LucidTouch: budeme displeje lechtat zezadu?

Zdánlivě průhledný displej a ovládání grafického rozhraní ze zadní strany displeje, to je technologie LucidTouch.

Zařízení, která zvládají zpracovat více vstupů z dotykového displeje, už jsme na Živě několikrát probírali. Další prototyp, na kterém Microsoft spolupracuje s University of Toronto a Mitsubishi, jde ale ještě dál. Dotykový displej by totiž mělo být možné obsluhovat z obou stran. Důvod?

U mobilních zařízení s malými displeji je navigace pomocí prstů dost neohrabaná, i jediný prst dokáže překrýt velkou část displeje. Když se jej dotkne, je v kontaktu s displejem velká plocha bříška prstu a při miniaturní grafice je tak pro software problém určit, na co přesně prstem ukazujete, takové ovládání je nepřesné. A s každým dalším prstem na displeji se situace zhoršuje. Na nepřesnost takového ovládání si stěžují například majitelé iPhonů; třeba psaní textových zpráv na virtuální klávesnici na displeji obtížnější.

Kombinací několika známých technologií se autorům projektu podařilo vymyslet, jak by se dalo ovládání mobilních zařízení pomocí více prstů výrazně usnadnit. Asi jediný možný způsob, jak se vyhnout obtížím souvisejícím s tancováním prstů před displejem, je přestěhovat ovládání někam jinam. Docela dobře se k tomu hodí zadní stěna mobilního zařízení. Prsty tak přestanou na displeji překážet, ale také neuvidíte, kde se za displejem přesně nachází.

K tomu, abyste měli o tom, co se vzadu děje přehled, se využívá malého triku. Snímá se dění na pozadí displeje, které se kombinuje s obrazem na displeji tak, aby vznikla iluze průhledného či průsvitného displeje. Díky tomu si tedy uvidíte na prsty i pod prsty.

Klepněte pro větší obrázek

Prototyp určený k testování této technologie je složený ze stávajících zařízení – konvenčního dotykového displeje, webové kamery, a multitouch dotykové plošky na zadní stěně. Obraz z webové kamery zpracovává připojený počítač, který odfiltruje zbytečnosti tak, aby zůstal jen obrys prstů, a poté jej zrcadlově převrací. Navíc přidá ke každému prstu tečku reprezentující polohu kurzoru. Díky tomu je možné vybírat prsty jednoduše a přesně i malé objekty.

Klepněte pro větší obrázek

U komerčního produktu pak kameru na rameni nahradí snímače z druhé strany displeje. Na papíře už existují tři odlišné principy, jakým způsobem snímat polohu prstů. První z nich by fungoval obdobně, jako touchpad či kapacitní snímače, jen na větší vzdálenost – prsty, které se ocitnou v prostoru snímače, změní kapacitu elektrického pole v závislosti na tom, jak jsou od senzoru vzdálené. Další možností je pole miniaturních jednopixelových snímačů, které budou v závislosti na množství světla, které na ně dopadá, určovat, zda se nad ním nachází prst či nikoliv. Třetí metoda pak využívá infračervených LED, blikajících na prsty. Podle odrazu světla od prstů pak snímač na zařízení určí jejich polohu. Na podobném principu funguje multitouch displej Microsoftu, který jsme vám představili již dříve.

Nějak takto by mohl vypadat takový produkt ve své konečné podobě:

Klepněte pro větší obrázek

To, zda jste se plošky vzadu dotkli, se pak snímá podobně, jako u klasického touchpadu. Každá tečka na následujícím obrázku reprezentuje pozici jednoho z kurzorů. Pokud je pod displejem osmero prstů a na něm jen osm teček, je dle autorů obtížné jednotlivé kurzory ovládat a představit si, který kurzor patří ke kterému prstu. Promítání prstů na displej tak významně usnadňuje orientaci. Červený bod reprezentuje prst nad plochou, v okamžiku, kdy se dotykové plošky dotkne, bod zmodrá.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně, jako je to s navigací u ostatních multitouch zařízení, která zatím neprošla přirozenou evolucí tak, jako je tomu třeba u klasických myší či tabletů, teď vědci pracují na tom, jak realizovat ovládání přirozené a co nejpohodlnější. Krom gest, která už z multitouch zařízení známe, vznikla například speciální mutace metody drag and drop, neboli táhni a pusť, která dovoluje při přetahování objektu po ploše prsty snadno přesunout objekt z jedné poloviny displeje na druhou tak, že jakmile se přiblíží ke středu obrazovky, objekt se roztáhne, abyste na něj druhou rukou lépe dosáhli.

Klepněte pro větší obrázek

Úchop zespoda čtyřmi prsty každé ruky zase dovoluje vyrobit jinou variantu dotykové klávesnice. Namísto klasického rozvržení, na kterém se píše dvěma prsty, jsou tlačítka uspořádána tak, že jednotlivá písmena zhruba odpovídají poloze prstů při psaní všemi deseti na klasické klávesnici. Dá se tak při troše cviku psát více prsty najednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přidáním dotykové plochy na zadní stěnu zařízení má takový produkt dotykový displej z obou stran – díky kombinaci vstupů z obou stran displeje mohou být gesta pro ovládání grafického rozhraní zase o něco rafinovanější.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitá bude také rychlá odezva zařízení. Naneštěstí nevíme, na jakém hardwaru prototyp běží, ale na následujícím videu je vidět, že virtuální prsty občas nestíhají ty reálné a ovládat osm kurzorů s půlvteřinovým zpožděním musí být přinejmenším matoucí.

Zdroj: Technology Review, Patrick Baudisch's Project

Témata článku: Software, Microsoft, Virtuální klávesnice, Toronto, Mitsubishi

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • emh 31. 8. 2007 9:17:24
    Jakakoli budoucnost nema obvykle nic lepsiho na praci, nez se soustavne...
  • mattias 30. 8. 2007 16:13:10
    Myslím, že Apple to řešil úplně jinak. Na přední straně má normální...
  • Mikinek 30. 8. 2007 10:46:37
    Budoucnost ala film "Johny Mnemonic" se blíží...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 94

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?