reklama

Ministerstvo informatiky: Za překlad webu půl milionu

Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která toto pondělí a úterý probíhala v Hradci Králové, představilo Ministerstvo informatiky projekt Bezpečně Online. Jedná se o webové stránky pro uživatele, kteří na nich najdou mnoho užitečných informací k zabezpečení počítače a nerizikovému chování na internetu. Nejasnosti ale zůstávají okolo nákladů na projekt.

Ministryně Dana Bérová agentuře ČTK v souvislosti s uvedením projektu řekla: „Cílem je poskytnout uživatelům informace, jak lépe chránit počítač, například, že k počítači nemůžeme pustit úplně každého.

Podobnou iniciativu vnímáme jednoznačně pozitivně a Ministerstvo informatiky si za tento typ projektu zaslouží velkou chválu. Z pohledu běžného občana vyvíjí aktivitu, která se ho přímo dotýká. Podobných aktivit přitom ministerstvo vyvíjí více a odborníci i laici tak působení ministryně Bérové vnímají právem pozitivně.

Představuje se: Bezpečně Online

Jádro projektu spočívá ve webových stránkách, které nalezneme na snadno zapamatovatelné adrese www.BezpecneOnline.cz. Jednoduchý vzhled podtrhuje zaměření stránek na méně znalé uživatele. Základem jsou tři kategorie, ve kterých návštěvníci naleznou několik desítek konkrétních rad, jak:

 • chránit počítač,
 • chránit sebe,
 • chránit firmu.

Každá kategorie obsahuje zhruba dvacet podrobně napsaných článků s praktickými radami typu „Jak bezpečně používat Internet Explorer“ (jedním ze sponzorů projektu je společnost Microsoft), „Blokování reklamních pop-up oken“, „Zabezpečení webkamer“, „Nejznámější mýty o internetové bezpečnosti“ a další.

Jednotlivá témata jsou přitom vzájemně pospojována, takže uživatel může přecházet postupně z jednoho tématu na druhé. Během jednoho odpoledne tak lze snadno projít celý web a dozvědět se spoustu zajímavých informací. Potud tedy samá chvála.

Klepněte pro větší obrázek

Chraňte počítač, sebe i firmu!

Kopie 1:1

První otázka se objeví ve chvíli, kdy se návštěvník podívá na stránku partnerů (Microsoft, SPRINX Systems, Hewlett-Packard). Vedle těchto firem je uvedeno také poděkování sdružení GetSafeOnline.org: „Informace uveřejněné na těchto webových stránkách jsou použity s laskavým svolením sdružení GetSafeOnline.org.“

Už letmý pohled na tyto anglicky psané stránky dává tušit, že celý projekt Bezpečně Online je do posledního písmene kopií právě tohoto úspěšného webu. Podobný není jenom vzhled a struktura stránek, ale také veškerý obsah.

V české verzi jsou hlavní odkazy pojmenovány: Chraňte svůj počítač, Chraňte sebe, Chraňte svoji firmu. Anglické stránky nabízí volby: Protect your PC, Protect yourself, Protect your business.

Přeloženy jsou i další odkazy, stejně tak texty článků. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, pokud uvedu, že vlastního obsahu na stránkách Bezpečně Online patrně příliš mnoho není – naprostá většina projektu je kopií úspěšného webu GetSafeOnline.org.


Představu o překladu může dát srovnání úvodního odstavce z článku věnovaného internetovému prohlížeči Mozilla Firefox. Jak je z ukázky patrné, překlad je velmi kvalitní.

Co je to Firefox

Firefox je bezplatný, otevřený internetový prohlížeč, který si lze nainstalovat místo (nebo vedle) programu Internet Explorer. Řada lidí mu dává přednost, protože má navíc některé funkce jako prohlížení v panelech (tabbed browsing), ale jeho popularita stoupá především proto, že je považován za bezpečnější než Internet Explorer.

What is Firefox

Firefox is a free, open-source web browser that can be used instead of (or in addition to) Internet Explorer. Many people prefer it because it has extra features like tabbed browsing but its growing popularity is mainly due to the fact that it is considered safer than Internet Explorer.

Obrázky u článků jsou nasnímány z českých verzí programů. Konkrétně u článku o internetovém prohlížeči Firefox je ale anglická verze přiloženého obrázku názornější, protože autor pro dokumentaci bezpečnostních nastavení zaškrtl nastavení tak, jak je doporučeno v textu. Česká verze naproti tomu doporučuje blokovat vyskakovací okna, příslušné políčko na obrázku ale zaškrtnuto není.


Cena za projekt? Vysoká

Samotné poznání skutečnosti, že celý projekt je pouhým překladem, by ale nebylo důvodem ke kritice – originální i české stránky jsou zpracovány opravdu dobře a uživatelům mohou dát mnoho velmi hodnotných informací. Podle poděkování na českých stránkách také s největší pravděpodobností nedochází k žádnému porušování autorských práv. Co je tedy špatně?

Podle ministryně Bérové na projektu spolupracovalo několik soukromých firem a celý projekt dosud přišel na 450 tisíc korun. Bez ohledu na jeho přínos a profesionální zpracování vyvstávají otázky, zda je tato částka přiměřenou odměnou za překlad cca 80 článků a několika stran dalšího textu.

Jistě, autoři české verze museli připravit také webové stránky (byť i ty jsou víceméně kopií anglického originálu), vytvořit vlastní rejstřík a prolinkovat odkazy. Přes to všechno je odměna téměř půl milionu korun za tento web velmi vysoká.

E-mail tiskové mluvčí Ministerstva informatiky s žádostí o bližší informace byl odeslán v pondělí večer. Do středečního večera nám odpověď nedorazila. Kontaktní telefon pro novináře, uvedený na webových stránkách MI, včera v pět hodin odpoledne také nikdo nezvedal.

Vysvětlení?

Podle zveřejněných informací má na projekt navazovat informační kampaň složená z roadshow a přednášek. Lze uvedenou sumu vysvětlit špatnou interpretací informací v případě, že do ní již jsou zahrnuty náklady i na tyto akce? Potom by uváděná částka byla odůvodnitelná. Stejně tak se naskýtá možnost, že část prostředků šla na pořízení obsahu – v tom případě ale nesedí slova „s laskavým svolením“ použitá v poděkování sdružení GetSafeOnline.org.

Ať je realita jakákoliv, publicita tomuto projektu může pouze prospět a čím dříve se podaří rozptýlit nejasnosti okolo jeho nákladové složky, tím lépe.

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Protect, Webkamery online, People

110 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Luboš Havíř 31. 5. 2015 0:09:31
  To jako vážně? To by podle výpočtu ceny tady...
 • dr.courage 3. 12. 2006 22:36:52
  ty jsi tak neco prekladal, to ti tak verim. pouzivas
  nastroje cat a...
 • dr.courage 3. 12. 2006 22:30:38
  no ja nevim, ale nase spolecnost nabizi 1 NS s korekturou za 340 Kč, a...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 31

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 126


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama