reklama

Moderní nebezpečí: Používáte ještě antivir?

Antiviry patřily mezi první programy, které si uživatelé do nového počítače přidávali, dnes však již klasický škodlivý kód tak nehrozí. Nakolik je tedy nutné se takto chránit?

Jak jsme vás na Živě dříve informovali, uvolnila společnost AVG novou verzi svého antiviru ve verzi Free, jež je pro domácí použití zcela zdarma. Nabídli jsme vám také možnost stažení na GigaManii. Pojďme se na antiviry a jejich význam podívat z širšího pohledu: mají dnes ještě význam, nebo jen zbytečně ukusují ze systémových prostředků? Zajímat nás budou domácí počítače, kde ochranu nemůže „neviditelně“ nabízet firemní antivir, se systémy Windows.

Zdravý rozum lepší antiviru?

Dřív nebyl internet hlavním médiem pro sdílení dat a informací, domácí uživatelé se stále spoléhali na diskety, CD a DVD disky. Tvůrci virů tedy měli jasnou motivaci, možnosti útoku byly relativně omezené a spočívaly hlavně v nákaze jednotlivých souborů. Důležité však bylo, že se virotvůrci víc zaměřovali na destrukci: zkuste porovnat, kolik z dnešních hrozeb má za úkol ničit vaše data a kolik se spíše snaží vylákat z vás peníze nebo jinak zpeněžit snažení svých tvůrců. Destrukci tak s nástupem internetu a intimním propojením našich reálných identit s online účty vystřídala touha po penězích. Antivir, klasický antivir bez doplňkových modulů ochrany, se zaměřuje jen na standardní viry, kterých postupně ubývá.

Jak je to tedy se současným strašením ze strany výrobců bezpečnostních produktů a dalších odborníků, kteří tvrdí, že takřka každý počítač je v nebezpečí? Internet přinesl úbytek (ne vyhynutí) klasických virů, bohužel s sebou ale nese příval nových, více dynamických hrozeb – klasický základní antivir proto dnes takřka nikdo nekoupí snad ani zdarma, nutností je rozšíření minimálně antispywarem (i když jej v základním provedení nabízí různé edice Windows), antiphishingem, antirootkitem, anti-, anti-… Nejde ale jen o marketingová lákadla a jednu z návnad, jak uživatele po roce donutit ke koupi nové verze?

Nejvíce hrozeb si dnes do počítače uživatelé pozvou přímo přes web, kdy v touze po pornu, filmech, hudbě nebo programech zdarma obětují takřka cokoliv. Instalace nějakého „Super Fast Mega Toolbaru“ je přitom na vytyčené cestě nemůže zastavit. U každého pokročilejčího uživatele v tento moment zafunguje vnitřní alarm a nenechá svůj alternativní prohlížeč riskovat (Internet Explorer nejspíš nepoužívá). Začátečník však výzvu s chutí přijme a na žádost klidně i vypne firewall, aby stahování opravdu nic nebránilo. V tomto okamžiku pak antivir (nebo doplněk pro bezpečné surfování) dle mého má význam, dokáže totiž nahradit jednoduché černobílé rozhodování.

Klepněte pro větší obrázek
Někdy musíte antivir používat, nebo to aspoň předstírat. Například Windows Live Messenger jej standardně vyžaduje pro přenos souborů

Zpomalovat a chránit

Samostatnou kapitolu představuje rozšíření antiviru pro kontrolu e-mailů – běžný uživatel nejčastěji využívá některý z freemailů, zde však takřka vždy již přímo na poštovním serveru provozovatel zajišťuje testování některým renomovaným antivirem. Tedy riziko, že by infikovaný soubor bez povšimnutí doputoval až ke koncovému uživateli, padá na hranici minimální pravděpodobnosti. Zde antivir svou úlohu na uživatelově počítače neplní, jiná situace je samozřejmě v případě využití nechráněného poštovního serveru.

Antiviry bývají často obviňovány z vytěžování procesoru, a i když se tvůrci vždy chlubí minimálními nároky, kontrola samozřejmě vždy něco navíc zabere. Nicméně doby, kdy antivir opravdu zpomaloval práci, jsou pryč. Dnešní, pro běžnou práci často předimenzované procesory, zvládnou průběžnou rezidentní ochranu bez znatelného vytížení, úzké hrdlo tak bývá jinde, například v pomalém přístupu k disku. Pokud tedy spustíte kontrolu s ne nižší prioritou během standardní práce, můžete poznat zpomalení, ale nejčastěji nepůjde o vytížení procesoru, ale načítání kontrolovaných dat.

Osobně si tedy myslím, že klasický antivir, v kombinaci s antispywarem, má význam pro začínající uživatele, kteří si ještě potřebují vybudovat autoochranu rozumným surfováním po webu. Zde také nachází uplatnění komplexní bezpečnostní balíky, jež díky dodatečným modulům zvládnou i řadu pokročilých funkcí. Pokročilejší uživatel se dokáže sám rozhodnout, co z bezpečnosti potřebuje, a vše si poskládá sám z jednotlivých programů, bez problémů i zcela zdarma. Antivir je pak na jeho rozhodnutí, často se jedná o vypustitelnou součást.

Jaký je váš názor na antiviry a jejich praktické použití či význam v dnešní době? Používáte některý, platíte za něj, sázíte raději na komplexní bezpečnostní balíky? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Bezpečnost, Antivir, Antiviry, Alarm

98 komentářů

Nejnovější komentáře

  • oooooooooo 20. 10. 2009 18:33:41
    Kdo umi stačí mu pokročilý spravce procesů - typu UPM a spravně nastavené...
  • JakubCh 20. 10. 2009 14:43:49
    Ještě bych rád podotknul jedno : běžným uživatelům, rodině, kamarádům ve...
  • JakubCh 20. 10. 2009 14:32:54
    Hm, tak to kecáte, protože pokud pracuji jao user, musím s atributy prostě...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama