reklama

Micron: SSD s rychlostí vyšší než 1 GB/s už příští rok

Na blogu Micronu se objevilo zajímavé video, na němž zaměstnanci předvádějí PCIe karty s flash pamětmi, které dosahují přenosových rychlostí 800 MB/s.

Zatímco tempo růstu výkonu procesorů v posledních letech zvolnilo, dva roky stará GeForce 8800 GTX ještě nepatří do starého železa, kapacita pevných disků neroste takovým tempem, jak bychom chtěli, a Blu-Ray vypalovačky pro PC se stále potácí na pokraji zájmu, u flash pamětí jsme svědky překotného vývoje, stoupajících kapacit a rapidně klesajících cen. Dá se říci, že jde o jedno z mála odvětví, kde se opravdu něco děje.

Vývoj jde kupředu takovou rychlostí, že před dvěma léty stanovené autorské poplatky se dostaly na až obskurní úroveň. Autorský poplatek u 16GB „flešky“ může tvořit téměř čtvrtinu celkové ceny, nebo jinak řečeno – z 16GB flashdisku za 870 korun s daní zaplatíte na DPH a autorských poplatcích 330 korun (mimochodem, také jste už odložili nákup flash pamětí na leden, čímž lze u takového USB flashdisku ušetřit slušné dvě stovky?).

Během příštího roku by měl Micron, výrobce polovodičových součástek známý především produkcí DRAM a NAND flash čipů, představit další významný produkt – superrychlé SSD s propustností vyšší než 1 GB/s. Pokud již v duchu jásáte při představě, že by mohla malá rychlá krabička v dohledné době nahradit klasický disk, který nejspíš sviští ve vašem PC, přijde teď studená sprcha.

Výkon k nezaplacení

Doslova. Nepůjde totiž o čtyřikrát rychlejší obdobu výkonných SSD, které letos uvedl Intel a u nás je seženete za necelých devatenáct tisíc, ale o speciální přídavné karty určené především do serverů. Konkrétní údaje o ceně prozatím nikdo neprozradil.

Že bude mít daleko ke klasickým diskům, jste ale možná vytušili i z přenosové rychlosti přes 1 GB/s, která je více než třikrát vyšší, než maximální teoretická rychlost 300 MB/s, kterou je možné protlačit přes v současnosti nejpoužívanější SATA 3,0 Gb/s rozhraní. Dokonce nebude stačit ani jeho nástupce s dvojnásobnou rychlostí.

Joe Jeddeloh, ředitel Advanced Storage Technology Center, předváděl počítač osazený dvěma čtyřjádrovými 2GHz Xeony a dvojicí SSD karet s flash pamětmi.

V současnosti toto řešení využívající dvou karet do PCIe 4× slotu, z nichž každá dosahuje přenosových rychlostí 800 MB/s a 200 000 IOPS při čtení, při zápisu je to 150-160 000 IOPS (I/O operations per second, neboli vstupně-výstupních operací za sekundu) při práci s 2kB bloky. Všimněte si i přídavného napájení karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jen pro srovnání, Intel u rychlejšího modelu SSD X25-E se SLC čipy zvládá při čtení 4kB bloků více než 35 000 IOPS a při zápisu 3 300 IOPS a přenosové rychlosti až 250 MB/s při čtení a až 170 MB/s při zápisu.

Půjde to i na jedné kartě

Na videu je k vidění ale ještě jedna karta pro PCIe ×8, na kterou jsou stěsnány dvě karty osazené v testovacím PC. U ní se má rychlost vyšplhat přes 1000 MB/s a přinejmenším 200 000 IOPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Dean Klein, viceprezident Micron SSD group oznámil, že se technologie již testuje u pár vybraných zákazníků a hledají více betatesterů. „Neočekával bych, že se výkon na podobné úrovni objeví v dohledné době u notebooků, ale u serverů ano. Příští rok plánujeme, že bude na trhu omezené množství disků, ve větším počtu se objeví o rok později. Naše disky jsou mnohonásobně rychlejší, než X25-E od Intelu.“

K dosažení obrovské propustnosti se má využívat vícekanálového přístupu do NAND čipů. Nový SSD má využívat několikero technologií, které Micron letos ohlásil, včetně 34nm výrobního procesu NAND čipů, na němž spolupracuje s Intelem.

Dlužno dodat, že nejde o první produkt svého druhu ani není to ani taková revoluce – už před rokem se objevil 640GB flashdisk ioDrive od společnosti Fusion-io určený pro servery, který na tom není s ohledem na to, že se novinka od Micronu objeví až příští rok, s výkonem zase o tolik hůře.

Dean Klein dodává: „Aby se tato technologie objevila v běžných počítačích, bude zapotřebí změnit jejich architekturu, ale dá se to udělat“. Aby ne, osazování pevných disků do PCIe slotů je nepraktické a v případě, že bychom je zapojovali stejně jako disky na podobné přenosové rychlosti nestačí ani neuvedené SATA 6,0 Gb/s rozhraní.

Zdroj: Micron, Computerworld, Intel

Témata článku: Hardware, SSD, Klein

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 1. 12. 2008 17:33:58
    OSE z toho jde "pouze" 192 korun. 330 korun je to i s DPH, ale to jde už i...
  • snake 1. 12. 2008 8:44:57
    může tvořit téměř čtvrtinu... 330 korun z 870... ano, to je opravdu...
  • RohLLIK 28. 11. 2008 15:52:05
    admini na zive totiz neumi stahovat z youtube takze nemuzou dat videjka na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama