Microsoft bude Naživo – ale hlavně Přímo

Podle Billa Gatese „největší strategická iniciativa za posledních pět let“ přináší zásadní novinku: ne „co a jak“, ale „kudy“. Microsoft tedy zcela obejde své partnery a bude nabízet produkty přímo zákazníkům.

Dočkali jsme se překvapivé a dobře utajené iniciativy od Microsoftu. Druhého listopadu prezentoval Bill Gates produkty (řekněme spíše „vizi“, protože zatím vše funguje jen částečně) se společnou nálepkou „Live!“. Tím ohlásil novou éru ve využívání software.

I když současná fungující verze „Live!“ není ničím jiným než uživatelsky upravovatelnou domovskou internetovou stránkou, ze které lze přistupovat k různým aplikacím, cílový stav je už skutečně revolučnější. Jedná se o pronajímání nejpoužívanějšího aplikačního software (jako je Microsoft Office) z internetu, bez nutnosti jeho zakoupení a instalování. Počet služeb má narůstat, mají obsahovat například už dnes poměrně populární sadu nástrojů pro firmy, zvanou CRM (česky dodavatelsko-odběratelské vztahy).

Web services

Idea i s technologií, kterou Gates prezentoval, není nijak nová. Oblast zvaná web services, tj. rozličné služby zprostředkované nikoli z lokálně instalovaného programu, ale z internetu přes prohlížeč, je prohlašovaná za „příští velkou věc“ internetu už alespoň šest let.

Nic velkého se ale dosud nestalo, a důvodů je několik:

 • pro seriózní využívání webové služby je potřeba broadbandové připojení, jinak je to jako běžet sprint s padesátikilovou železnou koulí u nohy
 • velmi výkonné počítače a kvalitní zprostředkovávací technologie v prohlížeči (aby aplikace běžely srovnatelně rychle jako ty lokálně instalované)
 • problém životaschopného obchodního modelu: jak si nechat za užívání těchto technologií zaplatit

První dva důvody zatím čas¨(víceméně) vyléčil. Poslední důvod je nejzajímavější, nejen proto, jak Microsoft prezentuje, že se s ním vypořádá.

Přímý prodej

V aktivitě „Live!“ totiž Microsoft, poprvé takto masivně ve své historii, obchází své obchodní partnery (tzv. kanál). Firma své produkty neprodává přímo, ale typicky přes výrobce počítačů – naprostá většina kopií operačního systému jde totiž k zákazníkovi přímo s počítačem. Velký výrobce (kupř. Dell) je přitom nakupuje od Microsoftu v multilicenci za maličký zlomek toho, co produkt stojí v krabici v krámě.

Podobně je tomu například u Office: i zde je převaha velkých (multilicenčních) instalací, které rovněž realizují obchodní partneři Microsoftu. Těm pak zůstává doma nemalá část ceny, kterou zákazník zaplatí.

Microsoft nyní nabídne, tj. prodá své produkty zákazníkům přímo. Tím samozřejmě bude moci vydělat více, ale jeho dlouholetí partneři, zejména obří hardwarové firmy a velcí systémoví integrátoři, z toho nadšeni nebudou.

Pochopitelně tradiční metoda prodeje software jen tak nezahyne a zřejmě bude převládat ještě řadu let. Ale přesto už to může mezi firmu a její partnery zavést nemalé třenice, byť by byly spíše v emoční než v racionální rovině. (Emoce nadělají větší škodu než racio.)

Jak to firma zvládne?

U Microsoftu bývá obvyklé, že jeho strategie vyvolávají mnoho otázek a málo odpovědí, které jsou nabíledni. Zvládne to firma po technické stránce? Bude to znamenat jednak bezvadnou kvalitu produktu, jednak dokonalou přístupnost a provozuschopnost serverů, které budou tuto službu poskytovat?

Pokud se služba „chytne“, mohou ji používat desítky milionů uživatelů současně. (Všimněme si, jaké problémy s funkčností a s lagy mají masivně multiplayerové online hry – a tam jsou desítky tisíc uživatelů současně, ne více.)

Bude software dobře funkční? Microsoft si uřízl ostudu – a hodně velkou – už při prezentaci, kdy při předvádění tohoto „největšího průlomu za posledních pět let“ spadlo dokonce i demo. To už není legrace, jako když se někdy před deseti lety objevila při microsoftí prezentaci blue screen of the death. To, co bylo tehdy spíše úsměvné, je nyní asi tak humorné, jako kdyby se při prvním ostrém předvedení nového Airbusu přelomilo letadlo vedví.

Microsoft totiž chce, aby se uživatelé kompletně svěřili do jeho péče: data, nepřetržitý přístup, bezpečnost (viry, únik citlivých údajů) – na to jsou zejména dnes uživatelé, a poprávu, nesmírně citliví. Ale Microsoft nemá zrovna v tomto ohledu tu nejlepší pověst na světě.

Názory se rozcházejí

Rovněž, jak tomu u Microsoftu také nebývá nezvyklé, není jasné, jak moc smrtelně vážně to firma myslí. Tedy zda dá této variantě do budoucna přednost před běžnou desktopovou, či naopak věci nechá, ať se nějak vyvrbí.

Podle kuloárních informací to možná nemají vyjasněné ani v samotném Microsoftu. Existují v něm údajně svým způsobem soupeřící názorové “frakce”, z nichž jedna prosazuje tradiční způsob tvorby a prodeje software a druhá říká: „Musíme s tím webem a s tím zat(...)ým Googlem něco udělat, a hned.”

Microsoft „Live!“ může být zatím jen určitou nohou strčenou mezi dveře. Kdyby se ukázalo, že webové aplikace opravdu budou tou velkou věcí a že firma Google skutečně není jen největší internetovou bublinou od doby AOLu, aby bylo možné rychle reagovat.

Témata článku: Software, Microsoft, Airbus, Death, Multiplayer, Sprint

75 komentářů

Nejnovější komentáře

 • echo_zulu 8. 12. 2005 9:45:44
  preco vsetko? iba to, co momentalne potrebujem.. po castiach.. nemoze byt...
 • jozka 17. 11. 2005 16:23:39
  Uz vidim maleho lokalniho assemblera jak mi dava dohromady notebook :)
 • elipsoid, elipsoid 17. 11. 2005 14:16:01
  Ja si to za par let predstavit dovedu. Az budou servery s dostatecnou...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5