Mac OS X Lion: přes 250 novinek a vylepšení

Uvedení nové verze operačního systému Mac OS X Lion od Applu se pomalu blíží a je k dispozici kompletní přehled novinek, které čekají na majitele počítačů Mac.

Na včerejším WWDC od Applu toho bylo představeno skutečně mnoho, začátek prezentace se ale nesl v duchu připravovaného operačního systému s označením Lion, který je další verzí Mac OS X. Směr vývoje byl oznámen již před několika měsíci, asi nejjasnějším posunem je využití prvků z iOS systému pro iPad. Novinek je ale mnoho, my si popíšeme především ty nejdůležitější.

Více než 250 novinek

Přehled více než 250 novinek a funkcí v operačním systému si přehledně můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Applu. Těch skutečně významných je ale přibližně deset. Multitouch ovládání v rámci celého systému je podobné jako u iPadu. Gesta lze provozovat na touchpadu i dotykové myši od Applu.

Klepněte pro větší obrázek

Další funkcí je i podpora zobrazení aplikací přes celou obrazovku, tedy není zobrazeno nic jiného, než samotná aplikace a její ovládací prvky. I v tomto režimu jsou důležitá gesta, se kterými lze snadno přecházet mezi jednotlivými aplikacemi velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Takzvaný Mission Control představuje ideální pohled na všechny běžící aplikace, widgety, Expose nebo Spaces. Gestem lze okamžitě přepnout do dané aplikace, přepnout na jinou plochu a podobně. Vše lze provádět přehledně a jedním kliknutím či pohybem.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný Mac Appstore je samozřejmostí, včetně detekce a aktualizace aplikací, podobně jako na iOS systému. V případě Launchpadu, který je vlastně takovým iOS prostředím nad klasickým Mac OS X, lze zobrazit aplikace rozvržené stejně jako na iPadu. Při instalaci nové aplikace se zde její ikona automaticky objeví. Stejně jako na iOS, i zde je možné vytvářet složky a snadno přesouvat či mazat aplikace. Hlavním prvkem je především přehlednost.

Klepněte pro větší obrázek

Resume již také známe z iOS, každá aplikace se po ukončení uloží přesně v takovém stavu, jako jste ji opustili. Při opětovném spuštění tak budete tam, kde jste byli naposledy. Ať už se jedná o rozečtený dokument nebo otevřenou stránku prohlížeče. Tento stav je uložen i po restartu, takže můžete velmi rychle pokračovat v práci přesně tam, kde jste skončili. Tato technologie se týká i všech spuštěných aplikací a jejich rozložení. Při zvolení restartu s možností plné obnovy systém naběhne opět do identického stavu.

  Klepněte pro větší obrázek
 

Automatické ukládání a verzování bude taktéž součástí systému, prohlížení různých verzí dokumentů bude probíhat podobně jako u Time Machine. Díky tomu nepřijdete o rozepsaný dokument ani v případě výpadku elektřiny a podobně. Starší verze můžete nejen prohlížet, ale i s nimi dále pracovat. Nikdy se tak nestane, že si nějakým nechtěným úkonem smažete původní verzi dokumentu bez možnosti návratu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AirDrop slouží pro jednoduché posílání souborů na krátké vzdálenosti přibližně do 9 metrů. Pokud je tedy druhý počítač blízko, lze ho vidět v aplikaci AirDrop, přes kterou můžete poslat jakýkoli soubor. Není potřeba nic nastavovat ani prohledávat, nemusíte mít ani WiFi či ethernet síť. Přenos je pochopitelně šifrovaný.

Aplikace Mail dostala uživatelské rozhraní z iPadu pro pohodlné čtení a organizaci emailů. Sdružování konverzací, rychlejší a chytřejší vyhledávání a sledování kontextů jsou jen několika novinkami, které tato nová verze emailového klienta obsahuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

FileVault bude šifrovat kompletně celý disk s XTS-AES 128bit bez viditelného zpomalení systému. Šifrovat lze i externí pevné disky a flash disky. Pro snadný přechod ze systému Windows je připraven i migrační nástroj, který vám přenese všechna data, dokumenty, kontakty, kalendáře, oblíbené položky a další části vašich uživatelských dat.

Novinkou je také plná podpora češtiny v systému, dokonce i s hlasovými funkcemi. Podobně jako na iOS, i Lion bude mít push notifikace, které vás upozorní na vybrané události.

Lion pouze na Mac App Storu

Lion bude k dispozici pouze na Mac App Store, nebude se již prodávat na DVD nebo flash disku. Po jeho instalaci se automaticky vytvoří záložní oddíl, ze kterého lze v případě problémů systém přeinstalovat či znovu nainstalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Cena za Mac OS X Lion je pouze necelých 30 dolarů, přičemž je nutné stáhnout přibližně 4 GB. Hlavní výhodou je ale to, že za tuto cenu můžete Lion nainstalovat na všechny vaše počítače Mac.

Apple dále představil novou službu iCloud a novinky v iOS 5

Zveřejněno bylo i několik zajímavých statistických údajů - po celém světě je přes 54 milionů Maců a meziroční růst prodeje Maců je 28 %, u PC je naopak pokles o 1 %.

Video

Základní přehled novinek v Lionu si můžete prohlédnout na tomto videu, případně si můžete prohlédnout celou prezentaci na stránkách Applu:

 

Témata článku: Software, Apple, Operační systémy, macOS (OS X), Lion, iOS 10, Launchpad, Resume

78 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek Zelinka 9. 6. 2011 13:23:44
    to uz sa o chvilu nebude dat rozoznat IOS a Mac OS X.,oni to spojuju uz k...
  • Usama bin Aladin 7. 6. 2011 22:40:19
    Musím to jailbreaknout ? :-))
  • promopro64 7. 6. 2011 13:00:31
    nevíte, jestli půjde iPhone 4 G s firmwarem iOS 5 ? anebo tento firmware...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C