Mistrovství světa ve fotbale 2006 - fandíme on-line!

Do začátku mistrovství zbývá zhruba týden a jednotlivé zpravodajské servery již mají speciální rubriky pro tuto událost. Připravili jsme pro vás stručný přehled toho, co na vás chystají nejvýznamnější zpravodajské servery a také servery specializované. Ve druhé části článku si pak představíme jednoduchý program, který vám umožní sledovat dění přímo na pracovní ploše.
Kapitoly článku

Oficiální stránky

Oficiálním partnerem světového fotbalového turnaje je společnost Yahoo! a tak oficiální stránky naleznete na adrese http://fifaworldcup.yahoo.com/. Funguje samozřejmě i oficiální adresa http://fifaworldcup.com, ale stejně budete přesměrování na Yahoo. Hned na úvodní stránce máte možnost výběru jazyka stránek, ale nepočítejte s tím, že se něco dozvíte česky. K dispozici je celkem devět jazyků - angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština, portugalština, japonština, čínština a (pravděpodobně) korejština.

Klepněte pro větší obrázek

Úvodní stránka s výběrem jazyka

Ovládáte-li některý z jmenovaných jazyků, mohou pro vás být oficiální stránky velmi užitečným zdrojem. Celý portál je značně rozsáhlý a obsahuje vše, co se od podobného serveru dá očekávat. Na hlavní stránce naleznete zatím všeobecné informace ohledně chystaného turnaje, mimo jiné také počítadlo do zahájení mistrovství, informace o vstupenkách a podobně. Prokliknutím do kategorie Tournament se pak odkryje další menu s obrovským množstvím informací. Nejdete zde detailní informace o všech týmech, jednotlivých hráčích (nechybí fotografie, datum narození, výška, hmotnost, klubová příslušnost, popis dosavadní kariéry apod.), o možnostech ubytování, oficiální dokumenty, soutěž o Zlatý míč a Zlatou kopačku a další informace.

Klepněte pro větší obrázek

Množství informací je obrovské

To ale není zdaleka vše. Zvědavci se mohou dozvědět informace o Německu, o jednotlivých městech a stadionech, nechybí ani videa.

Informací jsou jednoduše tuny, ale zároveň jdou i poměrně snadno filtrovat a lze v nich pochopitelně i vyhledávat. Zajímají-li vás kupříkladu jen informace o určitém týmu, stačí jej zvolit z rozbalovacího menu a uvidíte kompletní zpravodajský servis pro zvolené mužstvo. Úvodní stránku lze navíc po registraci personalizovat a přidat si do vašeho osobního seznamu týmy, která vás zajímají.

Z oficiálních stránek sice nebude možné (celkem pochopitelně) sledovat online videopřenosy ze zápasů, nicméně krátce po ukončení každého zápasu najdete na stránkách dvouminutový záznam těch nejdůležitějších momentů (tedy zejména gólů). Již nyní si však v archivu můžete prohlédnout historické záznamy klasických gólů a dalších událostí.

Oficiální stránky mistrovství tedy plní svou funkci dokonale. Najdete zde tolik informací, že ještě dlouho po turnaji můžete pročítat životopisy hráčů, zkoumat jejich statistiky, prohlížet klíčové fotografie ze zápasů a podobně. Škoda jen, že není k dispozici více jazykových verzí.

České online deníky

A jak jsou na tom české zpravodajské servery? Událost podobného typu je vždy dobrou příležitostí k vytvoření "speciálu", který bude věnován pouze danému turnaji. Nejprve se podíváme na zpravodajský server iDnes, který na stránkách http://fotbal.idnes.cz/ms-2006.asp právě podobný speciál připravil.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zpravodajský servis iDnes je poměrně bohatý

Najdete zde jednak opět aktuální informace z blížícího se turnaje (pochopitelně zejména s ohledem na náš tým), informace o ostatních mužstvech i hráčích. Množství informací o hráčích se značně liší, takže zatímco o hráčích našeho týmu se dozvíte opravdu detaily (podobně jako na oficiálních stránkách FIFA) včetně souvisejících článků na celém zpravodajském serveru, o hráčích například z Ghany se dozvíte jen to nejnutnější. Nechybí ani export informací do RSS.

Zajímavou lahůdkou je funkce 3D Replay. Prostřednictvím pluginu ShockWave si lze přehrát klíčové momenty utkání v podobě trojrozměrné animace s možností měnit úhel pohledu kamery, zpomalit si pohled, vidět hru očima hráčů a podobně. Můžete se tak snadno vžít do role střelce gólu.

Klepněte pro větší obrázek

Trojrozměrná animace je velmi efektní

I server Novinky.cz připravil speciál pro fotbalové MS 2006 a to na adrese http://www.sport.cz/ms2006/. Informace jsou však zaměřeny především na zpravodajství jako takové, takže chybí například detailní informace o týmech či hráčích, rozpisy a podobně. Do MS ale zbývá ještě více než týden, takže lze předpokládat, že výsledkové tabulky nakonec nebudou chybět.

Klepněte pro větší obrázek

Na Novinkách najdete převážně samotné zpravodajství

Na serveru jsou k dispozici i tzv. online reportáže. Jedná se vlastně o slovní komentování právě probíhajícího zápasu (doplněno obrázky, případně animacemi gólů). To sice živý přenos nedokáže nahradit a těžko ve vás vytvoří správnou atmosféru, ale pokud nemáte po ruce televizi ani rádio (resp. vaše připojení není dostatečně rychlé pro online poslech), jako jistá alternativa může postačit.

Klepněte pro větší obrázek

Online textový přenos zápasu

Taktéž server Aktualne.cz má připravenou zvláštní rubriku pro MS 2006. Na stránkách http://aktualne.centrum.cz/sport/fotbal-ms2006/ najdete poněkud hutnější zpravodajský servis než v případě serveru Novinky.cz. Kromě základních zpravodajských informací (opět nechybí možnost RSS) najdete i podrobné informace o rozlosování, hráčích našeho týmu, obecnější informace o ostatních týmech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Rozsáhlé zpravodajství i poměrně detailní informace o hráčích našeho týmu

Kromě klasických zpravodajských stránek nabízí Aktualne.cz ještě zvláštního "interaktivního průvodce", což je graficky vyvedená (flashová) prezentace, kde si můžete všechny možné informace o týmech, stadionech, historii atd. prohlédnout v efektnějším grafickém kabátu.

Klepněte pro větší obrázek

Interaktivní flashový průvodce

Zvláštní zpravodajský servis připravila i Česká televize prostřednictvím kanálu ČT24 na adrese http://msfotbal.ct24.cz/. I zde se můžete dozvědět základní aktuality v podobě článků, chybí však RSS kanál. Informace o týmech však nejdou příliš do hloubky, detaily o jednotlivých hráčích pak chybí úplně. Stránky vlastně spíše doplňují živé televizní přenosy, které budete moci sledovat na kanálech ČT2 a ČT4 Sport a detailní rozpis vysílacích časů najdete právě na těchto stránkách.

Klepněte pro větší obrázek

Stránky ČT24 doplňují živé vysílání

Specializované stránky

Kromě obecných zpravodajských serverů existují pochopitelně i servery na fotbal specializované, takže lze očekávat, že právě na nich by toho mělo být k vidění nejvíce. Začneme u serveru Fotbal.cz, který připravil speciál pro MS 2006. Na stránkách http://ms2006.fotbal.cz/ najdete ucelený zpravodajský servis se zaměření převážně na náš tým, ale nechybí pochopitelně ani ostatní důležité informace. Tentokrát nechybí export do RSS.

Klepněte pro větší obrázek

Je libo reprezentační dres?

Z menu se lze dostat k podrobným informacím o našem týmu včetně detailních dat o jednotlivých hráčích. Nechybí však ani informace o realizačním týmu, trenérovi a podobně. Můžete nahlédnout do statistiky kvalifikace, pohlédnout do historie naší účasti na MS a podobně. Nechybí ani fotogalerie ze zápasů.

Důležité informace lze najít v rubrice "Jedete na MS". Zde najdete podrobné informace o jednotlivých místech konání včetně možného způsobu dopravy a také rozpisu utkání na daném stadionu. Kromě toho jsou k dispozici i informace o vstupenkách.

Na serveru překvapivě chybí detailní informace o všech hráčích mistrovství a tak najdete vizitky jen několika hvězd naší skupiny E. Podrobně si samozřejmě můžete prostudovat rozpisy zápasů a tabulky všech skupin.

Pokud jste opravdu náruživý fanda, můžete se i náležitě vybavit v RepreShopu a zakoupit dres či šálu. Jako správný fanoušek také můžete poslat vzkazy jednotlivým členům našeho týmu, diskutovat ve fóru, hlasovat v anketách a nebo odebírat novinky e-mailem.

Klepněte pro větší obrázek

Vzkazy hráčům...přečtou si je?

Dalším specializovaným serverem je eFotbal.cz, který rovněž chystá speciální zpravodajství z mistrovství. I zde najdete souhrn aktualit a rozpisy zápasů. Chybí však detailní informace o hráčích i týmech. Více si však můžete přečíst o stadionech.

Klepněte pro větší obrázek

Speciál by měl být spuštěn dnes

Autoři však slibují speciální informační servis, který by měl být spuštěn dnes, takže lze očekávat, že množství informací značně naroste. Slibují videoreportáže z českého tábora na MS, on-line přenosy všech zápasů, rozsáhlou fotogalerii a také 3D animace zajímavých situací.

Tím končí první kapitola článku. Přehled fotbalových stránek samozřejmě není kompletní, jedná se pouze o základní přehled a budeme rádi, pokud v diskusi přispějete vhodným tipem na další zajímavé stránky o fotbalovém MS 2006. V druhé části článku najdete recenzi jednoduché utilitky, která se může postarat o zpravodajský servis v případě, že nebudete mít čas navštěvovat některý ze zmiňovaných serverů, ale přesto budete chtít mít aktuální přehledy stále na očích.

Kapitoly článku

Témata článku: Microsoft, Windows, Sport, Server, Moment, Televize online, Fifa, Replay, Shockwave, Archiv české televize, Česká televize živé vysílání

8 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Majo 5. 6. 2006 15:51:02
  Phe! Kdo cte Techneti blog, tak to vedel jeste drive od Martina Pavlise...
 • Ze 5. 6. 2006 13:57:14
  Vytvořil jsi snad něco lepšího ? .
  Pokud ne tak je tvoje kritika myslím...
 • Bambas 1. 6. 2006 14:02:02
  Moc pěkný webík. Co nevidím: technicky to zajišťuje Run Five...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5