Nadcházející výročí: elektromagnetické vlnění a rychlá fotografie

Prakticky každý den přináší něco nového a nečekaného v různých oblastech lidské činnosti. Může se přitom jednat nejen o doposud nepoznané zážitky jedince, ale také převratné vynálezy. Historie je na technické objevy velice bohatá, pojďme se proto podívat na některé významné objevy desetiletí a století minulých.

Vítejte na řádcích pilotní části seriálu, který vám každý týden přinese přehled důležitých historických událostí následujících sedmi dní. Formou kalendária se tak pravidelně dozvíte o významných výročích, jež měla či ještě stále mají vliv na vývoj ve světě moderních technologií, zejména počítačů a všeho s nimi souvisejícího. Aby se nejednalo o pouhý výpis statistik přelomových objevů či dat, přidáme vždy také poutavý, populárně naučný nástin historické důležitosti pro současnost. Jaká výročí tedy stojí za pozornost v týdnu od 20. do 26. února?

Heinrich Rudolf Hertz: elektromagnetické vlnění

Dne 22. února tomu bude 149 let od narození slavného německého fyzika Heinricha Rudolfa Hertze. Ten počátkem osmdesátých let devatenáctého století prokázal existenci rádiových vln a dále ukázal, že tyto jsou elektromagnetickým vlněním o různé frekvenci. Společně s Jamesem Clerkem Maxwellem tak položili základ moderní radiokomunikaci, která ovlivnila a nasměrovala budoucí vývoj bezdrátového přenosu.

V roce 1888 Hertz dokázal, že elektromagnetické vyzařování má vlastnosti vlnění, tedy se například láme, odráží nebo ohýbá. Mezi níže uvedenými odkazy můžete nalézt práci Nizozemce Wim van Ecka z roku 1985, ve které autor popisuje možnosti zjištění obrazu tehdejších „monitorů“ právě podle vyzařovaného elektromagnetického vlnění. Jako důkaz uvádí zachycení obrazovky při psaní v textovém editoru z auta zaparkovaného před budovou.

Heinrich Rudolf Hertz
* 22.února 1857, Hamburk
+ 1.ledna 1894, Bonn
- experimenty s elektromagnetickým vlněním
- po jeho jméně pojmenována jednotka SI pro frekvenci
- další objevy: fotoelektrický jev, katodové paprsky

Další informace

Prvopočátky telefonního spojení

V současném moderním věku digitálního zkracování geografických vzdáleností bychom se jen těžko obešli bez telefonu – kdo nevlastní mobil, jako by ani nebyl. Také historie telefonních hovorů následující týden oslaví některá výročí. 25. února roku 1927 bylo dosaženo v té době nového rekordu, a to navázáním spojení mezi kalifornským San Franciscem a Londýnem. Pokořená záoceánská vzdálenost v té době představovala nevídaný úspěch.

Touha po systematizaci provází lidstvo již odedávna, nejinak je tomu samozřejmě také v případě poskytování telefonních služeb. Vyhledání kontaktu prostřednictvím Internetu zabere pouze několik málo okamžiků, tištěným telefonním seznamům již pomalu zvoní hrana. 21. února uplyne přesně 128 let od dne vydání průkopnického telefonního seznamu, který v té době čítal pět desítek účastníků. Publikovala ho telefonní společnost New Haven Telephone Company a pamětníci by se dnes asi jen podivovali nad jeho moderní podobou.

Klepněte pro větší obrázek

Další informace

DNA a biometrické systémy

Do našich životů se stále více vkrádají moderní biometrické techniky, které doplňují nebo nahrazují přístupová hesla a PINy všeho druhu. Mezi ty nejznámější bezesporu patří otisky prstů, rozpoznání lidského hlasu, ale také duhovky či sítnice oka. Již dlouhou dobu se ve forenzní sféře využívá k identifikaci osoby DNA – deoxyribonukleová kyselina, jež spolu s RNA představuje základní nositelku genetické informace.

Dne 21. února roku 1953 britští vědci James Watson a Francis Crick objevili strukturu DNA, přesněji vzájemné spojení obou řetězců proslulé dvojité šroubovice. Jejich výsledný model párování jednotlivých nukleotidů (adenin-thymin, cytosin-guanin) je některými dokonce považován za jeden z největších objevů dvacátého století.

Většímu rozšíření techniky DNA jako biometrické metody prozatím nejvíce brání pomalá autentizace. Pokud uživatelé využívají rozpoznání otisku prstů, snímání duhovky či verifikaci hlasu mluvčího, systém je schopen ortel o shodě vyřknout okamžitě. Identifikace na základě DNA se v laboratořích provádí složitými a zdlouhavými postupy, navíc by se muselo zamezit tomu, aby případný útočník použil biologickou stopu (například vlas) někoho jiného.

Klepněte pro větší obrázek

Další informace

„Rychlofoťák“ Polaroid

Digitální fotoaparáty nejrůznějších parametrů v současné době patří takřka k povinné výbavě nejen počítačových uživatelů. Vrátíme-li se proti proudu času zpět až do roku 1947, můžeme nalézt informaci o tom, že tehdy 21. února Američan Edwin Herbert Land uvedl fotoaparát známý jako Polaroid. V té době se jednalo o převratný vynález, jelikož pořizoval černobílé snímky během velice krátké doby jedné minuty.

Klepněte pro větší obrázek

Další informace

Témata článku: Fotky, Fotografování, Hertz, Polaroid, James, Bonn, Haven, Maxwell, Land, Vana

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • EmilioEsteves 20. 2. 2006 16:57:25
    Ale jestli muzu prosit tak trosku podrobneji :) .. diky
  • Karel 20. 2. 2006 11:41:30
    V roce 1927 se ze San Francisca dalo do Londýna telefonovat jedině...
  • Radim99, Radim99 20. 2. 2006 9:24:20
    dobry napad jen tak dal
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?