reklama

Microsoft platit nehodlá a sportovat se bude i za počítačem

V uplynulém týdnu se toho ve světě IT stalo opět mnoho. Pojďme se společně podívat na to nejzajímavější.

Svět vrcholových sportů se pomalu začíná otevírat i lidem ne zrovna fyzicky zdatným a plní se můra všech konzervativních mravokárců. Americká společnost GGL totiž oznámila, že se na Olympijských hrách v Pekingu bude soutěžit i v digitálních hrách. Samozřejmě tato „disciplína“ nebude standardní součástí her, hrát se bude pouze na doprovodném turnaji Digital Games. V čem a jak se bude soutěžit prozatím není jasné, každopádně představitelé turnaje mají jasno: podle nich bude mít digitální hraní větší úspěch než klasická sportovní klání. To jim tu expozici spíše rozkope připitý fotbalový fanoušek než toto.

Evropská unie si i nadále diktuje podmínky hrátek na svém písečku. Na vlastní kůži to už dvakrát pocítil i Microsoft, když musel zaplatit nemalé pokuty. Slavné pořekadlo „třikrát a dost“ však aplikovat nechce a výhružky Evropské komise tentokrát nebere na lehkou váhu. Jak jinak si totiž vysvětlit prohlášení, ve kterém se dušuje, že zveřejní technické specifikace svých stěžejních projektů. Reaguje tak na požadavky tzv. interoperability, díky které mohou autoři jiných aplikací své projekty lépe optimalizovat a nestrávit mnoho času studováním daných logik. Na první pohled to možná vypadá poněkud hrozivě, když se na to však podíváme blíže, není to tak strašné. Microsoft totiž mluví pouze o zveřejnění a plném zdokumentování aplikačního rozhraní (API), zveřejňovat části zdrojových kódů atp. rozhodně nehodlá. Teď ještě aby to po něm nechtěli ti chytří pánové z politiky. Důvodů pro to by si jasně našli hromadu.

Internetová společnost Yahoo! dala Microsoftu košem a chce po něm za odkup více, to už každý jistě ví. Už od podání nabídky začaly akcie redmondského giganta klesat a v současné době byl zaznamenán propad něco okolo deseti procent, což jistě není málo. O zbytečnosti a nesmyslnosti nabídky za Yahoo! diskutuje i mnoho uznávaných ekonomů, kteří doporučují Microsoftu nabídku stáhnout a zaměřit se více na své zaměstnance, kteří by díky tomu mohli začít hledat jiné útočiště. Pánové, jste jistě velice hodní, že máte o Microsoft takový strach, ale myslím, že si dokáže poradit mnohem lépe i bez vás.

Tuto skutečnost Microsoft dokázal hned pár dní poté, kdy oznámila začátek tzv. „proxy-fight“, neboli jakéhosi násilného převzetí. Oč jde? Yahoo! bude muset zanedlouho vyměnit svojí správní radu, která o prodeji rozhoduje. V Redmondu na to jdou chytře a hodlají do nové správní rady dosadit „své lidi“, kteří by jim pak prodej odhlasovali. Potřebovat k tomu budou pár miliónů dolarů, právníky a dobrou strategii. Že by Yahoo! nakonec přeci jenom odešlo s brekem a litovalo toho, že původní nabídku nepřijalo? Bill Gates jí mimochodem označil za férovou, a co řekne Bill, to je přeci svaté.

U Microsoftu ještě zůstaneme. V České republice se Windows Vista neprodávají tak, jak by si to společnost představovala. O tom, že její požadavky rozhodně nejsou minimalistické, ví snad každý, proto z pohledu obyčejného člověka počet prodaných kopií nelze označit za malé. Microsoftu to ale nestačí, a tak se odhodlal k poměrně zásadnímu snížení cen krabicových verzí, které v některých případech dosahují téměř padesát procent. Ale no tak, žijeme přece v Čechách. Tady se krade i to, co je zadarmo.

Něco na těch „ribbonech“ bude. Tolik nenáviděná a zatracovaná inovační novinka od Microsoftu, která si odbyla premiéru v Office 2007, zavítá i do nejnovější verze CAD programu AutoCad 2009. Jsou tedy tyto společnosti tak hrozné a nutí uživatelům něco, co je opravdu k ničemu, nebo pouze někdo nedokáže věnovat pár minut času na přejití na novou a výrazně lepší technologii?

Kapesní zařízení Windows Mobile od HTC se dočkají ovladačů pro své miniaturní grafické čipy, které by tak měly výrazně přispět k plynulejšímu chodu některých aplikací, přehrávání videa a vůbec dalších grafických prvků, jejichž akceleraci doposud obstarával pouze procesor. Dočkat bychom se měli do konce března tohoto roku. A opravdu musel s tímto vynálezem přijít někdo až po tolika letech?

Mozilla objevuje Ameriku a křičí to do celého světa. Jejich vize, kdy je e-mail budoucností internetové komunikace a software by měl rozumět lidem a ne oni jemu, nám doslova otevírá ústa dokořán. Vy tam v Mozille se raději přestaňte tvářit jako vizionáři a programujte aplikace, které nestartují pomalu jako zamrzlá škodovka. Ostatně, komentář Michala Kašpárka mluví za vše.

Opera Software vyrukovala s novou verzí svého stejnojmenného internetového prohlížeče, která, světe div se, nepřináší nic zásadního, kromě vylepšení bezpečnosti. O něco více zajímavější událostí je však pomalu se blížící vydání mobilní verze Opera Mobile s označením 9.5, která by do mobilních přístrojů s Windows Mobile a Symbianem měla přinést některé revoluční prvky. Vše je orientováno na pohodlné ovládání prsty a opět samozřejmě za peníze. Na internetu se už objevila ukradená „leak“ verze. Podlé té samozřejmě není možné finální verzi hodnotit, každopádně neduh, který doprovází současnou, a jinak velice kvalitní verzi, neustále zůstává. Spouštění aplikace a její prostor v paměti jsou stále za únosnou hranicí. Byla by rozhodně škoda promarnit šanci vydat bezkonkurenční prohlížeč pro mobily, už jen proto, že se rodí konkurence v podobě Mozilly a SkyFire.

Microsoft chce zakořenit u mládeže už na škole a začal studentům nabízet výhody projektu Microsoft DreamSpark. Každý student prokázaný vysokoškolským statusem, bude moci zdarma získat až třináct aplikací určených pro vývoj softwaru, apod. Jak už tomu bývá zvykem, na naší postkomunistickou zemičku se stále zapomíná, a i když Microsoft tvrdí, že během tohoto roku hodlá projekt rozšířit do co nejvíce zemí, nikdo moc nevěří tomu, že dorazí i k nám. Alespoň tedy ne v nejbližší době. Čeští studenti však mohou zdarma používat hodně aplikací Microsoftu, pouze však v případě, že jejich škola zakoupila ne zrovna levné MSDN, se kterým pak nakládá dle svého uvážení.

V Čechách jsme byli vždy sví a zřejmě to tak i zůstane. ICQ totiž více méně zůstává jediným zde používaným IM protokolem. Atlas.cz, který zde šíří lokalizovanou verzi oficiálního klienta, totiž informoval média, že ICQ u nás používají už dva milióny uživatelů, což je každý pátý zde žijící člověk. To je opravdu úctyhodné číslo a Česká republika je tak třetí zemí na světě s největším počtem uživatelů. Před námi je pouze Rusko a Německo, všude jinde pak vede AIM a Windows Live Messenger. Možná by to opravdu někdy chtělo číst licenční podmínky, u ICQ to pak platí trojnásob. Nebo spíš starýho psa novým kouskům nenaučíš?

S obrovskými čísly v rychlé komunikace vyrukoval i prodělečný Skype. Pomocí modrého obláčku si lidé volají už 100 miliard minut, což by v přepočtu vyšlo, že si každý člověk, který kdy chodil po této planetě, alespoň jednu minutu zdarma zavolal. Více než toto mu však přejeme spíše otevřít protokol, brzdit se v bobtnání klienta a samozřejmě více platících uživatelů a zadavatelů reklamy. Jinak by eBay mohl své dítko prodat někam jinam, kde by s ním mohli provést nečekané změny.

A na závěr zpráva, která musí naštvat snad každého uživatele O2, kromě těch, kteří jejich služeb využívají dobrovolně. Čistý zisk bývalého Telecomu v roce 2007 činil solidních 10,4 miliard korun, což je třicetiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Pokud vezmeme v potaz, že společnost prakticky nepřišla s žádnou zásadní inovací, neustále jí něco nefunguje a její servis „funguje“ tak, jak funguje, dostaneme se na hodně výdělečný projekt. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří už to dále nemohou vydržet, vztek si můžete vylít například na „příjemných“ pouličních „jakého máte operátora“, kteří tomu nasazují korunu.

Pokud vás zajímá dění ve světě informačních a komunikačních technologií, sledujte každodenní pestré zpravodajství na Živě.cz, každou neděli pak shrnuté v přehledovém článku. Mimochodem, Microsoft bude v Los Angeles představovat své tři nové produkty ve firemní sféře, Windows Server 2008, Visual Studio 2008 a SQL Server 2008 a redakce Živě.cz a časopisu Computer bude u toho. Těšit se tedy budete moci na exkluzivní informace, které vám žádný jiný tuzemský web ani časopis nemůže přinést.

Témata článku: Software, Microsoft, Programování, Opera, Sport, Fight, Ribbon

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • t-fuse 4. 4. 2008 10:47:54
    2. Kromě Ribbonů se dá v Office2007 zapnout i klasické menu. Jen by to...
  • Harvey 25. 2. 2008 23:22:11
    Jak se to dela v Linuxu si muzou zjistit kdykoliv, staci se podivat do...
  • Harvey 25. 2. 2008 23:00:24
    je to suchy reklamni PORTAL, o reklamni BLOG se jim hulan :-)
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama