Microsoft Office Web Apps: on-line kancelář zdarma

Podívali jsme se na bezplatnou kancelář Office Web Apps od Microsoftu. Nabízí Word, Excel, PowerPoint a OneNote v češtině. Má se Google důvod bát?


Kapitoly článku

Microsoft dohání vlak, který mu před lety ujel. Mobilní divize Microsoftu se snaží oslovit uživatele s novým Windows Phone 7, který přejímá některé vlastnosti z iPhonu a Androidu. Vědět o sobě dávají i webové služby – nově například česká verze kanceláře Office.

Office Web Apps je on-line sada čtyř kancelářských aplikací, které vychází z Microsoft Office. Zcela zdarma můžete využívat on-line verze textového editoru Microsoft Word, tabulkového kalkulátoru Microsoft Excel, nástroje pro tvorbu prezentací Microsoft PowerPoint a pokročilý poznámkový blok Microsoft OneNote.

Odkudkoliv a kdykoliv

Pomineme-li nulovou cenu, velkým lákadlem může být přístupnost. Kdekoliv a kdykoliv můžete pracovat se svými dokumenty. Ať už sami nebo se svými kolegy či kamarády.

Office Web Apps/Office - Windows Live - Google Chrome.png
 Přehled nedávno zpracovávaných dokumentů

Na začátek stačí správné vybavení: webový prohlížeč Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3.5, Google Chrome nebo Safari 4. Vyšší verze jsou taktéž podporovány; s Operou ale moc nepochodíte. Přestože Opera 10.6 doznala mnoha změn v jádře, nadále zůstává pro moderní webové aplikace spíše okrajovou záležitostí.

Když už máte podporovaný prohlížeč, stačí se přihlásit na stránkách Office Web Apps se svým Live ID účtem. V případě, že Live ID nemáte, můžete si jej na stejném místě zdarma vytvořit.

Live ID vám umožní přistoupit k celému ekosystému služeb Microsoftu – od možnosti využívat komunikátor Messenger (MSN), přes služby jako SkyDrive, Fotografie až po samotný Office Web Apps.

Poznámka: původně byly Microsoft Office Web Apps dostupné pouze pro majitele desktopového balíku Microsoft Office 2010. Z českého Microsoftu máme potvrzeno, že má být služba dostupná i z běžných Live ID účtů bez registrace Office 2010 a sami máme ověřeno, že služba takto funguje. Přesto však někteří čtenáři hlásí, že je služba nedostupná a vyžaduje nákup Office 2010. To by se mělo časem napravit.

Microsoft Word zcela zadarmo

Je to sice zadarmo, ale funguje to. Pokud zapomenete na všechny pokročilé vlastnosti a dalších tisíc funkcí desktopového Wordu, tak možná budete spokojeni.

Office Web Apps/Dokument1.docx - Microsoft Word Web App - Google Chrome 4.png
 Základní funkce v on-line verzi Wordu

Jestli potřebujete občas vytvořit dokument nebo něco sepsat do školy, nemusíte hned sahat po placeném balíku Office. Komfort ovládání se sice klasické desktopové verzi Office jen stěží vyrovná, na občasné použití může ale vyhovovat.

Můžete v něm běžně psát, používat všechny základní styly písma a součástí je také kontrola pravopisu – včetně českého. Dokumenty můžete obohatit o vlastní obrázky nebo lze sáhnout po nabízených Klipartech. Stačí do otevřeného okna zadat požadovaný výraz a aplikace vám nabídne všechny vhodné obrázky.

Office Web Apps/Prezentace1.pptx - Microsoft PowerPoint Web App - Google Chrome 5.png
 Sada obrázků pro vaše dokumenty

Microsoft Excel s našeptávačem vzorců

On-line verze Excelu nabízí formátovací nástroje shodné s Wordem. Přidává ale funkce typické pro tabulkový editor. Potěšující je například přítomnost funkce, která třeba z řady čísel automaticky doplní následující.

Zkuste si pod sebe do tří buněk napsat 1, 2 a 3, a poté tyto tři buňky označit myší a pravý dolní okraj uchopit a táhnout o pár buněk níž. Excel sám doplní posloupnost.

Office Web Apps/Kniha1.xlsx - Microsoft Excel Web App - Google Chrome.png
 Excel s podporou grafů

Samozřejmostí jsou grafy se všemi základními formátováními, jako například název grafu, úprava výběr zdrojových dat, popisy os a další. Pokud se na okno s Excelem podíváte podrobněji, všimnete si, že chybí ikona (tlačítko) pro uložení. Excel totiž provádí automatické ukládání na pozadí, takže máte o starost méně.

V levém dolním rohu máte seznam listů a v pravém dolním rohu okna navíc vidíte počet uživatelů, kteří aktuálně provádí úpravy dokumentu.

Užitečná věc, která dodává sílu použitelnosti, je našeptávání vzorců. Když začnete psát, Excel vám automaticky nabídne, co byste mohli použít.

Office Web Apps/vzorce.png
 Našeptávač funkcí v Excelu

 

Kapitoly článku


Sledujte Živě na Facebooku

celkem 21

Poslední komentáře Komentáře

proc nelogicke je tam automaticke ukladani, nevim... Josef Kubát 16.  10.  2010 9:31
Co to blekotáte za nesmysly? Jak to asi pozná,... Vladimír Brada 15.  10.  2010 21:55
ja tvrdim, ze pises polopravdy a lzi. bez toho,... Petko Kotov 15.  10.  2010 0:41
Začíná se vytvořením dokumentu a jeho uložením.... Pety 14.  10.  2010 20:42
vy tvrdíte že redakce zive.cz lže?... akira.uzai 14.  10.  2010 19:52
Přidat příspěvek Zobrazit vše


Další podobné články

YouTube přechází na nový, průhledný přehrávač

YouTube přechází na nový, průhledný přehrávač

Před 14 hodinami  |  Polesný David  |  19
4 aplikace, které umožní nahrávání televizního vysílání

4 aplikace, které umožní nahrávání televizního vysílání

Nahrávání TV vysílání určitě není populární tak jako před několika lety. I přesto se však chvíle pro záznam pořadu může vyskytnout. Vyřeší ji webové služby či desktopové aplikace.

Před 23 hodinami  |  Janů Stanislav  |  9

Internetový obchod zlákal i tradiční české byznysmeny

Internetový obchod zlákal i tradiční české byznysmeny

Energetičtí hráči, vysocí manažeři a další vstupují do internetového byznysu. Sledují, že zákazníci z offlinu přecházejí právě na online služby.

Včera  |  Novák Daniel  |  2

Nejhorší reklamy, kterými Microsoft lákal na nové Windows

Nejhorší reklamy, kterými Microsoft lákal na nové Windows

Většina televizních reklam Microsoftu je tak nezajímavá, že na ně každý za chvíli zapomene. Některé z nich jsou však tak špatné, že se z takových klipů stanou legendy.

31.  7.  2015  |  Janů Stanislav  |  15

Podívejte se, jak Microsoft snímá 3D objekty pro HoloLens (video)

Podívejte se, jak Microsoft snímá 3D objekty pro HoloLens (video)

30.  7.  2015  |  Javůrek Karel  |  4