Modrá revoluce: Recenze Blu-ray přehrávače Panasonic DMP-BD10

Pokud si pustíte DVD film na LCD nebo plazmové obrazovce s vysokým rozlišením, uhodí vás do očí nekvalita obrazu. Detaily chybějí, vše je tak nějak rozmazané, zkrátka byste chtěli co nejdříve něco lepšího. Vyzkoušeli jsme si první Blu-ray přehrávač Panasonicu DMP-BD10 a přešli tak na chvíli na modrou stranu.

Přiznávám, že ač je toto první HD přehrávač, který přímo testujeme, filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray nebo HD DVD nejsou pro mne něčím novým. Viděl jsme už mnoho ukázek a srovnání, proto jsem automaticky od Panasonicu očekával nejvyšší kvalitu. Při připojení k dobré televizi jsem tak neměl pocit, že jde něco úchvatného, co jsem ještě neviděl, ale že je obraz konečně správný – žádné zubaté hrany na titulcích nebo rozmazané detaily. Další velkou výhodou Blu-ray (a HD DVD) jsou bohaté doprovodné informace a pohodlnější navigace ve filmech.

Klepněte pro větší obrázek

Plnotučná výbava

Blu-ray přehrávač DMP-BD10 není mezi prvními na světovém trhu, je ale mezi prvními u nás, a předběhl tak i HD DVD přehrávače, které k nám přijdou až v letošním roce. Nepatří do kategorie nejlevnějších, svými parametry se do té vyšší gardy ale řadí. Samozřejmě poskytuje komponentní a HDMI rozhraní, u HDMI slibuje 1080p a přepočítávání DVD na vyšší rozlišení. Komponentní zvládne jen 1080i a DVD pouští v rozlišení originálním. Přes HDMI lze navíc ovládat televizor nebo receiver a využít tak jedno ovládání na více zařízení. Na zadní straně zaujme také 7.1 výstup zvuku, není tedy potřeba samostatný dekodér.

Klepněte pro větší obrázek

Provedením přehrávač odpovídá vyšší cenové kategorii. Přední lesklý kryt se pomalu sklápí, aby odhalil dvířka mechaniky a ovládací tlačítka. Při zavřeném krytu můžete přehrávač jen zapnout a sledovat displej.

Klepněte pro větší obrázek

Skvělé je dálkové ovládání, které můžete využít i pro řízení dalších komponent. Sdružuje tedy ovládání přehrávače, televize a receiveru, kde musíte nastavit kódy pro konkrétní značky. Aby se taková spousta tlačítek na ovládání vešla, je pod výklopnou horní částí skryta jejich další vrstva.

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na vnitřnosti

Pokud by měl někdo pochyby, co dělá takový přístroj v počítačovém časopise, stačí mu přehrávač otevřít. Pro čtení médií je použitá volně prodejná Blu-ray vypalovačka(!) Panasonic SW-5582. Mechanika je zcela totožná s počítačovou verzí, IDE konektor i napájení jsou nezměněny.


Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí přehrávače pak spoléhá na Linux. Při používání si ničeho nevšimnete, žádné příkazové řádky či textové konfigurace nehrozí, výčet GNU licencí spolu se seznamem použitých komponent ale jasně ukazuje na linuxové kořeny. Díky tomu by měl být firmware dobře upravitelný, pochopitelně je možné jej aktualizovat.

Klepněte pro větší obrázek

Použití počítačové mechaniky zde ale vidím jako problém. Mechanika se roztáčí na plné otáčky a to nesvědčí hlučnosti a případným rezonancím. U přehrávače s takovou cenovkou je něco podobného velmi nepříjemné. Nutnost nastartování Linuxu po startu se také projevuje v pomalejším startu. Od zapnutí po spouštění videa uběhne zhruba 30 sekund. Prodlevami ale trpí i jiné HD přehrávače, také se u nich používá operační systém a to s sebou nese pomalejší starty.

Panasonic DMP-BD10 je bezesporu přehrávačem pro první vlnu nadšenců. Nedostatek filmů (americké nepřehrajete), vyšší cena a trvající nejistota mezi HD DVD a Blu-ray odradí mnoho zájemců. Obrazová kvalita přehrávače je velmi dobrá, zatím ale budete trpět nedostatkem obsahu.

Panasonic DMP-BD10
BD/DVD přehrávač
49 995 Kč s DPH
Panasonic, Praha
www.panasonic.cz, tel: +420 236 032 511
podporovaná média BD-Video, DVD-Video, DVD-Audio, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD (R, RW, audio)
podporované další formáty MP3, JPG
konektory HDMI, SCART, komponentní, S-Video, kompozitní video, 7.1 zvuk, 2× stereo, digitální zvuk, optický zvuk
podporovaná rozlišení 1080p/1080i/720p/576p/480p
rozměry (š × v × h) 43 × 8,5 × 33,8 cm
 
Verdikt
První Blu-ray přehrávač Panasonicu cílí zejména na náročnější zákazníky. Nabízí nejvyšší rozlišení 1080p i vestavěný dekodér 7.1 zvuku, byť se dá spíše očekávat připojení na receiver. Chybou, za kterou ale Panasonic nemůže, je naprostý nedostatek filmů.
obraz (20 %)
10
zvuk (20 %)
10
funkce (15 %)
9
ovládání (10 %)
9
kompatibilita (15 %)
6
cena (20 %)
6
celkem 83 %
 
Klepněte pro větší obrázek 
podpora 1080p
dekodér 7.1 zvuku
univerzální dálkové ovládání
   
Klepněte pro větší obrázek 
počítačová mechanika
vyšší cena
 
 

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 22/06.

Témata článku: Video, Blu-Ray, Blu Ray, Receiver, Televize panasonic, Televize s dvd, SCART, Televizory panasonic, Nejlevnější televize, Nejlevnější televizory, Televize panasonic 80 cm

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dalibor 10. 1. 2007 14:34:22
    Tak uplyne ještě hoooodně času, než něco takového pořídím. Zajímá mě, jak...
  • Baf 9. 1. 2007 14:11:46
    Mám pocit, že všechny v civilizovaném světě (tzn. ne u nás) dostupné BR...
  • Baf 9. 1. 2007 14:03:15
    Ano, opět je zde sviňárna v podobě regionálních omezení (nyní 3 oproti 6 u...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?