reklama

Messenger Plus! Live – inspirace pro Microsoft

Pokud vám jednoduchý Windows Live Messenger nevyhovuje, určitě vyzkoušejte Messenger Plus! Live, drobné rozšíření, které kecátku od Microsoftu dodá balík pokročilých funkcí.

Ačkoliv je pozice ICQ na českém trhu zatím prakticky neotřesitelná – s více než dvěma miliony aktivních uživatelů se ve světě řadí Česká republika na třetí příčku, přeci kdesi v podhoubí každým dnem sílí konkurent. Jmenuje se MSNP (Microsoft Notification Protocol), resp. Windows Live Messenger.

Windows Live Messenger zkušeného „Mirandistu“ neoslní...

Co do počtu registrovaných uživatelů tyto dva protokoly zatím srovnání neunesou, podle Microsoftu totiž u nás aktivně používá Live Messenger„pouze“ něco přes dvě stě tisíc uživatelů. Pakliže bychom ale srovnávali oba protokoly a oficiální klienty z technického hlediska, Messenger by z klání vzešel jako vítěz. Mnozí by jistě mohli namítnout, že oba IM komunikační systémy do kapsy hravě strčí Jabber, resp. otevřený a univerzální protokol XMPP, ten je však z hlediska zastoupení na trhu stále poměrně okrajovou záležitostí a masově se mu doposud nepodařilo prosadit. O tom ostatně svědčí i chabá tržní pozice Google Talku, který XMPP taktéž používá.

Doporučujeme: Komunikace má jméno Windows Live

Windows Live Messenger toho umí skutečně mnoho, jeho možnosti ani zdaleka nekončí u textové komunikace, ale obsahuje i nástěnku s možností odesílání kreseb a náčrtů třeba z tabletu, poradí si s audio/video komunikací, lze jej integrovat s Outlookem, umí vzájemně sdílet soubory a ty ostatně povětšinou dokáže i odeslat.

Windows Live Messenger má ale i své slabé stránky, které bude nenáročný uživatel považovat za zcela irelevantní. Pokud používáte některé z multiprotokolových kecátek, třeba tuctem doplňků vyzbrojenou Mirandu nebo QIP Infium, v Live Messengeru budete nejspíše postrádat otvírání diskuzí v záložkách jednoho okna a pokročilejší správu historie, která je v případě WLM jednoduše primitivní.

...Messenger Plus! Live ale možná ano

Takto ostatně vypadalo i mé první setkání s tímto komunikačním programem, neb jsem dlouholetý a spokojený uživatel oné „tuctem doplňků vytuněné“ Mirandy. WLM skutečně žádné doplňky nepodporuje, zato lze však zdarma použít neoficiální aplikaci Messenger Plus! Live. Ačkoliv název evokuje Microsoft, skutečně s ním nemá nic společného, jedná se totiž čistě o projekt fanoušků. Messenger Plus! Live se po instalaci bravurně integruje do Messengera, kterého nadále můžete používat standardní cestou, Plus! Live však nabídne i některé rozšiřující funkce.

Klepněte pro větší obrázek
Messenger Plus! Live přidá do hlavičky dvě nové ikony

Komunikace v záložkách a použitelný správce historie

K těm nejzajímavějším patří podpora pro komunikaci v záložkách, kdy nemusíte mít dílčí diskuze otevřené v samostatných oknech, a robustnější správce historie, který ovšem není kompatibilní s původním logem Windows Live Messengeru. Plus! Live dále umí přiřadit stavům různé hlášky s podporou automatické odpovědi. Jakmile vám tedy někdo třeba během stavu „Pryč“ odešle zprávu, Plus! Live sám odpoví.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny diskuze seskupené do záložek jednoho okna
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní správce historie a jeho vylepšená verze v Plus! Live

Zajímavou funkcí je také Quick Text. Ten pro změnu slouží k tvorbě jednoduchých zkratek delšího textu. Pakliže tedy napíšete do zprávy třeba „/busy“, příjemci se zobrazí nějaké to vysvětlení, že zrovna nemáte čas na diskusi o počasí a jiných zbytečnostech. Zlí jazykové tvrdí, že Quick Text je nejčastěji používán při komunikaci s rodinnými příslušníky a životními partnery.

Více MSN účtů v jednom Messengeru a podpora skinů

Messenger Plus! Live toho ale umí mnohem více. Account Polygamy dovolí používat více účtů naráz, Contacts on Desktop zase umístí na pracovní plochu rychlé odkazy na vybrané kontakty. Nemusíte pak pokaždé otvírat celé okno a drobná okénka se jmény přátel a kolegů zaberou i mnohem méně místa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní skin, téma pro fanoušky iPhonu a nastavení průhlednosti

Pakliže vám nevyhovuje standardní skin Messengeru a nevystačíte si ani s výběrem z několika dostupných barevných odstínů, Live! Plus nabízí i několik desítek vlastních témat. Ty najdete buď v oficiálním katalogu na webu rozšíření, na mnoho dalších pak narazíte třeba na Googlu – internet jich je skutečně plný.

Skripty, celý věrtel skriptů

A ještě jedna specialita, nad kterou zaplesá srdce každého pravověrného „Mirandisty“ – Messenger Live! Plus si poradí i se skripty. Ty sice z hlediska jejich možností nelze srovnávat s robustními doplňky pro Mirandu, které umí rozšířit IM třeba o další komunikační protokoly, přesto se jejich počet neustále zvětšuje (dnes jich oficiální databáze čítá bezmála čtyři stovky) a především jsou často aktualizované, což je vždy to nejlepší znamení pro další vývoj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální katalog dnes čítá bezmála 400 skriptů; kontakty na ploše

Z Messengeru tak můžete pomocí skriptů ovládat třeba iTunes, upravovat stavové hlášky a generovat nejrůznější statistiky (použitelná alternativa k HistoryStats pro Mirandu ale stále chybí), lze vytvářet nejrůznější připomínky a alarmy, nastavit do vašeho stavu informaci z hudebního přehrávače aj. Ačkoliv jsem o přínosu skriptů ještě před šesti měsíci silně pohyboval, dnes beru své slovo zpět.

Takový malý Otesánek

Messenger Plus! Live nicméně není bez chyb. Tou nejvýraznější je asi poměrně neadekvátní spotřeba systémových prostředků, Windows Live Messenger s Live! Plus si totiž bez problému zabere i 80 MB RAM. Samozřejmě můžete namítnout, že domácí desktop by měl být vybaven přinejmenším 1 GB RAM, to se ale už nedá říci o stále populárnějších noteboocích nejnižší cenové kategorie.

Slabinou jsou přes veškerý optimismus stále i skripty, které sice podle autorů přináší „nové vzrušující funkce“, pakliže ovšem neholdujete okrajovým webovým službám a hudbu neposloucháte v iTunes, těch skutečně „vzrušujících“ je pro českého uživatele možná tak deset. Nakonec ještě jedno drobné mínus vzhledem k cílové skupině uživatelů Windows Live Messengeru – Plus! Live zatím stále nerozumí česky.

Dále už ale nelze vytknout sympatickému doplňku pro „kecátko“ od Microsoftu téměř nic. Pakliže tedy netrpíte předsudky vůči všemu, pod čím je podepsán Microsoft a prominete Windows Live Messengeru skutečnost, že se nedorozumí s dalšími protokoly, které se u nás těší největší popularitě, což může WLM pro mnohé zcela diskvalifikovat, určitě jej společně s Messenger Plus! Live vyzkoušejte.

 

Témata článku: Software, Instant Messaging, Messenger, Live, Plus, 6 Plus, Miranda, Skin, Windows Live, Quick, Google Plus, iPhone 6 Plus, Microsoft Account

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • František Novák 18. 8. 2008 21:10:06
    Nevím, jak jste přišel na 150 MB, ale mě WLM sežere 9624 kB, což je podle...
  • sevao 17. 8. 2008 1:12:13
    Windows live messenger vypadá skoro jako icq. Má celkem blbé funkce pokud...
  • MartinezZ 15. 8. 2008 14:33:53
    Souhlas! K článku: no tak to už začíná být (pomalu) zajímavé, jen tak...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 133

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama