reklama

MacBuntu: Když nemáte peníze na MacBook

Na internetu najdete celý zástup postupů, jak přebarvit Ubuntu a jiné linuxové distribuce do podoby OS X. Návod od Noobs Lab patří k těm nejzdařilejším. Vyrobte si „OS X“ zadarmo.

Jednou z největších překážek hromady grafických linuxových distribucí je nekonzistentní vzhled. A jednou z největších výhod grafických linuxových distribucí je možnost tento vzhled dokonale změnit.

Chameleon jménem grafický Linux

Chcete, aby váš pracovní desktop v mnohém připomínal minimalistický Chrome OS? Pak vyzkoušejte mladý Evolve OS s jeho prostředím Budgie Desktop, i když nejspíše tvrdě narazíte, jedná se totiž o betaverzi a je to bohužel znát. Projekt je to však slibný a mohl by být časem atraktivním mezikrokem pro ty, kterým se líbí prostředí chromebooků, ale ještě nejsou dostatečně zralí na to, aby se spoléhali výhradně na webové aplikace. Další možností je doinstalovat Budgie Desktop do stávající linuxové distribuce.

Klepněte pro větší obrázek
Evolve OS a jeho prostředí Budgie Desktop

Jestli se však někdy snažily linuxové distribuce napodobit vzhled nějakého cizího konkrétního systému, tak to byl nejčastěji jablečný OS X. Během posledních deseti let se na internetu postupně objevil celý zástup alternativních ikon, stylů rámů oken, tapet, jablečných fontů a nakonec i všemožných transformation packů, které s větším i menším úspěchem slibovaly migraci k jablečnému vzhledu na jeden klik myši. Nutno podotknout, že zdaleka ne každý z nich fungoval a mnohé způsobily více neplechy než užitku.

Ubuntu s jablečnou tváří

Web Noobs Lab na to jde trošku jinak. Namísto jednoho velkého skriptu publikuje už nějaký pátek mnohabodový návod krok za krokem, jehož cílem je přebarvené Ubuntu – „MacBuntu“. Může to být sice poněkud zdlouhavé – vždyť poslední verze návodu čítá celých 14. bodů (a každý představuje nějaký příkaz v linuxovém terminálu), ale na druhou stranu se alespoň jedná o maximálně transparentní proces. Každý krok lze tedy vrátit zpět a míra migrace především závisí pouze na vás. Chcete jen jablečné téma oken? Proč ne. Chcete i jablečné ikony? Žádný problém. Podobně můžete postupně nahradit mnoho původních komponent třeba Ubuntu a jeho prostředí Unity a doinstalovat dok Docky, spouštěč Slingscold, který nahradí vyhledávač ze zmíněného Unity, nebo třeba vyhledávací widget Synpase pro horní panel, který bude s trochou představivosti simulovat jablečný vyhledávač Spotlight.

A jak taková proměna vypadá v praxi? Sada obrázků vydá za tisíc slov, podívejte se tedy, jak se postupně promění Ubuntu v OS X.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá čistě nainstalované Ubuntu a jeho prostředí Unity
Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá výchozí sada ikon a styl oken. Prostředí Unity má sice několik společných rysů s jablečným systémem, OS X to však stále ani zdaleka není.

Nyní stačí doinstalovat nová témata a sady ikon a kurzorů. V případě Ubuntu stačí nastavit nový zdroj aplikací od Noobs Lab a poté v terminálu doinstalovat patřičné balíčky.

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
sudo apt-get update
sudo apt-get install mbuntu-y-ithemes-v4
sudo apt-get install mbuntu-y-icons-v4

A ještě Unity Tweak Tool pro rychlé nastavení témat, ikon a kurzorů:
sudo apt-get install unity-tweak-tool

Klepněte pro větší obrázek
V Unity Tweak Tool objevíte nová témata Mbuntu-y-*, sadu ikon a kurzory.

Teď už stačí pouze nastavit téma, ikony, kurzory a ejhle! Ubuntu už není to, co bývalo.

Klepněte pro větší obrázek
S novým tématem, sadou ikon a kurzory začíná Ubuntu s Unity pomalu připomínat OS X

Styly oken a ikony ale nestačí, je třeba stáhnout i tolik typické tapety. Noobs Lab je na svém webu nabízí ve vysokém rozlišení. ZIP najdete zde

Klepněte pro větší obrázek
Ha! S jablečnou tapetou (v zásobě je jich hned několik) jsem se opět přiblížil k ideálu z Cupertina

Pomocí dalších příkazů se můžete postupně zbavit ostatních připomínek starého ubuntího světa – třeba ikony spouštěče launcheru v levém panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Změna ikony Launcheru v Unity

Vertikální lišta v Unity je sice povedená, OS X má ale přeci dok. Těch je pro Linux hned několik, tím nejpopulárnějším je dnes ale Docky. Noobs Lab pro něj opět připravil alternativní téma. Po instalaci stačí ještě skrýt zobrazování postranního panelu z Unity a máme téměř hotové prostředí.  

Klepněte pro větší obrázek
Téměř dokonalá jablečná lišta, tapeta a spodní dok Docky

Chybí už jen vyhledávač Spotlight. Grafický Linux nicméně nabízí hromadu alternativních našeptávačů a jedním z nich je Synapse, které se doinstaluje jako widget pro horní panel. Po instalaci se stačí odhlásit, přihlásit a v horním panelu by se měla objevit ikona lupy.

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-synapse  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotlight to sice není, ale funguje podobně
Klepněte pro větší obrázek
Autoři z Noobs Lab pamatovali i na kancelářský balík, kterému můžete změnit výchozí styl pestrobarevných ikon na monochromatickou sadu. 

Instalací doku Docky a zrušením postranní lišty jsem sice přišel o Launcher, ale mohu doinstalovat alternativní, který bude více pasovat k jablečnému designu. Jmenuje se Slingscold a instaluje se z již přidaného zdroje ppa:noobslab/apps:

sudo apt-get install slingscold

Klepněte pro větší obrázek
Slingscold ručně přetažený z adresáře /usr/share/applications do Docky
Klepněte pro větší obrázek
Spouštěč a vyhledávač Slingscold

Na závěr ještě změním grafické téma přihlašovacího manažera LightDM:

sudo apt-get install mbuntu-y-lightdm-v4

Instaluje se ze zdroje ppa:noobslab/themes, který už mám nastavený od prvního kroku. Noobs Lab sice varuje, že některým poté přestal systém správně pracovat, u mě se ale zadařilo, a tak mě po příštím startu přivítala atraktivní obrazovka níže.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová přihlašovací obrazovka

Pomocí několika málo kroků jsem tedy převlékl Ubuntu a jeho Unity do jablečných barev. Jde to a systém toho umí pochopitelně mnohem více. Dále bych mohl změnit třeba fonty, ačkoliv v návodu od Noobs Lab chybějí ty české, čili jsou prakticky nepoužitelné.

Linux je neskutečně tvárný, ale podobné migrace jsou především dobrým příkladem proof of concept – dokladem toho, že je to technicky vůbec možné. Pokud však chcete, aby váš laptop vypadal a fungoval jako Apple, kupte si raději Macbook. Přinejmenším se nebudete muset vnitřně stydět za to, že používáte padělek a autorské dílo někoho jiného.

Kompletní návod krok za krokem najdete na webu noobslab.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jablečné Ubuntu 14.04
Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka při vypínání počítače

Témata článku: Software, Apple, Operační systémy, Linux, Open source, MacBook, Unit, Unity, Evolve, Synapse, Chameleon, Launcher, Concept

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • perpet 1. 4. 2015 12:02:52
    Článek je dost zbytečný...kdybyste radši hoši...udělali o třeba Mintu a...
  • hardcastle 1. 4. 2015 0:50:22
    Proboha, jaký zas padělek a autorské dílo někoho jiného? Za co bych se měl...
  • Lofwyr 31. 3. 2015 22:57:52
    No to je teda napodobenina :-D
reklama
Určitě si přečtěte

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 48

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

** Taktování je nejsnadnější cestou k vyššímu výkonu ** S dnešními nástroji jej zvládne i méně zkušený uživatel ** Poradíme, v čem přetaktovat procesor i grafiku

25.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama