reklama

Mozilla Thunderbird 2.0: Kvalitní software může být i zadarmo

Po delším čekání se na světě objevila nová verze jednoho z nejlepších e-mailových klientů vůbec. Mozilla představila Thunderbird 2.0. Redakce Živě.cz se mu podívala na zobáček. Jaký je a jaké novinky svým uživatelům přináší Pták bouřlivák?
Kapitoly článku

Podívali jsme se, jaké novinky a změny přinese nová verze e-mailového klienta Thunderbird. Vylepšení, s nimiž nový Thunderbird přichází, jsou spíše evolucí. V žádném případě nelze očekávat revoluční změny, ale i tak nová verze nejednoho uživatele potěší.

Přestože se dnešní portály jako Google či Yahoo snaží přiblížit svými freemaily běžnému desktopovému prostředí, stále je pro mnohé daleko příjemnější používat klasické aplikace e-mailových klientů. Správný klient by měl splňovat mnoho vlastností, mezi kterými nemohou chybět správa více účtů a složek, antispamový filtr, možnost třídících filtrů či snadné a efektivní ovládání. A právě tyto nároky dokáže Mozilla Thunderbird uspokojit.

S původní verzí Thunderbirdu (1.0) jsme se setkali před třemi lety. Na začátku loňského roku následovalo vydání Thunderbirdu 1.5, který se prakticky používá dodnes. Důležitým milníkem vývoje má být nový Thunderbird 2.0.

Instalace

Instalační balíček pro Windows svou velikostí lehce překračuje šest megabajtů. Instalace nedoznala oproti dřívějším verzím prakticky žádných změn. Je tedy zcela standardní, neobsahuje žádné komplikované volby. Po instalaci nabízí Thundebird konfiguraci účtů. Vytvořit můžeme běžný POP3/IMAP4 e-mailový účet, účet pro GMail a rovněž účty pro RSS kanály a diskuzní skupiny. Ani nastavení účtů nedoznalo proti starší verzi příliš změn, zůstává tudíž pro začátečníky a méně zkušené uživatele značně tvrdým oříškem.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurace účtů nepřináší zjednodušení. Je otázkou, jestli něco takového zjednodušit lze.

Zdá se, že Mozilla usilovně zapracovala na nové verzi, která již po spuštění naplní jedno z prvních očekávání - vyšší rychlost a lepší odezvy aplikace. Thunderbird se zdá být celkově svižnější při spouštění, při procházení složkami, ale třeba i při manipulaci s e-maily.

Nesmělé seznamování

Další změny si všimnete okamžitě. Je jí totiž vylepšený standardní vzhled, který zůstal v oblíbených světlých barvách. Ikony nyní působí moderně, a oblast okna pod titulky jednotlivých e-mailů je střídavě podbarvena bílou a světle-modrošedou barvou, která vizuálně odděluje jednotlivé e-maily. Toho bylo možno využít i dříve, nainstalováním nových vizuálních témat. Ne každý ale o této možnosti věděl a využíval jí.

Klepněte pro větší obrázek

Ani Thunderbird se nevyhnul dnes tak populárním pseudoplastickým ikonkám

Okno pro psaní e-mailové zprávy snad nepostihly žádné změny, zato u příchozí zprávy na vás vykoukne jedna změna v podobě velkých ikonek souborů u přílohy. Na samotná doručení příchozích zpráv jste upozorňováni pop-up oknem, které se ukáže v pravé dolní části desktopu. Již však neočekávejte původní okénko, které se vysunulo a zobrazilo počet nových zpráv. Nyní se okno plynule zobrazí a ukáže vám i jméno odesílatele, předmět a náhled do těla zprávy v podobě prvních několika desítek znaků.

Klepněte pro větší obrázek
Přílohy znázorňují velké ikony

Klepněte pro větší obrázek

Upozornění na nový e-mail obsahuje několik nových užitečných položek

Změnám se nevyhnulo ani zobrazení složek. Klasický pohled na všechny složky, který známe ze starších verzí Thunderbirdu, byl samozřejmě zachován, nově však přibyly další tři možnosti zobrazení. Můžete si tak nechat zobrazit pouze hlavní složky jednotlivých účtů, často používané složky, anebo pouze složky, v nichž máte nepřečtené zprávy.

Klepněte pro větší obrázek

Klasický pohled na složky

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na složky s nepřečtenými zprávami

Témata článku: Software, Apple, Windows, Thunderbird, Mozilla, Mail, Yahoo Mail

171 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ZbySTr 24. 10. 2007 16:33:02
    Ano, pomoci birdieSync
  • gejdaX 26. 9. 2007 14:44:29
    ať žije fit :)
  • Naith 15. 6. 2007 20:13:05
    Lze jej synchronizovat s PDA a MT?
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama