Nahrávám, nahráváš, nahráváme: Internetové televize a rádia

Mnozí uživatelé tápou okolo možnosti ukládání streamovaných multimédií z internetu. Klamou nás tvrzení, že nic takového není možné, klamou nás různé nefunkční programy, jejichž jediným účelem je šířit obsažený spyware. Nahrávat televize a rádia je však snadné. Pojďme tomu přijít na kloub (a na chuť).
Nahrávám, nahráváš, nahráváme: Internetové televize a rádia

S neustálým rozšiřováním širokopásmového internetu a růstem rychlostí připojení začíná růst i podíl multimediálního obsahu na internetu. Mnoho televizních i rozhlasových stanic vysílá digitálně i v prostředí celosvětové počítačové sítě. Mnohé online časopisy stále častěji zařazují zvukové či obrazové reportáže. Pryč je doba, kdy světu vládla pomalá vytáčená připojení, vhodná přinejlepším k prohlížení obrázků, kde bylo potřeba počítat každý KiB získaný kompresí. Žijeme ve věku mobilních médií, interaktivního obsahu a bohatých internetových multimediálních kanálů. To vše však kolem nás probíhá zdánlivě bez možnosti trvale se usadit na našich discích. Stále více uživatelů si klade otázku, jak vlastně streamovaná data z internetu zaznamenat.

Streamované audio

Streamované audio je prakticky synonymem pro internetové rádio. Malých či větších, profesionálních či amatérských online rozhlasových stanic existují na světě tisíce. Pro přenos se používají různé kompresní formáty při lišících se mírách komprese a  tedy lišící se bitrate. Bitrate streamovaného záznamu (to platí i pro video) je základním kritériem pro technickou kvalitu přijímaného vysílání. Udává se v kilobitech za sekundu a určuje tak množství dat, které je nutné k příjmu navolené stanice přenášet.
 
Pro poslech a tedy i nahrávání (živého) datového proudu je potřeba mít internetové připojení, které je schopné rádio o zvolené kvalitě plynule přijímat. Slůvko „živého“ je uvedeno zcela záměrně. V případě, že vysílání běží „ze záznamu“, to znamená, že má konec (neběží neustále; např. jedna skladba nebo i videoklip), je obvykle možné jej plnohodnotně nahrát (či spíše stáhnout) i rychlostí nižší či vyšší, než je bitrate streamu.
 
Pro ukládání internetových audio streamů je velmi vhodný OpenSource program StreamRipper. Jde o multiplatformní nástroj, který umožňuje ukládat vysílání ve formátech MP3, AAC, OGG a video ve formátu NVS (Nullsoft video). Verze pro Windows je bohužel pouze konzolová, její základní ovládání je však jednoduché. Stačí program spustit s adresou nahrávaného rádia coby parametrem. Komfortnější použití nabízí verze StreamRipperu fungující jako plugin pro oblíbený přehrávač Winamp 2 / 5.
 
Klepněte pro větší obrázek
Konzolvý nástroj StreamRipper v akci
 
Svou vlastní variantu ukládání streamu nabízí i přehrávač Foobar2000 (aktuálně ve verzi 0.9.2), kde lze při přehrávání rádia využít funkci Convert. Nevýhoda tohoto způsobu zaznamenávání je však v tom, že při volbě ztrátového formátu pro ukládání, dochází k nežádoucí rekompresi audiosignálu a tím k dalšímu znehodnocování jeho kvality. Neopomenutelnou možností pro nahrávání rádia je program HiDownload, který si ale popíšeme až za okamžik.
 

Streamované video

Zaznamenávat vysílání internetových televizí bývá často větší oříšek. Výběr používaných formátů je sice o něco menší, ale televize bývají proti nahrávání obyčejně lépe chráněny. Rozšířeny jsou formáty Windows Media Video a Real Media. V poslední době se i v ČR začíná prosazovat internetové streamování filmů prostřednictvím přehrávače vytvořeného v technologii Flash. Stáhnout video z Flashe bývá často problematické, protože ani ve zdrojovém kódu stránky nelze dohledat reálné umístění souboru s videem, ale pouze umístění souboru přehrávače. Naproti tomu WMV a RM se zaznamenávají snadněji.
 
Tyto formáty používá pro své internetové vysílání i Česká Televize. K jejich stažení je asi nejvhodnější volbou již zmíněný program HiDownload. Jde o univerzální vícevláknový stahovač, který však má velmi dobrou podporu právě pro stahování streamovaného multimediálního obsahu. Program je z domovské stránky výrobce ke stažení ve zkušební verzi. Plnou verzi lze získat za (bez pěti centů) čtyřicet dolarů. Vše, co potřebujete pro jeho použití znát, je internetová adresa souboru, který chcete stahovat.
 
Při jejím zjišťování je třeba vědět, co vlastně hledáme. Znamená to především očistit adresu od všemožných redirectů. V případě Windows Media Video postačuje kliknout pravým tlačítkem na přehrávaný film a zvolit Vlastnosti. Pokud tam najdeme přímý link na soubor s příponou ASX nebo WMV, máme vyhráno. Pokud se v linku vyskytují nějaká přesměrování, odhalitelná tím, že adresa obsahuje znaky „?“ nebo „&“, nebo tím, že link vede nejprve k nějakému jinému souboru, například PHP skriptu, musíme od nich adresu očistit. To obvykle vyžaduje alespoň základní znalost tvorby URL adres. Pokud pouhým umazáním části linku nezískáme přijatelnou adresu ve tvaru, jako je ta na screenshotu pod tímto odstavcem, je potřeba vynaložit trochu invence a znalostí a adresu poskládat.
 
Klepněte pro větší obrázek
HiDownload si adresu streamu přebere přímo ze schránky Windows.
 
Hotovou adresu stačí zkopírovat do schránky. Po kliknutí na tlačítko Add v HiDownloadu si program sám ze schránky vybere adresu. Stačí potvrdit a požadované video se uloží. HiDownload dokáže stáhnout přímo odkazované WMV soubory, stejně jako nadřazené ASX kontejnery, v nichž WMV soubory vyhledá.
 
Zjistit umístění Real Media videa bývá komplikovanější. Záleží na tom, jaké používáme softwarové vybavení. Při použití balíčku Real Alternative stačí kliknout pravým tlačítkem na video a zvolit Play in RealPlayer. Při defaultním nastavení se otevře Media Player Classic. V něm stačí opět kliknout pravým tlačítkem do videa a zvolit Properties. Z informací získaných v tomto okně lze opět složit přímý link na RAM soubor, který můžeme předložit HiDownloadu.
 
Klepněte pro větší obrázek
Stream se stahuje. U těch lépe dostupných se pro stažení vejdete do deseti kliknutí.
 

Zkusíte to také?

Možnost zaznamenávat streamovaný obsah vždy závisí na tom, nakolik se jeho provozovatel rozhodne zkomplikovat nám tuto činnost. Existují jednodušší i složitější varianty. Z některých webů stáhne video i začátečník, pro jiné je potřeba hlubších znalostí. Nepokoušeli jsme se zde přinést kompletní přehled možností, jak streamované video získat, ale věříme, že uvedené rady a postupy pomohou mnohým uživatelům překonat bariéru jisté nedostupnosti, nemožnosti či zakázaného ovoce.
 
Co v článku chybí, jsou odkazy na zdroje, kde lze streamovaná multimédia získat. To je vhodný prostor pro zapojení vás, čtenářů. Máte-li nějaký tip, o nějž se chcete podělit, můžete využít diskuzi.

Témata článku: Video, Windows, Hudba, filmy, seriály, Televize, Stream, Real, Internetová televize, Televize program, Multimediální centra, Windows Media Center, Convert, Televize online, Česká televize živé vysílání

56 komentářů

Nejnovější komentáře

 • karel balcárek 30. 5. 2012 16:02:40
  na svém pc mám vlc televizi. chci se zeptat, jak se dá z tohoto přehrávače...
 • Antonko 23. 8. 2008 17:24:47
  Celou řadu věcí si stahuji z ČR. Osvědčil se mi jetAudio, i když taky nemá...
 • Petr 3. 6. 2007 0:06:52
  mám menší problém se stahovám z čt přes videolan

  protože to co...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky