reklama

Máša Dudziaková: Prostě používáte cizí tělo

Nechte si na tělo vytetovat QR kód a umožněte komukoliv na webu, aby mu přiřadil význam. Na dobrou noc se podívat, komu zrovna děláte reklamu. TAG rozhovor.

V TAG rozhovorech netradičním způsobem zpovídáme zajímavé osobnosti české internetové scény. Dnes přišla řada na Mášu Dudziakovou.

Máša Dudziaková (Twitter, LinkedIn) vystudovala a nyní učí na Studiích nových médií FF UK v Praze. Stojí za originálním projektem QRbodies a baví se modifikacemi těla ve spojení s technologiemi

Klepněte pro větší obrázek<QRbodies>

V tomhle projektu jde o propojení těla a technologie. Je to vytetovaný funkční QR kód, který na sobě nosí člověk, QRbody, jménem Herrich. Ke kódu jsem vytvořila interface, který umožňuje komukoliv na světě se do tetování nalogovat, a měnit tak libovolně jeho obsah. Všechno to najdete na www.opentattoo.cz. Ve chvíli, kdy nahrajete novou zprávu, obrázek nebo video, Herrichovi přijde upozornění a on si může tetování hned oskenovat a zjistit, co jste mu tam vložili. Jasně, tetované QR kódy tu už byly, některé dokonce i fungovaly, ale QRbodies jsou nové hned ve dvou ohledech. Za prvé proto, že obsah tetování je dokonale interaktivní a může se donekonečna přetvářet. Druhá věc, kterou zatím nikdo neudělal, je to, že obsah tetování vytváří někdo cizí. Je to vlastně user-generated content. Což znamená, že tohle tělo, tohle QRbody, má kromě toho, že někomu patří, i další uživatele. Prostě používáte cizí tělo k tomu, abyste se vyjádřili. Což je super a trochu děsivý.

<DPI lidské kůže>

K tomu, abych určila, v jaké velikosti musíme QR kód vytetovat, jsem vlastně musela spočítat rozlišení lidské kůže. Něco organického převést na matematiku. Zjišťovala jsem, jak velký musí být jeden tetovaný čtvereček, tedy pixel, aby kód fungoval nejen okamžitě po tetování, ale i po letech. Kůže se totiž pořád regeneruje a pracuje, každé tetování se do ní časem trochu potápí a mírně se rozpíjí. Navíc verze kódu použitého pro QRbodies má jen 7% samoopravovací schopnost. Takže to chtělo i extrémně precizního a zkušeného tatéra. Bylo to strašně napínavé, celé tři hodiny, co se kód tetoval, jsem skoro nedýchala, tetovací strojek bzučel, všichni jsme se pekelně soustředili. Když pak čtečka poprvé přečetla kód, ještě trochu mokrý od tetovací barvy, vazelíny a dezinfekce, juchali jsme všichni nadšením.

Klepněte pro větší obrázek
QRbodies v praxi

<body hacking>

Body hacking je přístup, který označuje přizpůsobování těla, jeho vylepšování a posouvání jeho limitů za použití nových technologií. Proto i ta počítačová terminologie – hackování. Navíc je z toho cítit i DIY potenciál. Je to přesně to, co jsme udělali u QRbodies. Nahackovali jsme se do těla a vytvořili jsme z něho wetware – kyberneticky augmentovaný organismus.

<Hell>

Tetovací studio, kde pracuju. Nepíchám tam do lidí, mám na starosti propagaci. Kromě „klasiky“ jako piercing a tetování je Hell jediné studio u nás, které dělá i extrémní modifikace. Třeba skarifikace, tedy vytváření uměleckých jizev, rozpůlené hadí jazyky, speciální podkožní implantáty… Umíme toho fakt hromadu. Mimo jiné proměnit strach a bolest v radost. Kromě toho Hell (hell.cz) funguje jako centrum české body modification komunity.

<suspension>

Hezky česky věšení na háky. Jde o prastarý rituál, kdy se kůže na různých místech těla, nejčastěji na zádech, propíchne háky, za které se pak člověk pověsí. Já vím, zní to fakt děsivě, ale ve skutečnosti jde o hluboký prožitek, o poznávání vlastního těla a práci s ním. Suspension často předchází dlouhá psychická příprava. Bolest pak není vnímaná jako nepříjemný pocit, ale jako přirozená a nedílná součást celého rituálu. Suspension jako body art zpropagoval hlavně Stelarc, chlap s uchem na ruce.

<kyberpunk>

Přítomnost. Věci, o kterých čteme v kyberpunkových knížkách z osmdesátek, se odehrávají v tehdejší blízké budoucnosti. A tu žijeme právě teď.

<datasféra>

Datasféra, kyberprostor, metaversum, sdílená halucinace, matrix, grid… Myšlenka toho, že jeden svět je tady, „ten opravdový“, fyzický. K tomu máme druhý, datový, virtuální, nehmatatelný. Ale přesto reálný. Ukázat tyhle dvě úrovně a jejich propojení jsem se snažila právě u QRbodies. Taky mě dostal projekt LivesOn – služba, která analyzuje vaše tweety, naučí se slova, co často používáte, syntax, favorites, hashtagy, všechno. Když umřete, začne tweetovat za vás. Takže v datasféře budete žít věčně a digitálně promlouvat ze záhrobí.

Klepněte pro větší obrázek
I když se vám zastaví srdce, budete nadále tweetovat

<StuNoMe>

Studia nových médií, obor, který jsem vystudovala na Filozofické fakultě UK. On je to nejen studijní obor, pro spoustu studentů a pak absolventů se stane životním stylem. Výlety, Berlín, social media, Twitter. Grilování kuřat s hashtagem #SNMdrubez. (Náš večírkový hashtag se pak dostal do TOP 10 na českém Twitteru a Josef Šlerka, vedoucí StuNoMe, na nás byl strašně hrdý.)

<punk × marketing>

Tohle se mi vůbec nechce dělit. Podle mě marketing může bavit, jen když se dělá aspoň trochu punkově. Třeba jako u glitch marketingu. Držet svoje publikum pořád ve střehu a zkoušet ho. Co vydrží? Co ho vyprovokuje? Co ho potěší? Když vidíte pankáče na ulici, taky si ho hned všimnete. Láká vás, provokuje, přitahuje, takže na něj pořád po očku koukáte.

<proč zůstávat v Česku?>

Protože nikde jinde se nemluví česky. A čeština je úžasný jazyk. Vždyť i superchytré stroje, překladače a roboti jsou na ni s tím vším časováním, skloňováním a ohýbáním pořád krátké a krátcí.

 


Přečtěte si další rozhovory s osobnostmi českého internetu

Další tagové rozhovory hledejte v samostatné rubrice.

Témata článku: Sociální sítě, Tag rozhovory, Hell, Josef, Super, Hashtag, Introvert, Punk, Syntax, FF

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Matěj Vejdělek 26. 8. 2013 15:09:43
    Doufám, že na QRko má pan prof. Franz ještě trochu místa. Docela rád bych...
  • poool452 15. 8. 2013 10:23:13
    Já doufal že má aspoň QR kód na koze. Vyzývám redakci, aby v případě...
  • silverkeeper 14. 8. 2013 16:25:54
    Když se chce někdo věšet na háky tak ať se věší na háky, nevim co proti...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 405

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 38

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama