Na počátku bylo sklo: Vize přítomnosti i budoucnosti podle AMD

Páteční odpoledne dominovala všem akcím hannoverského výstaviště jedna lahůdková. V přednáškovém sále číslo dvě totiž se svou keynote vystoupil Stephen DiFranco, viceprezident společnosti AMD, a hrstce novinářů a dalších zvědavců přednesl svou vizi blízké budoucnosti ICT. Budoucnosti, jejíž součástí AMD bezpochyby bude.
Na počátku bylo sklo: Vize přítomnosti i budoucnosti podle AMD

Na počátku bylo sklo

Na počátku bylo sklo. Konstrukce, jíž Stephen DiFranco, viceprezident AMD pro prodej a marketing, nemusel dlouho vysvětlovat. Co jsme si ale z jeho keynote jinak odnesli?

Klepněte pro větší obrázek

Zatím prázdné pódium sálu číslo dvě v Convention Centre hannoverského výstaviště

Centrem domácí zábavy bývala před několika desítkami let televize. Domácnost tak od roku 1929 díky vynálezu Philo Farnswortha, který dokázal přenášet a zobrazovat 3,5" velký obraz své manželky (měla na něm zavřené oči), měla jedno důležité sklo. Rostoucí obliba tohoto druhu zábavy vyústila v posledních desetiletích do stěhování televizorů mimo obývací pokoje. Domácnost tak poprvé měla více skel.

Roztříštění zábavních přístrojů na různá místa v době se promítlo i do současnosti. V dnešních dnech máme počítač v jedné, televizor v druhé, hi-fi sestavu třeba v třetí místnosti. Vzpomenu-li si na slova DiFrancova, máme „ostrůvky zábavy a přítom trpíme potřebou je všechny propojit“. Takové propojení by mělo přinést jediné sklo. Uhádnout jaké, není těžké. Přesto se v této fázi keynote ozvalo v sále sborové vydechnutí. Říkali jsme „Wow“? Vize AMD počítá s tím, že nastává „rok skla“. Windows Vista lze považovat za aktuální vrchol éry skla v domácí zábavě.

Klepněte pro větší obrázek

Vize AMD počítá s tím, že nastává „rok skla“

Windows Vista však (bohudík) nebyla tím, čemu se DiFranco dále věnoval. Možnost sjednotit veškerou domácí i online zábavu totiž nenabízí ani nová Windows. Sjednocování je přesto žádoucí. Přinejmenším proto, že oblast domácí zábavy je neustále prudce rostoucím byznysem. Je tedy rozhodně v zájmu AMD se jej účastnit a svůj kousek koláče urvat a nepustit. Je však na druhou stranu úkolem AMD zabývat se svou dosavadní činností. AMD je výrobcem procesorů, proto se nikdy nestane nositelem nových technologií, tvůrcem nových standardů a propagátorem nových myšlenek mimo vlastní obor. Podle slov Stephena DiFranca AMD uvítá, pokud se někdo této příležitosti chopí a pokusí se ji realizovat. V takovém případě se na vlně úspěchu samo rádo sveze, podnět k jejímu rozjezdu však dávat nehodlá.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna zajímavá statistika

Nehodlá, přestože si je vědomo, že drží v rukách polovinu celého řetězce. Na straně AMD leží výpočetní síla (v procesorech i grafických kartách). AMD si je vědomo, že jeho pozice není bezvýznamná, neboť vedle trhu procesory drží i slušný podíl trhu grafickými kartami. Grafický čip ATI totiž lze najít v mnoha zařízeních, mezi nimiž najdeme například Motorolu RAZR, Nintendo Wii či Microsoft XBox 360. Počítač bude v budoucnu jen výpočetním centrem digitálního domova, čehož se AMD bude účastnit jako společnost vyrábějící procesory a kořenící svou nabídku grafickými kartami.

Jednou z oblastí, kde se však AMD angažovat hodlá, je návrh a vznik uživatelského rozhraní nových technologií, čímž se okruhem dostáváme zpět k myšlenkám o Windows Vista.

Televizor v Kalifornii, zakoupené filmy v Arizoně

Předpokladem pro úvahy podobné té DiFrancově jsou nějaká čísla, marketingové analýzy. Mezi lety 2006 a 2009 se plánuje nárůst prodeje televizorů s HD rozlišením o zhruba 50 milionů kusů ročně. Na konci letošního roku bude již 25 % amerických domácností vlastnit DVD rekordér. Vedle toho 4,7 milionu amerických domácností plánuje do jednoho roku nákup kompletních domácích kin. Nárůst počtu „chytrých“ set-top-boxů se mezi lety 2003 a 2009 více než ztronásobí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Grafy ukazující vývoj trhu sdělují hodnoty zmíněné ve zkratce v předchozím odstavci
Významnou podmínkou pro sjednocení domácí zábavy (přičemž sjednocením se myslí přístupnost v jediném zařízení, nikoliv jakékoli sjednocení místní) je schopnost budoucí elektroniky agregovat veškerý obsah na základě jednoduché autentifikace vlastníka. Pokud zrovna sedíme u HTPC v Kalifornii a přitom na druhém bytě v Arizoně máme stažené legálně zakoupené filmy, nelze od kalifornského počítače čekat nic menšího, než že si požadované filmy automaticky zkopíruje a přehraje.

V hlavních rolích: DiFranco a jeho Motorola

Pro tento proces je potřeba člověka nějak identifikovat a autentifikovat jeho přístup k více či méně soukromým datům. DiFranco prezentoval takové ověřování identity na základě údajů v mobilním telefonu a na SIM kartě. Budoucnost tedy může vypadat i tak, že přijedeme ze služební cesty, natáhneme se na pohovku, vložíme mobilní telefon do dokovací stanice a nějaké zařízení za využití jedinečných identifikátorů načtených například ze SIM karty rozpozná, že jde o nás. Na základě svého rozhodnutí pak zpřístupní veškerá námi vlastněná data či předplacené televizní kanály - bez ohledu na to, kde na světě se v danou chvíli nacházejí. DiFranco kladl důraz na skutečnost, že takovým zařízením vůbec nemusí být počítač. Počítač nebude tím zařízením, které zapnete, chcete-li sledovat film. Počítač bude jen výkonnou jednotkou sloužící ke zpracování dat. Zařízení si ale musí uvědomovat sama sebe, spravovat sama svou síťovou konektivitu a poznat svého uživatele. Zavedení něčeho takového do praxe je jen otázkou času. Času, který budou potřebovat výrobci obsahu k pochopení obrovského potenciálu takového obchodního modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Stephen DiFranco

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Windows, Arizona, Nové televizory 2016, Wii U, Nintendo Wii, Motorola Razr

49 komentářů

Nejnovější komentáře

 • uzivatel 23. 3. 2007 20:26:48
  Asus A6M
  Semprom3400, 3,5hodiny ! (dva som konfiguroval). Zamerne tam...
 • Miro 23. 3. 2007 19:55:43
  dobrý příspěvky... holt je vidět zkušenost ...
 • BlackRider, BlackRider 23. 3. 2007 12:28:00
  Ono je uplne jedno, ze nedoslo k "definitivnimu prolomeni klicu". Dulezity...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5