reklama

Microsoft Office Web Apps: on-line kancelář zdarma

Podívali jsme se na bezplatnou kancelář Office Web Apps od Microsoftu. Nabízí Word, Excel, PowerPoint a OneNote v češtině. Má se Google důvod bát?
Kapitoly článku

Microsoft dohání vlak, který mu před lety ujel. Mobilní divize Microsoftu se snaží oslovit uživatele s novým Windows Phone 7, který přejímá některé vlastnosti z iPhonu a Androidu. Vědět o sobě dávají i webové služby – nově například česká verze kanceláře Office.

Office Web Apps je on-line sada čtyř kancelářských aplikací, které vychází z Microsoft Office. Zcela zdarma můžete využívat on-line verze textového editoru Microsoft Word, tabulkového kalkulátoru Microsoft Excel, nástroje pro tvorbu prezentací Microsoft PowerPoint a pokročilý poznámkový blok Microsoft OneNote.

Odkudkoliv a kdykoliv

Pomineme-li nulovou cenu, velkým lákadlem může být přístupnost. Kdekoliv a kdykoliv můžete pracovat se svými dokumenty. Ať už sami nebo se svými kolegy či kamarády.

Klepněte pro větší obrázek
 Přehled nedávno zpracovávaných dokumentů

Na začátek stačí správné vybavení: webový prohlížeč Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3.5, Google Chrome nebo Safari 4. Vyšší verze jsou taktéž podporovány; s Operou ale moc nepochodíte. Přestože Opera 10.6 doznala mnoha změn v jádře, nadále zůstává pro moderní webové aplikace spíše okrajovou záležitostí.

Když už máte podporovaný prohlížeč, stačí se přihlásit na stránkách Office Web Apps se svým Live ID účtem. V případě, že Live ID nemáte, můžete si jej na stejném místě zdarma vytvořit.

Live ID vám umožní přistoupit k celému ekosystému služeb Microsoftu – od možnosti využívat komunikátor Messenger (MSN), přes služby jako SkyDrive, Fotografie až po samotný Office Web Apps.

Poznámka: původně byly Microsoft Office Web Apps dostupné pouze pro majitele desktopového balíku Microsoft Office 2010. Z českého Microsoftu máme potvrzeno, že má být služba dostupná i z běžných Live ID účtů bez registrace Office 2010 a sami máme ověřeno, že služba takto funguje. Přesto však někteří čtenáři hlásí, že je služba nedostupná a vyžaduje nákup Office 2010. To by se mělo časem napravit.

Microsoft Word zcela zadarmo

Je to sice zadarmo, ale funguje to. Pokud zapomenete na všechny pokročilé vlastnosti a dalších tisíc funkcí desktopového Wordu, tak možná budete spokojeni.

Klepněte pro větší obrázek
 Základní funkce v on-line verzi Wordu

Jestli potřebujete občas vytvořit dokument nebo něco sepsat do školy, nemusíte hned sahat po placeném balíku Office. Komfort ovládání se sice klasické desktopové verzi Office jen stěží vyrovná, na občasné použití může ale vyhovovat.

Můžete v něm běžně psát, používat všechny základní styly písma a součástí je také kontrola pravopisu – včetně českého. Dokumenty můžete obohatit o vlastní obrázky nebo lze sáhnout po nabízených Klipartech. Stačí do otevřeného okna zadat požadovaný výraz a aplikace vám nabídne všechny vhodné obrázky.

Klepněte pro větší obrázek
 Sada obrázků pro vaše dokumenty

Microsoft Excel s našeptávačem vzorců

On-line verze Excelu nabízí formátovací nástroje shodné s Wordem. Přidává ale funkce typické pro tabulkový editor. Potěšující je například přítomnost funkce, která třeba z řady čísel automaticky doplní následující.

Zkuste si pod sebe do tří buněk napsat 1, 2 a 3, a poté tyto tři buňky označit myší a pravý dolní okraj uchopit a táhnout o pár buněk níž. Excel sám doplní posloupnost.

Klepněte pro větší obrázek
 Excel s podporou grafů

Samozřejmostí jsou grafy se všemi základními formátováními, jako například název grafu, úprava výběr zdrojových dat, popisy os a další. Pokud se na okno s Excelem podíváte podrobněji, všimnete si, že chybí ikona (tlačítko) pro uložení. Excel totiž provádí automatické ukládání na pozadí, takže máte o starost méně.

V levém dolním rohu máte seznam listů a v pravém dolním rohu okna navíc vidíte počet uživatelů, kteří aktuálně provádí úpravy dokumentu.

Užitečná věc, která dodává sílu použitelnosti, je našeptávání vzorců. Když začnete psát, Excel vám automaticky nabídne, co byste mohli použít.

Klepněte pro větší obrázek
 Našeptávač funkcí v Excelu

 

Témata článku: Microsoft, Web, Microsoft Office, Google Apps, Skydrive, Word, Google Chrome, Office 2007, Office 2010, Office 2013, Live, Microsoft Excel, Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 365

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Josef Kubát 16. 10. 2010 9:31:45
    proc nelogicke je tam automaticke ukladani, nevim v jakem intervalu ale co...
  • Vladimír Brada 15. 10. 2010 21:55:39
    Co to blekotáte za nesmysly? Jak to asi pozná, jestli mám nainstalované MS...
  • Petko Kotov 15. 10. 2010 0:41:03
    ja tvrdim, ze pises polopravdy a lzi. bez toho, ze by si to skusil...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 46

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama