Microsoft Expression Studio: Vyjádřete svou kreativitu

Konec září byl datem světové premiéry tohoto málo známého balíku programů. Dnes se Expression dostává i na stránky Živě.cz.
Kapitoly článku

Na přelomu září a října vrhnul Microsoft na trh dlouho připravovanou sadu softwaru nazvanou Expression Studio. Jde o kompilát několika produktů, které mají pomoci s vývojem softwaru na platformě Microsoft při využití nejmodernějších firemních technologií.

V dnešním článku se kromě představení celé sady zaměříme na rastrově-vektorový grafický editor Expression Design, který bohatě a především jednoduše zastane veškerou grafickou práci (rovnou předesílám, že na speciality Photoshopu nemá ani funkčně, ale ani cenou). Vytvoří-li grafik základ grafiky v Expression Designu, může jej designer použít pro tvorbu grafického rozhraní aplikace v produktu Expression Blend. Na této úrovni může úzce spolupracovat s vývojáři, kterým zase přijde vhod přiložené Visual Studio 2005 Standard.

Ani weboví vývojáři však nepřijdou zkrátka. Pro ně je zde přichystán Expression Web. Dokáže před ním v naší recenzi jeho největší konkurent Adobe Dreamweaver obhájit svou cenu? Trochu mimo pak stojí nástroj pro správu multimédií a tvorbu interaktivních galerií a prezentací Expression Media. Expression Media je zajímavý mimo jiné tím, že existuje i ve verzi pro operační systém Mac OS X. Licence je také součástí Expression Studia. Na instalační CD se zřejmě z časových důvodů nedostal nástroj pro konverze multimédií Expression Encoder, který je ke stažení z webu Microsoftu, přitom licence se na něj vztahuje, ze stažené trial verze je po instalaci automaticky plná.

Nedočkavě rozbalujeme

Expression Studio se dodává v plastové krabici, jakou známe z Windows Vista či Office 2007. Ta je však netradičně vložena v papírovém přebalu, který představuje hlavní součásti balíku a uvádí minimální systémové požadavky. K nim se dostaneme později.

Klepněte pro větší obrázek
Krabice s Microsoft Expression Studiem

Uvnitř boxu najdeme hned trojici CD médií. První nese samotnou sadu Expression, druhé Visual Studio a na třetím najdeme výuková videa a tutoriály. Veškerý jmenovaný software si vystačí se čtveřicí produktových klíčů. Společná licence se instaluje pro Expression Blend, Design, Media (ve verzi pro Windows) a na webu dostupný Encoder. Samostatný klíč má Expression Web. Další využijete pro Mac verzi Expression Media a konečně poslední, čtvrtý, pro Visual Studio. Žádnou součást Expression Studia není potřeba aktivovat.

Kromě instalačních CD je krabice doslova vycpána útlými příručkami pro rychlý začátek s každým z produktů. Ty představují základní nástroje, postupy a funkce. Pro rychlou orientaci ve vesměs zcela nových produktech užitečná věc. Ještě užitečnější však je kroužkovou vazbou spojená sada plastových kartiček určená jako pomůcka ke každodenní práci; obsahuje totiž seznamy nejpoužívanějších klávesových zkratek určených k ovládání funkcí, nástrojů i celých aplikací.

Systémové požadavky

Umožňuje-li aplikace s nejnovějšími technologiemi pracovat, nečekejme, že je nebude vyžadovat. Bez nainstalovaného .NET Frameworku 3.0 na Expression Studio nemůžeme ani pomýšlet. To omezuje výběr operačních systémů na Windows XP SP2 a Windows Vista. Expression Media potřebuje ke svému spuštění (trochu překvapivě) konkurenční Apple QuickTime, spokojí se však i s prostou přítomností správných knihoven v systému, tedy i s populární náhražkou QuickTime Alternative.

Klepněte pro větší obrázek
V zámoří je k dostání i Expression Studio Commemorative Edition

Po stránce hardwaru se nejedná o žádné překvapení. Vystačíme s 1GHz procesorem, jedním gigabajtem RAM, dvěma gigabajty místa na disku a grafickou kartou splňující požadavky rozhraní Vista Aero (WDDM ovladač, 128 MB paměti, podpora pixel shaderů 2.0 a dvaatřicetibitová barevná hloubka).

Zatím to zní hezky, kolik to asi stojí

Plná verze Expression Studio je na našem trhu k dostání za cca 18 500 korun. Studentská licence v nedávno spuštěném programu Licence Pro Studenty je za výhodné 3 000. Cena nám nepřipadá vysoká. Speciálně pro zmíněné studenty jde o jedinečnou cestu k získání Visual Studia 2005 Standard, které normálně stojí skoro 10 000, přičemž v nabídce studentských licencí ve zmíněném programu Microsoftu chybí.

Samotné aplikace obsažené v Expression Studiu jsou již dražší. Expression Web vyjde na zhruba 10 000 korun. O několik stokorun levněji pořídíte Expression Media. Vůbec nejdražším samostatně dostupným nástrojem se slůvkem Expression v názvu je Blend, jehož cena přesahuje 15 000 korun.

Jak je na tom ve srovnání s konkurencí? Relativně dobře. Odmyslíme-li si vývojové prostředí a Blend, konkuruje Expression přímo balíku Creative Suite od Adobe. Produkty této firmy jsou etalonem oboru, Microsoft je funkčně nedostihuje (solidní základ ale zastane, jak uvidíme), cenově však má jasně navrch. Abychom našli funkční ekvivalent balíku obsahujícího vektorový i bitmapový editor, musíme zvolit edici Design Premium. V ní najdeme Photoshop a Illustrator jako konkurenci Designu, Flash jako částečnou konkurenci Blendu + Visual Studia + Media (kterážto kombinace se zaměřuje na Microsoft Silverlight) a Dreamweaver jako konkurenci Expression Web. Adobe Design Premium stojí v podzimní zvýhodněné akci aktuálně přes třiapadesát tisíc korun. Nevyužijeme-li všechny možnosti Flashe, který má primárně jiné použití než Blend, Visual Studio a Media dohromady, je Expression jasnou volbou.

Témata článku: Microsoft, Studio, Web Design, QuickTime, Microsoft Silverlight, Corel Draw

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michal Metlička - Adobe 13. 11. 2007 20:03:00
    Nemusíte mít obavy ;-) Michal M.
  • VfB 13. 11. 2007 12:25:54
    žalobička nebude?
  • Petr 13. 11. 2007 11:28:18
    Máte bod. Koupili jsme minulý rok Adobe CS 2 Premium a jako bonus jsme...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5