MediaMonkey: má Winamp svého nástupce?

Požadavky na hudební přehrávače dnes rychle stoupají a stagnující Winamp nemá šanci zůstat na vrcholu věčně. Jaký by měl být jeho případný nástupce? Mohl by jím být například MediaMonkey s kompletně lokalizovaným prostředím, možností konverze hudebních formátů, pokročilou prací s ID3 tagy nebo možností vypalování?

Plusy / minusy
+ vypalování a konverze hudebních formátů
+ podpora načítání tagů
+ čeština
+ cena
- delší spouštění
Donedávna bylo synonymem k přehrávání hudebních skladeb na počítači slovo „Winamp“. Zdálo se, že oblíbenost tohoto programu jen tak neopadne a za velmi krátkou dobu si získá miliony uživatelů po celém světě. Jak to ale pokračovalo s vývojem Winampu je jistě všem velmi dobře známo. Po uvedení verze dvě přišla verze třetí znamenající ohromný propadák. Vývojáři pak měli plné ruce práce s tím, aby si zpět získali své uživatele verzí pátou, což se sice částečně povedlo, ale jako rána z čistého nebe pak přišla informace o ukončení vývoje Winampu. Od té doby se objevila spousta nových nástrojů snažících se zaujmout jeho místo. Jedním z nich by mohl být i MediaMonkey.

Kdepak jsem to už…

Související odkazy

Slovník
freeware
ID3
komprimace
MP3
online
server
upgrade
virtuální

Pokud už jste někdy pracovali s aplikací Foobar, pak pro vás nebude prostředí aplikace ničím novým. Zásadní rozdíl mezi Foobarem a MediaMonkey však vidím v zaměření na uživatele. Zatímco s Foobarem si díky jeho složitějšímu způsobu nastavování a přizpůsobení poradí jen zkušenější skupina uživatelů, MediaMonkey je zaměřen na všechny a jediné, co před používáním MediaMonkey musíte je nainstalovat program do počítače. Všechny ostatní funkce stejně jako možnost jednoduchého uspořádávání oken už pak najdete přímo v programu.

Vzhled programu

Po spuštění programu si už tradičně můžete přečíst nějaký ten tip pro jednodušší ovládání. Pokud okno uzavřete, automaticky se spustí nástroj pro vyhledání hudebního obsahu na disku. Výběrem složek jej nasměrujete na správná místa a počkáte, než si MediaMonkey všechny skladby vyhledá. Jakmile vyhledávání skončí, vykoukne na vás prostředí programu kompletně lokalizované do češtiny s už zařazenými skladbami v hudební knihovně.

Protože jsem z Winampu a Windows Media Playeru zvyklý na určité uspořádání oken, okamžitě po spuštění jsem si vzhled programu reorganizoval. Vesměs máte na výběr pro zobrazení několik panelů. Kromě základního seznamu skladeb umístěného uprostřed pak ještě stromový seznam složek, ovládací panel přehrávače, seznam právě hrajících skladeb, ekvalizér, obal disku a vizualizaci. Pokud vám nevyhovuje předvybraný skin programu, společně s instalací jsou dodávány ještě dva, na internetu pak ke stažení spousta dalších.

  

Tři základní skiny

Přehrávat umí

Co říci ke kapitole přehrávání. Kvalita reprodukce je dobrá, neodvažuji se ale srovnávat s kvalitou jiných přehrávačů, protože by šlo o velmi subjektivní srovnání člověka s nedokonalým sluchem. Tuto kapitolu raději nechám na jiných. Co však třeba zmínit je spolupráce s internetovými hudebními servery. Při vložení audioCD se program automaticky spojuje s internetovou databází freedb a pokouší se stáhnout seznam skladeb na disku. Pokud neuspějete na freedb, druhou možností je podobný systém společnosti Amazon. Obecně vzato byste většinu novějších originálních CD měli bez problémů najít, ať už na freedb nebo na Amazonu.

Načítání hudebního obsahu ze serveru Amazon.com

Kromě standardních položek zahrnutých v ID3 značkách je možné skladby řadit ještě podle dalších kritérií. Těmi mohou být jednak přednastavené položky Tempo, Nálada, Příležitost, Kvalita nebo jiné vlastní kategorie dle vašeho výběru. U každé skladby jsou navíc zaznamenávány informace o posledním přehrávání, celkovém počtu přehrávání, textu skladby, obalech nebo vyrovnání hlasitosti zvuku. A právě položky jako text skladby, komentář nebo obal můžete najít na webovém serveru Amazonu. A to nejen u hudebních CD, ale také u skladeb v ostatních komprimovaných formátech.

 

Dodatečné informace o skladbě

Když jsem se zmínil o formátech, pak snad třeba doplnit, že si MediaMonkey poradí celkem se sedmnácti hudebními formáty, z nejznámějších pak CDA, MP3, OGG, WAV, WMA nebo M3U playlisty. Jejich kompletní seznam najdete přímo v nastavení programu.

Výběr hudebních formátů

Chybět nemohou samozřejmě ani vizualizace a hudební ekvalizér. Vizualizace jsou v základní instalaci obsaženy dvě, přičemž každou si můžete, stejně jako u Winampu, nastavit tak, aby co nejvíce vyhovovala nejen výkonu vašeho stroje, ale také vkusu vašeho oka. Ani ekvalizér není jen pouhým oknem plným posuvníků. Z přednastavených hodnot si stačí vybrat hudební žánr a reprodukce skladby je okamžitě upravena právě podle nastavení žánru. Pokud patříte mezi hudební labužníky, pak vás asi nepotěší pouhých deset posuvníků v základním režimu. Pro obyčejného uživatele je to ale množství plně dostačující.

 

Ekvalizér * pokročilé nastavení vizualizace

Nejen na lokále

Skladby však nemusí být umístěny zásadně na vašem pevném disku. Problémy nebude mít MediaMonkey ani s externími paměťovými médii nebo síťovými disky. Integrována je i funkce pro synchronizaci vaší hudební kolekce s připojenými MP3 přehrávači a paměťovými kartami. Jako korunka nad těmito možnostmi vyčnívá vlastní seznam webových serverů nabízejících online hudební přenosy a rádia.

Procházení online obsahu

Všechny oblíbené skladby si můžete přidávat na tzv. virtuální CD. Virtuální CD je jakousi obdobou playlistu. Soubory na virtuální CD přidáváte jednoduše kliknutím na položku v kontextovém menu programu. Tato virtuální CD pak kdykoliv najdete v knihovně včetně všech na nich „uložených“ skladeb.

Nastavení virtuálního CD

Přehrávat i nahrávat

Jen s hudebním přehráváním by se dnes program na trhu asi jen těžko chytal. Proto je přímo ve standardní instalaci obsažen nástroj pro konverzi hudebních formátů. Převádět lze do formátů MP3, WAV, OGG a WMA s možností individuálního nastavení kvality. U formátu MP3 pak dokonce najdete přednastavené hodnoty podle toho, jak nároční jste posluchači a kolik volného místa na disku můžete obětovat.

 

Nastavení konverze do MP3 * předvybrané kvality výsledného MP3 souboru

Trochu opačnou funkcí je pak vypalování hudebních CD. Máte-li skladby v některém z digitálních komprimovaných formátů a chtěli byste si je vypálit pro poslech do auta nebo CD přehrávače, pak stačí jen vybrat jejich seznam a z menu Nástroje vybrat položku Vypal audio CD. Jednoduchý průvodce vám krok po kroku ukáže, co je potřeba nastavit a na závěr hudební CD vypálí.

 

Průvodce vypalováním hudebního CD

Spolupracuje

Od začátku zde mluvím o MediaMonkey jako o konkurenci Winampu. Není to ale zas tak úplně přesné označení. V určitých ohledech totiž MediaMonkey akceptuje to, že jste byli zvyklí používat Winamp jako výchozí hudební přehrávač a dokáže s ním spolupracovat. To dokazuje i položka v nastavení programu, kde si přímo můžete vybrat, zda budete jako výchozí přehrávač používat stále Winamp nebo přejdete na MediaMonkey. S tímto postupem jsem se setkal vůbec poprvé v životě a jde rozhodně o velmi zajímavou strategii. Autoři programu tím chtějí uživatelům ukázat, že používání MediaMonkey nabízí mnohem více možností než Winamp a z vlastní zkušenosti mohu říci, že tento „obchodní krok“ částečně opravdu funguje.

Nastavení výchozího přehrávače

Na drobnostech stojí úspěch

Zapomenout bych ale neměl ani na menší funkce, které sice nebudete využívat každý den, ale čas od času se mohou hodit a zpříjemní člověku práci i život. První z nich je automatická organizace. Tato funkce dokáže přejmenovat hudební soubory tak, aby jejich názvy odpovídaly vámi stanovenému formátu a informacím obsaženým i ID3 popiscích. ID3 tagy lze upravovat jednotlivě i hromadně. Je možné popisky synchronizovat nebo naopak odstranit všechny ID3 v1 nebo v2 podle toho, jaké chcete použít.

Automatická organizace skladeb

Drobností číslo dvě jsou statistiky. MediaMonkey dokáže ze všech záznamů posledního přehrávání a celkového počtu přehrávaných skladeb vygenerovat zajímavé přehledové tabulky. Stačí pak letmý pohled a hned vidíte, jakou skladbu posloucháte nejčastěji, jaké žánry patří k vašim nejoblíbenějším nebo kolik skladeb máte v hudební kolekci. Na statistiky volně navazuje i možnost exportu seznamu hudebních skladeb a playlistů do nejrůznějších přehledových formátů počínaje HTML, přes Excel a CSV až po XML.

Část statistického souboru

Pro některé banalitou, pro většinu uživatelů pak ale velmi důležitou funkcí je možnost minimalizace okna a programu. MediaMonkey lze minimalizovat buď do lišty nebo přímo do SysTray. Hudební přehrávače však většinou nabízejí možnost neustálého zobrazení v horních nebo spodních pozicích displeje počítače. Výjimkou není ani MediaMonkey, který můžete zobrazit tak, aby byl vidět jen seznam skladeb a možnosti ovládání.

Standard není Gold

Ani MediaMonkey nespoléhá na sponzory nebo příspěvky od spokojených uživatelů. Standardní verzi je možné upgradovat na MediaMonkey Gold. Gold verze nabízí navíc několik funkcí např. sledování disku a automatické uložení nových hudebních skladeb do hudební knihovny. Jde však spíše o možnosti dodatečné, a pokud hledáte opravdu jen hudební přehrávač, pak se se standardní verzí bez výhrad spokojíte. Na internetu jsou navíc dostupné rozšiřující plug-iny od ostatních uživatelů dávající programu nové a nové možnosti.

Obecně lze však říci, že patří MediaMonkey do kategorie kvalitnějších programů. Zaujme jednak vzhledem a možností skinování, ale také nízkými provozními nároky ve srovnání s konkurenčními hudebními kolosy. Pokud bude jeho vývoj pokračovat ve freewarovém duchu i nadále, dokáži si jej za nějakou dobu představit na předních pozicích mezi konkurencí v této kategorii.

MediaMonkey 2.4.2.874
hudební přehrávač
autor Ventis Media, Inc.
licence freeware
web http://www.mediamonkey.com/
download http://mediamonkey.iad.cachenetworks.com/MediaMonkey_Setup_2_4_2.exe
cena zdarma
velikost instalátoru 4,16 MB

Témata článku: Download, Pace, Cd přehrávače, Winamp, Gold

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Neuron 31. 12. 2007 0:11:54
    Dlouho jsem hledal program, kterým bych si v tom mém chlívu (mé kolekci...
  • standa dolinek 12. 10. 2005 15:51:10
    ja teda nevim, ale vzhledem k tomu, ze mam v mp3 poradek a mam i popsane...
  • Aleš 12. 10. 2005 14:25:32
    jo, taky mam 2.95, ke stahnuti treba zde...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5