reklama

Miniaplikace pro Windows Vista bez programování

Chtěli jste si vyrobit vlastní miniaplikaci pro Windows Vista a neumíte programovat? Sáhněte po GadgetBuilderu.

Gadget Builder společnosti Softomate je nástroj, který umožní vytvořit miniaplikace pro postranní panel Windows Vista doslova každému a to řádově za minuty. Jde o schopný program, jehož jedinou nevýhodou je, že nejde o vývojové prostředí bez potřeby programování kódu, nýbrž o jakési uživatelské přizpůsobení existujících miniaplikací. Z toho plyne, že uživatelé jsou odkázáni na výrobcem připravené šablony.

Počet šablon je pak tím, co odlišuje placenou verzi od zkušební. Zkušební jich totiž nabízí žalostně málo. Na druhou stranu, chcete-li si vytvořit miniaplikaci pro vyhledávání například na vašem webu či v podstatě kdekoli jinde, máte s Gadget Builderem možnost. Chcete-li pokročilejší možnosti, budete muset sáhnout docela hluboko do peněženky. Plná verze totiž stojí 89 dolarů.

Tentokrát se trial vyvedl

I omezená verze však umí miniaplikace vytvořit. Pojďme na to! Gadget Builder produkuje plně uživatesky přizpůsobitelné miniaplikace. Jelikož jde o software primárně cílený na firemní sektor, uvádí jeho výrobce jako hlavní důvody jeho použití zvýšení povědomí o značce, nárůst návštěvnosti na webových stránkách, nebo například možnost přímého informování zákazníků ze serveru rovnou na plochu. Nic nám ale nebrání vytvořit si miniaplikaci, jakou potřebujeme, jen tak pro zábavu.

Testovací verze není omezena žádným limitem času či počtu spuštění. Jedinou brzdou tvůrčího rozvoje autora miniaplikace je tak malé množství šablon a někde i do jisté míry obtěžující do pravého horního rohu miniaplikace umisťované logo programu. Tato omezení samozřejmě plná verze neobsahuje.

Vlastní miniaplikace lusknutím prstu

Po prvním spuštění je zobrazeno informační okno vysvětlující výše uvedené podmínky použití omezené verze. Po jeho odklepnutí se již dostáváme do jednoduchého prostředí programu. Na první pohled vidíme, že k dispozici jsou jen dvě šablony, přičemž jedna z nich zřejmě nalezne jen malého uplatnění.

Klepněte pro větší obrázek
Výroba miniaplikace Online Slide Show

Vytvářet můžeme miniaplikace pro vyhledávání a pro obrázkovou online slide show. V prvním případě jde o jednoduchou miniaplikaci, která umožní vyhledat zadaný dotaz na zvolených serverech. Těch lze do nabídky umístit více - proto je miniaplikace pojmenována Multiple Search.

V pčípadě druhém se nabízí automatické prohlížení obrázků po vzoru miniaplikace Prezentace přítomné standardně ve Windows Vista. Rozdíl je v tom, že zde se obrázky načítají přímo z webu na základě definice v XML souboru umístěném na vzdáleném serveru. Jedinou (a podstatnou) nevýhodou je, že Softomate nikde neuvádí, co má být obsahem tohoto XML. Ukažme si tedy postup výroby miniaplikace na Multiple Search.

Klepněte pro větší obrázek
Výroba miniaplikace Multiple Search

Miniaplikace v praxi

Jak vidíte na snímku okna výše, výroba miniaplikace není ničím složitějším než vyplněním několika formulářových políček, konkrétně tedy dosazením vlastních hodnot do šablony. Specifikovat tak můžeme název miniaplikace, jejž systém zobrazuje v dialozích potvrzujících instalaci do postranního panelu.

Dále můžeme zadat jméno autora či společnosti, v jejímž zájmu miniaplikaci vytváříme. Chybět nemůže ani možnost zadání odkazu na vlastní webové stránky a úprava popisu vlastnictví copyrightu. V případě, že si chceme hrát na skutečné programátory, případně někdy v budoucnu miniaplikaci aktualizovat, můžeme si po svém upravit i číslo verze.

Dále už přichází spíše funkční nastavení. Své miniaplikaci můžeme vytvořit popis. Ten by měl být spíše stručný a vystihovat funkci celého projektu. Následuje samotná funkčnost - tedy definice až čtveřice vyhledávacích strojů (jejich názvů a URL), v nichž budeme moci přímo z miniaplikace vyhledávat. Vyhledávaný řetězec je v URL nahrazován netradičním zástupným řetězcem %keyword%. Po vyplnění všech požadovaných položek se můžeme přesunout na další krok. Pozor na tlačítko Zpět (Back). Pokud jej z druhého kroku stisknete, veškeré nastavení v kroku prvním bude ztraceno. Než tedy přejdete k druhému kroku, buďte si jisti, že v prvním už nechcete nic měnit.

Krok druhý a následující aneb jdeme do finále

Druhý krok je zaměřen na grafický vzhled miniaplikace. Ten bohužel nemůžeme (v prostředí programu) měnit kompletně, v nabídce je pouze jediná předvolená šablona. Ta je na druhou stranu vkusná - rozhodně mnohem lepší než desítky jiných miniaplikací dostupných na Windows Live Gallery. Hotová miniaplikace v této šabloně je o něco širší než postranní panel Windows Vista, což však já sám nepovažuji za negativum.

Klepněte pro větší obrázek

V Gadget Builderu můžeme upravovat pouze vzhled tlačítka pro potvrzení vyhledávání a grafické šipky pro rozbalení seznamu vyhledávacích strojů. Nahradit je lze jakýmikoliv obrázky. Dlužno dodat, že, není-li to tvůrčím záměrem, není to potřeba. Předvolené obrázky působí moderně a svým vzhledem do prostředí miniaplikace zapadají.

Krok třetí umožňuje obsadit tři zbývající rohy aplikace. Pravý horní, jak již bylo zmíněno, zabírá ve zkušební verzi logo programu. Vložit lze text či obrázek, přičemž z obojího jde zadáním URL vytvořit odkaz. Podpora transparentních PNG je samozřejmostí. Obrázky se mohou vzájemně překrývat. Jak a čím, záleží jen na vaší šikovnosti při práci s grafikou. Ti zkušenější mohou zdrojové soubory miniaplikace včetně obrázků editovat přímo. Najdeme je v podsložce Templates v instalačním adresáři programu.

Klepněte pro větší obrázek
Zaplňme rohy... a počítejme s tím, že se překrývají  ;-)

V posledním kroku již jen zvolíme, zda si miniaplikaci přejeme nainstalovat přímo do postranního panelu či vyexportovat jako soubor *.gadget. Ten je finálním distribučním souborem, pro jehož instalaci stačí jen poklepání myší a potvrzení. Stačí jej tedy umístit na web a doporučit návštěvníkům svých stránek.

Klepněte pro větší obrázek
A je hotovo

Gadget Builderem nabídka společnosti Softomate nekončí. Neméně zajímavým produktem je i nástroj Deskbar Builder, který si představíme někdy v budoucnu.

Gadget Builder 1.0.0.0
Miniaplikace pro Windows bez programování
zkušební verze zdarma, plná 89 USD
Softomate
Klepněte pro větší obrázek

opravdu funguje
minimální omezení trial verze

Klepněte pro větší obrázek

cena plné verze
program i šablony jen v angličtině

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Windows, Programování, Gadget, Undefined, Slide, Trial

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Josef 31. 1. 2008 15:11:34
    ... prográmek dobrej, ale v trial verzi téměř nepoužitelnej.
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 128

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama