reklama

Mapy, které vám o webu řeknou více než nudná statistika

Internetová vesnice se letos nafoukne do obřích rozměrů. Prý nás budou už tří miliardy. Jenže to je pouze číslo. Tyto mapy a diagramy vám toho o internetu řeknou mnohem více.

Koncem letošního roku budou na internetu surfovat tři miliardy lidí. Více než miliarda z nich alespoň jednou měsíčně navštíví Facebook, YouTube a stovky milionů pak menší sociální sítě jako Twitter a Google+.

Lidé nahrají ohromné množství fotografií na Flickr, budou se od rána do hluboké noci přihlašovat na Foursquaru a 700 tisíc z nich navštíví v prosinci Živě.cz (metodika NetMonitor, prosinec 2013).

Jenže toto všechno jsou jen čísla – jsou vysoká, ale jen těžko představitelná, protože postrádají nějaký hlubší kontext, nějaký přesah, který by jim dal nový smysl. Ano, internet je opravdu velký, ale to dnes přeci ví každé malé dítě. Jenže co to znamená, že je velký?

Na tuto otázku se snaží odpovídat geografové a statistici, kteří přeměňují abstraktní řady čísel do poutavých infografik a map, a v posledních letech i nová generace novinářů. Takovou žurnalistiku dělá třeba The Guardian na svém Data blogu a v našich končinách pak sekce Data na iHned.cz.

Nás dnes ale budou zajímat pouze vizualizace samotného internetu a jeho procesů. Specialistou na podobné mapky, diagramy a kartogramy je třeba Oxfordská univerzita, která publikovala dvě desítky infografik o internetu. Pořádný kus práce udělal také magazín Vox a jeho sbírka internetových map.

Vybrali jsme několik kousků, které vám toho o současném internetu řeknou mnohem více, než relativně nudné číslo z tiskové konference Facebooku a ITU.

Skutečná velikost internetové vesnice

O internetu se praví, že je globální a se satelitním pokrytím prakticky všudypřítomný. To je ale pouhé klišé. Faktem zůstává, že je internet i nadále doménou především toho relativně malého území vyspělého Západu, kam v tomto případě patří i země střední a východní Evropy. Právě zde se odehrává největší interakce surfaře s webovými službami.

Klepněte pro větší obrázek
Skutečný internetový svět (Zdroj: Oxford Internet Institute)

Protipólem tohoto světa je obří, ale také kulturně velmi uzavřený a fakticky oddělený svět východní Asie. Dobře to vystihuje oxfordská mapka Internet Penetration, kde má každá země velikost podle počtu tamních surfařů a barvu dle penetrace. Autoři čerpali podle údajů Světové banky z roku 2008, za těch šest let se ale tento typ dat proměnil jen kosmeticky. 

Kde se opravdu používá Twitter

Twitter je dnes nejpopulárnější mikroblogovací sítí na světě. Společně s Googlem, YouTubem a Facebookem tvoří v podstatě informační páteř a digitální infrastrukturu současné společnosti. Na Facebooku a YouTubu jsou státníci, nadnárodní organizace a vyhledávač Googlu je zase považovaný za naprostý standard vyhledávání na webu.

Klepněte pro větší obrázek 
Tady se tweetuje (Zdroj: Eric Fischer, data z října roku 2011)

Zpět ale k Twitteru. Je sice globální, ale kde se opravdu používá – kde jsou ti lidé, kteří na něm publikují a jakým jazykem mluví? To vyjadřuje mapka výše od Erica Fischera. Každý barevný odstín odpovídá jednomu ze zaznamenaných jazyků, přičemž nechybí ani čeština. Z kola rázem vypadla obří Čína a východ Asie zastupuje pouze Japonsko a Jižní Korea. Skutečným panstvím Twitteru je ale východní část USA a Evropa.

Klepněte pro větší obrázek
A ještě detail na twitterový evropský kontinent od téhož autora

Jak se svět probouzí

Data z Twitteru lze použít ještě jedním efektním způsobem. Porovnáním ranní aktivity oproti té noční lze jasně identifikovat, jak se v průběhu dne svět probouzí, lidé totiž u snídaně tweetují. Zní to jako banalita, nicméně animace níže ukazuje, jak je onen sociální svět na displeji úzce propojený s tím skutečným. Na této adrese se pak můžete podívat na kompletní interaktivní mapu.


Takto se probouzí svět podle Twitteru (Zdroj: Vox

O čem píše Wikipedia

Wikipedia je největší komunitně vytvářenou encyklopedií na světě, kterou dnes editují autoři v desítkách jazyků. Většina popisovaných termínů se vztahuje k určitému místu na Zemi a oxfordské oddělení proto zpracovalo interaktivní mapovou aplikaci Mapping Wikipedia, ve které si vyberete jeden z několika analyzovaných jazyků, a zobrazí se vám mapa třeba s hustotou zápisků v dané lokalizaci. I zde platí, že Wikipedia popisuje v největší míře především místa a události východních oblastí USA a Evropy. Je to přirozené, právě zde sídlí nejaktivnější internetová populace a tedy i nejvíce editorů Wikipedie.

Klepněte pro větší obrázek
O jakých místech se píše na Wikipedii v angličtině a několika dalších lokalizacích (Zdroj: Oxford Internet Institute)
Klepněte pro větší obrázek 
A pro srovnání ještě mapa termínů pouze v anglické Wikipedii. Zde je rozdíl mezi Západem a zbytkem světa ještě více propastný.

Flickr je především evropský

Výraznou převahu internetu Západu potvrzují i data z Flickru. Globální skladiště fotografií sice globální nesporně je – fotografie opravdu pocházejí prakticky z celého světa, nicméně nejvíce z nich opět z Evropy a východu USA. Ostatní svět tu je snad až na Japonsko spíše do počtu.

Klepněte pro větší obrázek 
Odkud pocházejí fotografie nahrané na Flickr (Zdroj: Oxford Internet Institute)

Indexovaný web v Googlu

Seznam poměrně vypovídajících map jsme otevřeli diagramem zemí podle velikosti jejich internetových populací a uzavřeme jej ještě jedním diagramem, který zpracovali v Oxfordu. Tentokrát se jedná o množství stránek indexovaných v Googlu podle jejich původu. Tato speciální mapa tedy odpovídá tomu, která země dokázala dostat do obřího indexu Googlu více obsahu. S ohromnou převahou nad ostatními kralují USA. Jejich internetová obec generuje zdaleka nejvíce indexovaného internetového obsahu. Sekundují jim Německo a Japonsko. 

Klepněte pro větší obrázek 
Obsah v Googlu podle zemí (Zdroj: Oxford Internet Institute)

Témata článku: Web, Internet, Statistiky, Mapy, Infografika, Statistika, Oxford, Flickr.com, The Guardian, Legends, Erica, Guardian, Sunrise

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bobo8 7. 6. 2014 17:53:21
    Zdá se mi hodně divné, že by např. polských stránek bylo indexováno více...
  • Přemek Kubák 6. 6. 2014 18:20:29
    Vážení občané, vzácní hosté, s internetem je to prosté: od kompjůtru...
  • Dr.No64 6. 6. 2014 17:41:52
    :-)):-)):-P:-P:-P:-P:-P:-D:-D:-D a hele tohle j zrovna zajimave, co tahle...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 405

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 38

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama