reklama

MediaInfo: O multimédiích víme vše

Vše, co jste kdy chtěli vědět o téměř jakémkoli multimediálním souboru, ale žádný software vám to nechtěl říci.

Při testování MediaInfo mě nenapadlo, co bych ještě mohl chtít o nějakém multimediálním souboru vědět. MediaInfo totiž sdělí vše. Pokud vás někdy zajímalo nejen, jaký obsahuje soubor tag popisující název skladby atd., ale také v jakém přesně formátu je komprimován, případně jaký kodek byl použit (například když podezříváte film právě stažený z P2P z nepravosti), doporučuji tuto nenápadnou open-source utilitku vaší pozornosti.

Stejně tak mě nenapadl formát, o němž bych ještě mohl chtít něco zjišťovat. Záběr, který mezi různými soubory MediaInfo má, je totiž ohromující. Informace s ním vyždímete ze souborů Matroska, Ogg, Riff, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG video specific i audio specific, Windows Media, Quicktime, Real Media, AC3, DTS, AAC, Monkey's Audio, FLAC, Ensoniq a řady dalších. Kompletní seznam najdete na domovských stránkách programu.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam známých kodeků má mnoho stovek řádků.

MediaInfo zobrazuje dostupné informace v několika možných pohledech, málokterý však lze označit za přehledný. Co vlastně umí zjistit? Co se značek multimediálních souborů týče, výběr je tradiční: název, autor, režisér, album atd. U videa obdržíme informaci o použitém kodeku, snímkovací frekvenci, bitratu či aplikaci použité pro kompresi. Podobné se dozvíme i u zvukových souborů: kodek, vzorkovací frekvenci, počet kanálů, jazyk, opět bitrate atd. Podporováno je i zjišťování informací o tiulcích. Jde zejména o formáty SRT, SSA, ASS, SAMI a další. Z titulků dukáže prográmek zjistit jejich jazyk.

Klepněte pro větší obrázek
Základní pohled
Klepněte pro větší obrázek
Pohled strom
Klepněte pro větší obrázek
A jako poslední ukázka pohled na generované HTML

Získané informace lze exportovat jako text, hodnoty oddělené čárkami (CSV), HTML a další. MediaInfo se dá použít nejen jako aplikace s GUI, ale také z příkazové řádky a rovněž jen jako DLL linkovaná z jiné aplikace. Při používání GUI je dobře zpracována integrace se Shellem Windows, především podpora drag'n'drop a včlenění do kontextového menu odpovídajících typů souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace exportu údajů do souboru

Použití programu je velmi snadné a intuitivní. To je z části dáno i skutečností, že MediaInfo dělá jen to, co ve skutečnosti má, není obtěžkáno nadbytečnými funkcemi, tedy ani ovládacími prvky. Z nabídky Soubor zvolíme Otevřít - Soubor a behem okamžiku máme k ruce informace. V nabídce Soubor se už dále nachází pouze příkazy pro uzavření aktuálně otevřeného souboru, exportování informací do některého z výše zmíněných typů souborů a pro ukončení aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu a nabídka Soubor

V nabídce Zobrazit lze přepínat jednotlivé pohledy na vyčtené informace. Jak jsem ale o několik řádků dříve předesílal, změnou pohledu příliš nezískáme. V nabídce Nastavení bude uživatele zajímat především položka Předvolby, byť i ta pouze v případě, že má zájem změnit něco, co nastavil špatně při automatickém zobrazení konfiguračního okna bezprostředně po instalaci programu.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurační okno

Zbylé nabídky umožňují přístup k nápovědě, resp. přímou volbu lokalizace, jichž je několik desítek a jak je patrno z článku a snímků obrazovky, čeština nechybí. Svislé menu na levé straně hlavního okna pouze kopíruje některé důležité příkazy.

Instalační balíček MediaInfo lze stahovat z webu projektu na SourceForge. Aktuální verze 0.7.5.0 má poze 2,1 MB. Podporována jsou všechna dvaatřicetibitová a čtyřiašedesátibitová Windows, testovali jsme na Windows Vista Ultimate 64. Pro Windows 95, 98 a Millennium Edition je potřeba doinstalovat Microsoft Platform SDK pro podporu Unicode. Instalace je zcela standardní a jednoduchá. Jediným problémem, který mohu MediaInfu vytknout, je občasné náhodné poskakování hlavního okna od krajů, kde bych jej rád měl, na střed obrazovky.

Témata článku: Software, Windows, Open source, Unicode, Specific, Monkey, Flac

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • J. K. Rowling 18. 7. 2007 0:13:14
    a co vime o souboru - Harry Potter and the Deathly Hallows download...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama