Microsoft Developer Days: přijďte se naučit dělat Silverlight

Chcete poznat Silverlight 2 a některé další moderní technologie Microsoftu? Pak počátkem listopadu přijeďte na putovní konferenci a jako bonus vyhrajte Xbox. Vstup pro každého zdarma.

Microsoft nedávno uvolnil finální verzi webové technologie Silverlight 2, která si klade za cíl jediné – nabídnout alternativu k Adobe Flash. Silverlight je oproti Adobe Flash mnohem mladší, první ukázkové aplikace se vlastně objevily teprve loni, přesto si jeho „přehrávač“ našel cestu na počítače celkem rychle.

Proč je Silverlight sexy?

Podle dostupných údajů dnes okupuje celou polovinu osobních počítačů (u nás kolem 30 procent), což vůbec není špatné i z toho úhlu pohledu, že jej Microsoft zrovna moc aktivně nepropaguje – alespoň mezi koncovými uživateli. Pokud by byla tato technologie třebas i pouze volitelnou součástí třetího servisního balíčku pro Windows XP, situace by pro Silverlight vyznívala mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázky použití Silverlightu: mapová aplikace a prohlížení gigapixelové grafiky pomocí Deep Zoomu (Wikipedia)

Jiná realita je samozřejmě mezi vývojáři. Prakticky již od prvních technologických ukázek vzniklo na webu mnoho odborných webů a blogů, které se Silverligtem zabývají a radí začínajícím i pokročilým uživatelům. Ostatně Silverlight není až tak nový, je postavený na architektuře Microsoft .NET a můžete v něm psát své webové aplikace v několika různých programovacích jazycích, kterým vévodí C# –  páteřní jazyk celé platformy .NET, který v sobě kloubí zkušenosti Javy, C++ ale v mnohém i Delphi, jehož autoři se podíleli na jeho návrhu.

Tip: Začínáte programovat ve Visual C# a hledáte praktické návody? Čtěte náš seriál „Staňte se programátorem“ o programování pro mírně pokročilé kodéry.

Právě široká škála jazyků, se kterými můžete vytvářet nejen multimediální webové aplikace, je jednou z nejzajímavějších výhod celé technologie. Stejně tak totiž existuje obrovské množství komplexních vývojových prostředí počínaje vyspělým Visual Studiem, které je ve verzi Express zcela zdarma i pro komerční vývoj, a konče třeba neméně oblíbeným prostředím SharpDevelop.

Klepněte pro větší obrázek
Referenční letáček Silverlight 2 Beta 1 pro vývojáře (6 MB)

Dalším důvodem proč Silverlight přinejmenším vyzkoušet je jeho kvalitní API, podpora pro jemné zobrazování a přiblížování obrazů s vysokým rozlišením (technologie Deep Zoom) a podpora multimediálních kodeků pro přehrávání videa o vysokém rozlišení.

Microsoft Developer Days 2008

Pokud se o Silverlight aktivně zajímáte, určitě jste si neměli nechat ujít první ročník konference WebExpo, která proběhla tento víkend v areálu České zemědělské univerzity. Pokud jste to nestihli, nic se neděje, za dva týdny totiž budou hned tři česká města hostit jednodenní konferenci Microsoft Developer Days 2008, která se bude věnovat právě Silverlightu, praktické ukázce vývoje jednoduché aplikace a některým dalším experimentálním technologiím Microsoftu včetně novinky Photosynth, Mesh a také balíku Windows Live 3, o kterém jsme na Živě.cz už psali.

Konference je určena pro vývojáře webových i klientských aplikací, designéry a další členy vývojářských týmů. Jednotlivé prezentace budou předneseny zkušenými odborníky z české a slovenské pobočky Microsoftu. Důležitá část konference bude zaměřena na poskytnutí informací o postupech při tvorbě moderních aplikací. Organizátoři se dušují, že v průběhu konference získáte nejen technologický přehled, ale i užitečné tipy pro pokročilý vývoj a že každá přednáška přinese něco zajímavého i začátečníkům.

Program putovní konference
08:15 - 09:00Registrace
09:00 - 09:45Přehled moderních technologií pro tvorbu uživatelského rozhraní
Úvodní přednáška vám představí moderní technologie pro tvorbu uživatelského rozhraní – Silverlight 2 a Windows Presentation Foundation. U každé technologie budete seznámeni s jejími principy a nebudou chybět ani typické příklady použití a ukázkové aplikace. Součástí přednášky budou i informace o možných nástrojích a postupech při vývoji těchto aplikací, a také způsob a možnosti nasazení v různých prostředích a operačních systémech.
09:45 - 10:30Základní postupy při vytváření uživatelského rozhraní
V praktické přednášce uvidíte základní postupy při vytváření uživatelského rozhraní pro Silverlight a WPF. Získáte informace o vektorové grafice, transformacích, animacích, rozložení ovládacích prvků, formátování textu, práci se šablonami a styly, skládání uživatelského rozhraní z ovládacích prvků a vytváření vlastních ovládacích prvků.
10:30 - 11:00Přestávka
11:00 - 11:45Vytvoření moderní aplikace od A do Z
Třetí přednáška bude jednou velkou praktickou ukázkou tvorby reálné Silverlight 2 aplikace pracující s daty. Začneme vytvořením entit z databáze, jejich zpřístupněním přes XML/HTTP pro použití v Silverlight aplikaci, navázání ovládacích prvků na data a atraktivní úpravu vzhledu pomocí stylů a šablon.
11:45 - 12:30Internet Explorer 8, co nás čeká
Konec roku přinese novou verzi aplikace Internet Explorer, která bude obsahovat zajímavé novinky pro koncové uživatele. Pro nás ale bude zajímavější mnohem lepší podpora CSS standardů, která v dlouhodobém pohledu ulehčí vývoj webových aplikací s podporou více prohlížečů, ale krátkodobě může způsobit problémy s nekompatibilitou způsobenou optimalizací stránek na předchozí verze s horší podporou standardů. Dozvíte se také, jak naplno využít nové možnosti, které IE nabízí vývojářům, o ladění stránek v IE8 apod.
12:30 - 12:45Photosynth, Live Mesh a Windows Live 3
Představení nových technologií od Microsoft Research a Microsoft Live Webs.
12:45 - 13:00Otázky a odpovědi, losování o ceny

Na konferenci je umožněn vstup zdarma všem účastníkům, kteří jsou předem registrováni. Pokud se chcete zúčastnit a mít zaručeno své místo, vyberte si město a termín a zaregistrujte se co nejdříve.

Kam a kdy přijít

Kapacita pražské části konference je už téměř zaplněná, proto využijte možnosti Brna a Ostravy, kde jsou stále volná místa. Ve všech dnech bude program přednášek naprosto identický, pokud se tedy na Microsoft Developer Days 2008 nedostanete, můžete sledovat ještě živý přenos, který proběhne 4. listopadu v Ostravě.

Každý příchozí získá DVD s užitečnými zdroji pro vývoj, brožuru Microsoft Developer Days 2008 a nakonec se budete moci zapojit i do slosování o Xbox a další ceny. My na konferenci samozřejmě nebudeme chybět a dojmy si nenecháme pro sebe.

 

Témata článku: Microsoft, Web, Internet, Programování, Hudba, filmy, seriály, Silverlight, Days, Developer, Microsoft Silverlight, Deep, Xbox Live

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • akira.uzai 23. 10. 2008 22:20:24
    to má Microsoft takovou nouzi o programátory, že jim jejich technologie...
  • pepavondepo 23. 10. 2008 10:32:47
    při pokusu o business aplikaci a vylámete si v téhle chvíli zuby....
  • Falhar 23. 10. 2008 8:13:22
    Ten plakát se mi líbí. Mám podobný z .NET 3.0 (nebo 3.5). Nevíte, kde...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5