reklama

Nabídka šablon na českém internetu

Šablony pro textové editory jsou mezi uživateli velice oblíbené. Zejména méně zkušení uživatelé počítačů se nemusí trápit vytvářením pěkně vypadajících dopisů, životopisů, nabídkových listů atd. Šablony jsou však také často vyhledávaným doplňkem při komunikaci s úřady – usnadňují vyplňování formulářů.

Šablony od Microsoftu

Hledáte-li šablony a formuláře, je nejlepším místem, kde s hledáním začít, webová stránka výrobce vašeho kancelářského balíku. Platí to samozřejmě i pro MS Office. Šablony na českém webu Microsoftu jsou umístěny do pěkného prostředí, které vzhledově připomíná uživatelské rozhraní aplikací z nejnovějších Office 2007. Šablony jsou zde rozděleny do několika skupin, nechybí výběr zajímavostí z nabídky.

Klepněte pro větší obrázek

Líbí se mi, že uživatel má k dispozici nápovědu k ovládání tohoto webu. Poněkud horší dojem na mě udělaly popisky. Překlad některých termínů zjevně převzatých z anglické verze webu je dosti otrocký a působí hodně strojově. Zajímavostí je návrh na novou šablonu. Do formuláře můžete Microsoftu odeslat požadavek na šablonu, která vám chybí a je pravděpodobné, že ji na webu po nějaké době najdete. Každou z hotových šablon můžete hodnotit. Povedený je náhled na šablonu, takže si uděláte obrázek o jejím vzhledu ještě před tím, než ji stáhnete do počítače a otevřete.

Co nabízí OpenOffice.org?

Kancelářský balík OpenOffice.org je vítanou alternativou ke komerčních aplikacím. Jednou z jeho výhod je také dostupnost pro více operačních systémů, takže si bez problémů můžete vyměňovat dokumenty s uživateli téměř jakéhokoli počítače. Co se týče dostupnosti českých šablon, najdete je, jak jinak, na českém webu věnovanému OpenOffice.org. Neočekávejte však takový komfort, jako při vyhledávání šablon u Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny dostupné české šablony pro OpenOffice.org jsou k dispozici zabalené do 4,4 MB velkého balíčku ZIP. Šablony jsou v něm rozděleny do několika složek podle použití, od finanční oblasti, přes obchodní korespondenci až ke škole v podobě šablony pro diplomovou práci. Většina šablon je však určena spíše pro tabulkový editor Calc.

Šablony, formuláře, vzory, tiskopisy

Množství šablon roztříděných do přehledných kategorií najdete na webu business.center.cz. Tento web se, jak již jeho název napovídá, zaměřuje především na oblasti související s podnikáním, čekejte tedy odpovídající nabídku šablon, nikoli vzory pro kalendáře nebo obaly na CD/DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Logicky je zde spousta nabízených šablon určena pro tabulkové editory, resp. pro Excel. Nicméně tam, kde je to možné, jsou šablony nabízeny ve formátu pro Word. Kategorie šablon (nazvané podle úřadů, se kterými budete komunikovat), obsahují další třídění v podobě skupin. Např. pro komunikaci s Finančním úřadem využijete šablony pro Daně z příjmů, Silniční daň, Majetkové daně atd. Každá z těchto skupin obsahuje několik příslušných formulářů. Překvapilo mě, že šablony dostupné pro vyplňování v pohodlnějším formátu XLS nebo DOC jsou dílem spolupracujících firem, šablony pocházející přímo od státních institucí jsou k dispozici jen jako PDF.

Formuláře a tiskopisy

Velké množství formulářů najdete také na webu www.formulare-ke-stazeni.cz. Opět jsou zaměřeny spíše na podnikatele a každého, kdo musí komunikovat s úřady – potenciálně tedy každého z nás. Nabídkou formulářů můžete procházet buď podle účelu jejich použití, nebo podle institucí, ke kterým se vztahují. K dispozici je také jednoduché vyhledávání. V každé skupině je ukryto velké množství tiskopisů a formulářů. Jen nabídka pro Úřad práce čítá téměř padesát položek.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny tiskopisy jsou k dispozici jak v originální podobě (PDF) tak jako speciálně upravené formuláře pro použití v programu FORM studio, jehož startovací verzi si můžete z webu stáhnout. K dispozici je také speciálně upravená verze FORM studio eXpress zdarma. Nemusí se instalovat a umožní vám vyplnit všechny nabízené formuláře. Slovenské čtenáře jistě bude zajímat, že podobná nabídka formulářů je k dispozici i v jejich rodném jazyce, a to na adrese www.tlaciva-na-stiahnutie.sk.

Obchodní informace

Další sbírku formulářů najdete na portálu BusinessInfo.cz. Abyste je mohli používat, musíte se nejprve zaregistrovat, vyčkat na doručení aktivačního e-mailu a přihlásit se do systému. Formuláře jsou k dispozici ve formátu použitelné se známým nástrojem 602XML Filler. Je otázkou, zda je to dobře či nikoli, zdaleka ne každý tento program na svém počítači má nebo je ochoten jej instalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka formulářů je rozdělena do kategorií Daně, Ostatní a Živnosti. Funguje zde i jednoduché vyhledávání. Formuláře, které budete používat častěji můžete umístit do skupiny Moje formuláře. Oceňuji podrobně zpracovanou nápovědu / průvodce, který vám pomůže s orientací na portálu i s práci s formuláři.

Formulářů na českém internetu je velké možství v porovnání s předchozími roky, kdy uživatelé byli vděčni alespoň za základní nabídku šablon v MS Office. Úřady a státní instituce pochopili úlohu počítačů a dnes bohudík řada z nich považuje nabídku základních formulářů v elektronické podobě za samozřejmou.

Témata článku: Microsoft

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pokorný Pavel 19. 2. 2007 17:42:50
    Autora překvapilo, že státní správa nabízí pouze PDF. Příště ho to již...
  • Mišel Bošé 17. 2. 2007 10:51:09
    A když ho dám bábě do vokýnka, řekne mi že ho vezme ale pro reklamaci ho...
  • fatman, fatman 14. 2. 2007 9:38:03
    http://www.cpost.cz/data/psc/podaci_list.doc - ten už je tam asi 100 let...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama