Nature Illusion Studio: rozpohybujte své fotografie

Možná vám e-mailem také přišly zajímavé fotografie, kde sněhové vločky padaly či vítr ohýbal stromy. Jak na to?

Klepněte pro větší obrázekZahlcovat elektronické poštovní schránky nejrůznějším balastem v podobě powerpointových prezentací, do kterých jsou vloženy „nádherné fotografie, které zaručeně musíte vidět“, se stalo činností, kterou si rychle osvojí každý úředník, jakmile se jen trošku seznámí s počítačem. Pokud vás taky zaujalo rozpohybování statických fotografií a máte pro ně i jiné využití než pouze nesmyslné řetězové e-maily, pak se zkuste podívat na program Nature Illusion Studio. Slouží totiž právě k rozpohybování vybraných oblastí na vaší fotografii.

Práce s programem, jehož instalace spočívá v postupném odsouhlasení několika kroků instalačního průvodce, je natolik snadná, že lze s trochou nadsázky tvrdit, že ji zvládne i výše zmíněný úředník. Myslím, že čeština do programu tentokrát skutečně nikomu chybět nebude. Obrázky na tlačítkách v nástrojové liště jsou natolik intuitivní, že je pochopí každý a několik anglických termínů popisujících jednotlivé efekty zvládnete přelouskat za pomoci internetového slovníku.

Mírné vlnky na hladině jezera? Bez problému.

Základem každého pohyblivého obrázku, který v Nature Illusion Studiu vytvoříte, je běžná fotografie. Ze začátku doporučuji vyzkoušet několik připravených projektů, které program nabízí. Později můžete začít aplikovat animaci vodní plochy na vlastních fotografiích. Až si práci s programem řádně procvičíte, můžete se pustit do rozpohybování fotografií s ohněm, kouřem, nebo mlžným oparem.

Místa, která chcete na fotografii uvést do pohybu, je nutné nějakým způsobem označit. K tomu slouží v tomto případě štětec, který může mít až šest různých natavení. Předvolené chování štětce vybíráte klepnutím na tlačítko s číslem v nástrojovém panelu. Na stejném místě také měníte velikost štětce. V některých případech je výhodnější použít k označení budoucí animované oblasti výplň v podobě nástroje Plechovka. Se zvoleným nástrojem pak v nahraném obrázku přebarvíte ty části, které chcete rozpohybovat. Každé ze šesti nastavení štětce má různou barvu, takže v obrázku ihned uvidíte, kde jste které nastavení použili.

Klepněte pro větší obrázek
Různá nastavení jsou na obrázku barevně odlišena

Pro každý štětec upravujete sadu efektů. Pomocí táhel určíte postupně rozsah, frekvenci, velikost vlnění, deformaci a rychlost efektu. Z rozbalovací nabídky si určíte, zda efekt pohybu vody bude proudit nahoru, dolů či v kombinaci těchto směrů doprava či doleva. V případě, že chcete rozpohybovat třeba hladinu jezera, zatrhnete v nabídce směr vln.

Nyní nastává čas vyzkoušet si provedené úpravy v praxi. Poté, co jste si připravili štětce a barevně označili oblasti na obrázku, klepněte na tlačítko Auto View a podívejte se na výsledek. Budete-li ohromeni, případně „pouze“ spokojeni s výsledkem, pak jste pracovali správně. Jestliže se vám roztéká skála z tisíce let odolávajícího kamene, pak něco není v pořádku. S největší pravděpodobností jste při označování pohyblivých oblastí nebyli dostatečně přesní. Vypněte automatický náhled opětovným klepnutím na Auto View a obrázek upravte.

Voda i oheň jako pohybující se živly na obrázku

Se správně nastavenými vlastnostmi efektů vám pomůže výběr z nabídky připravených šablon. Po klepnutí na nenápadné tlačítko Preset objevíte nabídku, která ukrývá automatické nastavení štětce pro dosažení efektů jako je oceán, řeka, vodopád, jezero, oheň, kouř a další. Efekty, které si upravíte, můžete stejným způsobem také ukládat pro pozdější použití – neomezujte se pouze na to, co vám program nabídne. Čím více si budete efekty přizpůsobovat konkrétnímu obrázku, tím lepšího dosáhnete výsledku.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam připravených efektů

Na první pohled jsou možná ukryta další zajímavá nastavení. Panel s efekty totiž ve své spodní části nabízí několik záložek; Při jejich bližším prozkoumání zjistíte, že program dovede více, než jen rozpohybovat vodní hladinu nebo vodopády. Pod záložkou Weather se totiž ukrývá možnost doplnit obrázek o efekt deště nebo sněžení. Ovlivnit můžete rychlost, průhlednost, sílu větru (čili směr padajících kapek/vloček) a délku padajících předmětů.

Klepněte pro větší obrázek
Sněžení nebo déšť doplníte do obrázku prostým výběrem z nabídky

Další zajímavostí je kombinace animovaného obrázku s vloženými objekty. Těmi mohou být menší statické nebo rovněž pohybující se obrázky. V seznamu podporovaných najdete bitmapy, JPEG, ikony, obrázky EMF a samozřejmě animované GIFy. V Nature Illusion Studiu je vše ukázáno na příkladu akvária, do kterého jsou vloženy pohybující se rybičky. U takovýchto objektů určujete průhlednou barvu, směr pohybu i počáteční umístění.

Klepněte pro větší obrázek
Do džungle patří ptáčci, do akvária rybičky

K dosažení úplné dokonalosti animovaného snímku zbývá jen doplnit jej o příslušný zvukový doprovod. Program nabízí zvuky vodopádů, ptáků, žab, moře a jiné. Vaší představivosti se opět meze nekladou, nicméně počítejte s tím, že zvuk by měl být spíše kratší a vhodný k opakování ve smyčce.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vkládaného zvuku

Výsledek své práce s v programu Nature Illusion Studio můžete uložit do několika podob. Věřím tomu, že spousta uživatelů ocení uložení projektu jako spořiče obrazovky. S minimální námahou totiž dostanete poměrně efektní náplň činnosti počítače v jeho volném čase. Jinou možností je vytvoření spustitelného souboru, který bude animaci obsahovat. Při exportu do videosouboru zvolíte výstupní rozlišení a volitelně kodek z nabídky těch, které máte v počítači. Standardně je zvoleno nepoužívání komprimace videa.

Dostanete-li šílený nápad umístit takovýto animovaný obrázek na svůj web, pak využijete jeho export do animovaného souboru GIF. Myslete však na to, že podobnými efektními kousky se často pyšní spíše amatérské, příkladu k následování nevhodné weby.

 

Nature Illusion Studio 2.2

 
Animované efekty do fotografií
 
Stáhnout: Gigamania.cz
 
Cena: od 24,95 USD
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

export do různých formátů

Klepněte pro větší obrázek

kvalita ukázkových objektů

export do Flashe

Témata článku: Fotky, GigaMania, Fotografování, Illusion, Nature, Export, Weather

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honza 18. 11. 2007 17:10:00
    Sice nechápu potřebu některých jedinců urážet skupinu lidí ,ale co...
  • piffrnec 14. 8. 2007 22:58:57
    Škoda,že se Vám nepodařilo jim urazit rovnou palici;-)
  • Milan Bazant 9. 8. 2007 1:03:12
    Podarilo se Vam efektne (a efektivne) urazit vsechny uredniky (nejen) v...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5