LIVE! je odpovědí AMD na platformu Viiv

O platformě Viiv společnosti Intel jsme již tento týden povídali a v závěru jsme si slíbili, že se podíváme na zoubek i konkurenčnímu počinu společnosti AMD. S příznačným názvem LIVE! tedy přichází AMD s vlastní variantou digitální domácnosti. V čem se liší od Intelu a jaké prvky jsou naopak společné?
LIVE! je odpovědí AMD na platformu Viiv

LIVE! přichází

K oficiálnímu oznámení platformy LIVE! došlo na počátku ledna tohoto roku, tedy zhruba ve stejné době, kdy Intel na CES slavnostně odhalil Viiv. Asi se nemá cenu puntičkářsky dohadovat o tom, kdo byl první, protože nějaký ten den nahraje roli a není to vůbec podstatné. Tak či tak, AMD LIVE! je na světě a snaží se čelit snahám Intelu o ovládnutí digitální domácnosti. Intel má zatím poněkud náskok, protože první Viiv produkty už jsou dostupné, kdežto počítače LIVE! budou běžně na trhu až v polovině roku (i když si lze představit, že AMD se bude snažit "máknout" a termín urychlit).

Než se podrobněji podíváme, v čem se vlastně tato platforma liší (pokud vůbec) od Intelu (přečtěte si též úterní povídání o Viiv), zkusme si opět slovy marketingového oddělení povědět, čím se LIVE! snaží oslovit zákazníky. Tak tedy vězte, že "se jedná o vizi, jak využít výkon a flexibilitu osobních počítačů ke zvýšení zážitků z digitální zábavy na všech obrazovkách, které nás v běžném životě obklopují. Samotná značka AMD LIVE! pak bude představovat bohatě vybavené multimediální desktopové počítače a notebooky. V souladu se zaměřením společnosti AMD na zákazníka bude znamenat LIVE! inovativní řešení, která rozšíří možnosti spotřební elektroniky, kterou již lidé ve svých domovech používají dnes."

Jinými slovy a poněkud zjednodušeně řečeno, počítače s logem LIVE! by měly oživit vaši současnou domácnost, ve které již nějakou tu spotřební elektroniku jistě máte, a nabídnout nové zážitky. Snadné propojení zařízení, ukládání a distribuce multimediálního obsahu v rámci všech místností v domě a též mobilita. Radost z multimediálních zážitků vás tak čeká prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Klepněte pro větší obrázek

Tak už dost, reklamních hesel bylo až až. Na první pohled se tedy snaží nabídnout AMD více či méně totéž co Intel. Multimediální potenciál počítače je velký, nicméně to není ideální zařízení do obývacího pokoje. Proto dochází celkem logicky ke konvergenci PC a spotřební elektroniky, kdy počítač bude sloužit jako zdroj audiovizuálního materiálu a bude zprostředkovávat doplňující "online" funkce, přičemž spotřební elektronika, tedy zejména televizory, reproduktorové soustavy a podobně, bude vše prezentovat. Počítač tak bude sloužit jako jakýsi "server" pro domácí zábavu.

Technologie

Co se technické části týče, z pohledu AMD je zde vlastně klíčovým jen jeden hlavní prvek a tím je pochopitelně procesor. Na rozdíl od Intelu se tak na této iniciativě podílí jen jedním (byť klíčovým) prvkem. Konkrétně je řeč samozřejmě o dvoujádrovém procesoru AMD Athlon 64 X2. Ten má dodat dostatečný výkon pro všechny multimediální funkce.

To je tedy procesor, ale co zbytek? AMD jde na věc poměrně chytře (tedy do jisté míry a z jistého pohledu na věc). Říká, že podporuje otevřené standardy jako Wi-Fi, UPnP, DVB-T a další, takže si OEM partneři mohou sami zvolit, jakým dalším komponentám dávají přednost. Mohou tak zákazníkům nabídnout daleko diferencovanější produkty a rovněž to nenaruší jejich existující obchodní vztahy s jinými výrobci (což by se mohlo jinak snadno stát, pokud by AMD vyžadovalo použít určitou konkrétní komponentu od konkrétního výrobce).

Klepněte pro větší obrázek

Sečteno a podtrženo, základem LIVE! je tedy dvoujádrový procesor, který umožní skutečný multitasking, takže zatímco část osazenstva domácnosti sleduje film, může počítač zároveň vykonávat například antivirovou kontrolu celého disku, aniž by se to nějak odrazilo na kvalitě přehrávání. Dalším klíčovým prvkem (již ovšem ne od samotné AMD) je pak kvalitní (7.1) zvuk a grafika (podporu vyjádřily jak NVIDIA, tak ATI). Nechybí ani ochrana před viry v podobě EVP (Enhanced Virus Protection), což je ovšem technologie, která bude fungovat jen v některých operačních systémech.

Stejně jako u Viiv se ani zde nezapomíná na malé rozměry počítače, jeho vzhled a minimální hlučnost a to zejména díky technologiím Cool`n`Quiet či PowerNow. LIVE! dále zahrnuje podporu sítí pro možnost přístupu k online obsahu a on-demand materiálům. A nesmí samozřejmě chybět ani dálkové ovládání. Důležitým prvkem, který AMD nezapomíná zdůrazňovat, je pak to, že procesor (resp. technologie AMD64) umožňuje souběžně zpracovávat jak 32-bitové, tak 64-bitové instrukce, takže jste připraveni i na budoucnost. A jelikož i v tomto případě je jedním z klíčových partnerů Microsoft, je zdůrazňována připravenost na systém Windows Vista.

A to už se dostáváme vlastně k poslední klíčové části a tou je operační systém. Zřejmě vás nepřekvapí (nebo překvapí?), že stejně jako v případě Intelu i AMD doporučuje použít řešení od Microsoftu, tedy Windows Media Center Edition.

Jde AMD vlastní cestou?

Na tuhle otázku si, myslím, můžete snadno odpovědět sami. Pokud si srovnáte LIVE! a Viiv, zjistíte, že mají prakticky shodné vlastnosti a i vzhledem k doporučovanému operačnímu systému tak vlastně v takové "digitální domácnosti" ani nepoznáte, zda "jede" na Viiv či LIVE!. Intel je trochu více striktnější co se použitých komponent týče, což jinými slovy znamená, že kromě procesoru je ještě nutné použít od Intelu i čipset a síťovou kartu. AMD si pak vystačí pouze s procesorem a všemi vlastnostmi, které nabízí. Troufám si však tvrdit, že to je běžnému zákazníkovi celkem jedno a rozhodovat se bude podle úplně jiných parametrů.

Témata článku: Windows, CES 2010, Live

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • miho, miho 28. 2. 2006 15:39:26
    test15
  • miho, miho 28. 2. 2006 15:36:56
    test14
  • miho, miho 28. 2. 2006 15:26:37
    test12
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

Včera | Jakub Čížek | 55

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky