Microsoft předvádí multitouch LCD

Microsoft se na krátkém videu pochlubil vývojem displeje, který dokáže snímat polohu více prstů najednou.

Microsoft před nedávnem představil technologii Surface, které jsme se na stránkách Živě již věnovali. Ve stručnosti – jde o počítač s podobou stolu s deskou pracující obdobně jako dosud známé dotykové obrazovky. Nejdůležitější vlastností celého zařízení je to, že dokáže reagovat na vícebodové ovládání a rozeznávat na něm položené předměty podle tvaru a na tyto podněty reagovat. Celé zařízení je ale zatím příliš drahé na to, aby se stalo běžnou výbavou domácností.

Na internetu teď koluje video z výzkumného oddělení Microsoftu, kde si vývojáři pohrávají s podobným ovládáním i na upravených noteboocích. K tradičnímu dotykovému displeji přibyla čidla pro snímání infračerveného záření.

Zadní strana displeje je mírně násilným způsobem upravená – uprostřed velkého otvoru v krytu displeje se zabydlela elektronika monitorující dění na straně displeje. Jde o prototyp, takže se na nějakou estetiku nikdo moc neohlíží. Zajímavý je i způsob, jakým se dění před displejem snímá. Přilepená elektronika skrz LCD panel prosvítí displej světlem z infračervené části barevného spektra. Jakmile se před obrazovkou ocitne nějaký předmět, začne toto světlo odrážet přes displej zpět do snímačů – není tedy snad ani nutné, aby se objekt panelu přímo dotýkal, stačí jen, aby odrážel dost světla.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož klasické dálkové ovladače využívají infračerveného záření, dokáže LCD takto vybaveného monitoru reagovat i na podněty z dálkového ovladače – nabízí se tak další příležitost, jak možnosti ovládání rozšířit.

Klepněte pro větší obrázek 

Zajímavé je, že „multitouch“ u prototypu zařízení funguje jen na menší ploše uprostřed displeje pod senzory, zbytek displeje je klasický touchscreen se snímáním v jednom bodě a ovládáním jednoho ukazatele.

Technologie, která dokáže snímat dotyk na více bodech najednou již nějaký čas existuje a i když se stále vyvíjí a zdokonaluje, hlavní problém bude vymyslet intuitivní systém ovládání grafického rozhraní pomocí gest.

Vývojová verze uživatelského rozhraní běží pod operačním systémem Windows Vista. Notoricky známou funkcí, kterou se pochlubí každý, kdo podobné zařízení prezentuje, je rychlé třídění fotografií s možností zvětšovat či zmenšovat obrázek uchopením ve dvou bodech a roztahováním prstů od sebe či k sobě. Také otáčení fotky podél osy je jednoduché a intuitivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ale co dál? Jak vymyslet přirozená, snadno zapamatovatelná a praktická gesta? Je třeba otáčení obrázku mávnutím prstu to nejlepší?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak přepracovat grafické rozhraní aplikací, se kterým se dnes díky precizním myším dá s malou šipkou pracovat s přesností na jeden, dva pixely, na ovládání mnohem větší plochou jednoho či více prstů?

Málokdo si asi dokáže představit, co všechno se dá vymyslet a co se z toho může vyvinout – stačí si jen uvědomit, jak dlouho se používala myš, než se objevily první prográmy, které dokáží rozeznat gesta myši a reagovat na ně spouštěním různých akcí.

Otevírá se další obrovská možnost, jak od základů změnit ovládání počítačů a velké společnosti se určitě budou na vznikajícím trhu prát všemi možnými prostředky. Jak se budou o tyto technologie dělit dnes, kdy si může kdokoliv nechat patentovat věci, které člověk považuje za přirozené, jako vlastní nápad? Možná budeme i my posouváním věcí prstem po stole či listováním v knihách porušovat patenty podobně, jako to dnes děláme tím, že poznáme, kdo nám volá podle hlasu v telefonu… kdo ví?

Témata článku: Video, Microsoft, LCD, Praktická elektronika, Praktická elektronika 2016

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jessica 5. 8. 2007 15:27:27
    I really have interest in your item for my son in west africa so i will...
  • schima 30. 7. 2007 14:18:55
    Mě to spíše připadá jako implementace CRTL+ALT+DELETE na monitor. Inu když...
  • TS 24. 6. 2007 17:31:52
    jsou tam i odkazy na jiné projekty http://tinyurl.com/2bzh2o
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

** Douglas Engelbart je opomíjenou osobností počítačové historie ** Věděl, jak bude pohodlné ovládat počítače, i když k tomu ještě neměly výkon ** Za vynálezem myši a systému s okny nestojí Steve Jobs a Apple

17.  5.  2017 | Pavel Tronner | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5