Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org

OpenOffice.org má po LibreOffice dalšího kritika, tentokrát je to Microsoft. Free Software Foundation zveřejnila kontroverzní podmínky pro otevřený hardware. Čtěte linuxové novinky.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Microsoft připravil video, ve kterém zostra kritizuje OpenOffice.org a naopak vyzdvihuje svůj kancelářský balík Microsoft Office. Video je zpracováno poměrně pěkně a tvoří ho vlastně jen citace nespokojených uživatelů OpenOffice.org a Linuxu. Některá tvrzení ukazují na známé problémy (např. kompatibilita), ale jiná spíš těží z neznalosti, například „Pokud se open-source řešení rozbije, kdo ho opraví?“ Kdokoliv?

Zkrátka je to video jednostranné a v podobném tónu by se dala udělat i kritika na Microsoft Office. Každý má něco. A ať už jste příznivci toho, nebo toho, uvědomte si, že konkurence je vždy k dobru věci. Kdo ví, jestli by se prodávaly levnější studentské a domácí verze Microsoft Office, kdyby nebylo OpenOffice.org.

 

FSF zveřejnila kontroverzní podmínky pro otevřený hardware

Free Software Foundation (FSF) už nějaký čas pracuje na definici otevřeného hardwaru a nyní návrh dostává konkrétní podobu. Ve stručnosti: Otevřenost hardwaru spočívá hlavně v tom, že musí být zveřejněny plány, podle kterých je hardware sestaven, a také instrukce, jak ho ovládat. A aby navíc dostal požehnání FSF, bude muset splňovat i další podmínky. FSF je docela konzervativní organizace, a tak se dalo očekávat, že podmínky budou přísné. A je to tak. Software, který bude s otevřeným hardwarem distribuován, musí být také open source a musí podporovat svobodné formáty. Výrobce musí zákazníkovi poskytnout možnost pohodlně nahradit výchozí systém a i dokumentace musí být vydána pod svobodnou licencí. Některé další podmínky jsou ale značně kontroverzní a zbytečně ideologistické. Například pokud bude produkt chtít nést doporučení od FSF, nemůže zároveň používat označení jako „Funguje s Windows“ nebo „Vyrobeno pro Mac.“ Můžete si přečíst všechny podmínky.

AbcLinuxu.cz má nového majitele a šéfredaktora

Legendární český linuxový portál AbcLinuxu.cz má nového majitele. „Ábíčko“ i další technické portály, které původně provozovala společnost Stickfish, s.r.o., přechází pod správu společnosti Argonit, s.r.o. Tu ze 70 % vlastní Pavlína Šimčáková a ze 30 % Luboš Doležel. Na provozu serveru už se tedy nebudou podílet dlouholetý šéfredaktor Robert Krátký a zakladatel Leoš Literák. Spolumajitel Luboš Doležel se stal také novým šéfredaktorem. Zatím to nevypadá, že by se portál pod novým vedením měl nějak výrazněji změnit, alespoň ne v blízké době.

Novinky ze světa distribucí


Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

Po půlroce tu máme nové vydání nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. „Vzpurná surikata“ vyšla symbolicky přesně v 10. 10. 2010 v 10:10 GMT. Podobně jako minulé vydání Ubuntu se zaměřuje především na novinky, které uživatelé uvidí na první pohled. Vylepšený instalátor umožňuje snadnější správu diskových oddílů a instalaci aktualizací a „povinné výbavy“ jako například kodeků. Centrum softwaru se dočkalo mnoha dílčích vylepšení. Nově spravuje i externí repozitáře a pokud si stáhnete samostatný balíček, také se bude instalovat přes Centrum softwaru. Nové kategorie „Oblíbené“ a „Co je nového?“ vám doporučí zajímavé aplikace. První vlaštovku má nákup placených aplikací, za dvacet pět dolarů si můžete koupit DVD přehrávač Fluendo.

Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu 10.10 s dokovacím správcem spuštěných programů Docky

Mírně upraven byl také vzhled, přibylo nové výchozí písmo Ubuntu, zvukový applet do sebe integruje ovládání hudebních přehrávačů (aktuálně pouze Rhythmbox a po instalaci pluginu i Banshee) a správce fotografií F-Spot byl nahrazen Shotwellem. Kromě Ubuntu vyšly i nové verze derivátů Kubuntu (prostředí KDE), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE) a Edubuntu pro výukové účely. Více o novém Ubuntu se dozvíte v recenzi, zajímavé je i srovnání uživatelského rozhraní s Microsoft Windows 7.

Chrome OS vyjde možná už v listopadu

Google už testuje RC verzi, což znamená, že se vydání stabilní verze rychle blíží. Sám Google potvrdil, že operační systém Chrome vyjde do konce roku. Podle neoficiálních informací by to ale mohlo být už jedenáctého listopadu. Osud a využití Chrome OS jsou zatím poměrně nejasné. Šanci by měl na tabletech, ale tam má Google i druhého koně a zatím se zdá, že mu dává přednost. Android ve verzi 3.0, který bude optimalizován právě pro tablety, vyjde také do konce roku. Dalším cílem by mohly být netbooky, ale jejich boom už pomalu odeznívá a jejich roli trochu přebírají čím dál dostupnější chytré mobilní telefony. A jedna zajímavost na závěr: Chrome (resp. Chromium) OS se podařilo rozjet už i na iPadu.

Novinky ze světa softwaru


Opera 11 bude podporovat rozšíření

Rozšířeními kdysi zaujal prohlížeč Mozilla Firefox, ale postupně se přidali i Internet Explorer, Google Chrome a Safari. Zanedlouho se dočká i poslední prohlížeč z „elitní pětky“ – Opera. Rozšíření v Opeře budou mít nejblíže asi k těm z Google Chrome – také budou využívat webové technologie. To s sebou přináší jistá omezení, ale zase je jejich tvorba jednoduchá a v Chrome po jejich instalaci ani nemusíte restartovat prohlížeč. TechCrunch.com přinesl video, ve kterém ukazuje, jak budou rozšíření v Opeře 11 fungovat. Pokud se na něj podíváte, hned si můžete všimnout další podobnosti s Chrome. Tlačítka rozšíření jsou také umístěna vedle adresního řádku vpravo. Dosud Opera nabízela jen tzv. widgety, které sice vypadají hezky, ale moc funkcionality nepřináší. Datum vydání finální verze Opery 11 je zatím ve hvězdách, ale už brzy bychom se měli dočkat alfa verze. S vydáním alfa verze také budou zveřejněny informace potřebné k tvorbě rozšíření.

Minitube 1.2

Minitube je aplikace, která umožňuje přehrávání a procházení videí na YouTube. K čemu něco takového vůbec je? Minitube má výhodu hlavně v tom, že pro přehrávání nepoužívá Flash. Videa přehrává pomocí kodeků, takže se hodí například pro starší počítače, kde může Flash trochu drhnout. Procházení videí navíc připomíná spíše prohlížení videotéky. Nová verze Minitube přináší hlavně žádanou možnost stahovat videa. Minitube možná najdete v repozitářích své distribuce, ale verze 1.2 se v nich objeví až časem. Na stránkách projektu jsou ke stažení zdrojové kódy a DMG balíček pro Mac OS X.

Vyšel Skype pro Android, co nevidět bude i Opera Mobile

Očekávaná verze komunikačního programu Skype pro Android podporuje textovou a hlasovou komunikaci, videohovory zatím v nabídce nejsou. Jinak se od desktopového klienta moc neliší. Také můžete komunikovat jak se Skype účtem, tak i s běžným telefonním číslem. Mobilní Skype pro Android 2.1 a novější můžete stahovat z Android Marketu nebo ze Skype.com/m. Uživatelé přijali Skype celkem kladně, jediný problém by mohl být v tom, že nepodporuje instalaci na paměťovou kartu. A to u zhruba patnácti megabajtové aplikace může vadit.

Skype pro Android

 

Do měsíce se dočkáme i další očekávané aplikace pro Android – webového prohlížeče Opera Mobile. Standardem už je podpora multitouch a o rychlé vykreslování se postará hardwarová akcelerace. Zatím je pro Android dostupná pouze Opera Mini, což je odlehčená verze, která zaujme především kompresí přenášených dat. Ještě, než se požadovaná stránka zobrazí ve vašem telefonu, projde přes servery Opery, které hlavně zkomprimují obrázky a tím ji výrazně zmenší. Pro uživatele s přísným FUP ideální.

Témata článku: Software, Linux, Open source, OpenOffice, Google Video, Maverick, Alfa, Kubuntu, Xubuntu, Banshee, Open Office, Mobilní telefony kladno, Mobilní telefony mini, Mobilní telefony recenze, Opera Mini

178 komentářů

Nejnovější komentáře

  • qkcosp 25. 10. 2010 14:24:26
    Ach jo, zase někdo píše o něčem, o čem nic neví. V doméně Windows...
  • qkcosp 24. 10. 2010 16:03:21
    Zkuste se podívat třeba na diskuse na stránkách MS, kde na dotazy...
  • qkcosp 24. 10. 2010 15:52:57
    Většina programů má zpětnou kompatibilitu. Tj. dokumenty zapsané ve starší...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5