reklama

Linux slaví dvacetiny, podívejte se na průlet časem [video]

Bylo mu 21 let a miloval Prince of Persia. Pak objevil studijní unixový systém Minix a začal psát vlastní jádro operačního systému. V roce 2011 jsou oba celebrity světa IT.

Co jste dělali před dvaceti lety – pokud jste tedy už byli na světě? Linus Torvalds tou dobou dohrával svou oblíbenou hru Prince of Persia a v jeho setmělém pokoji do noci poblikávala šedá obrazovka se spuštěným systémem Minix.

Minix tehdy hrál roli jednoduchého studijního unixového systému. Pokud se kodéři učili psát své první programy v Pascalu, Minix měl budoucí inženýry seznámit s unixovým kernelem – jádrem systému a s jeho vývojem. Jeho autorem byl Andrew Tanenbaum a celý systém se skládal z pouhých 12 000 řádků kódu jazyka C.

Linus

Linusovi tehdy bylo 21 let, užíval si studijního života, a tak se ve volném čase vrhnul do studia kódu Minixu, který ho posléze inspiroval k vytvoření nového jádra. Uběhlo několik dalších měsíců a 26. srpna se Torvalds se svým kódem definitivně pochlubil široké komunitě na tehdy stále mladičkém internetu.

Propagační video k oslavám dvacátých narozenin (Linux Foundation)

 

V září 1991 vydal Torvalds s pomocí dalších přispěvovatelů verzi 0.01. Skládala se z deseti tisíc řádků kódu a pomalu se začala rodit legenda. Kernel ovšem nestačí – je to jen jádro systému, které je třeba obalit programy pro běh samotného operačního systému. Do projektu tedy vstupovalo stále více lidí, kteří začali vyvíjet dílčí nástroje.

Klepněte pro větší obrázek
Tak šel čas s Linuxem

Linux a GNU

Linux by nebyl ničím bez iniciativy GNU Richarda Stallmana. Jeho snahou bylo sestavit kompletní operační systém včetně široké nabídky programů tehdejší potřeby, které by byly k dispozici se svobodnou licencí GPL. Každý by si je mohl upravit a sestavit dle libosti a jiní by mohli tyto úpravy použít zase ve svých projektech.

Jak vzniknul tučňák Tux

Ještě populárnější než Linux je snad jeho maskot a logo – tučňák Tux. Jeho jméno si můžete vyložit buď ze slova „tuxedo“ – smoking/frak tolik typický pro zabarvení tučňáků, nebo jako spojení slov Torvalds UniX.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Autorem původní podoby Tuxe je Larry Ewing, jehož návrh se ujal díky neformální soutěži. Samotný tučňák pak pochází z hlavy Linuse Torvaldse. Ewing prvního Tuxe zpracoval v editoru Gimp 0.54 a posloužila mu k němu mašina vyzbrojená procesorem Intel 486 DX2 a Linuxem. Jak vidno, legendární loga nemusí vznikat pouze na počítačích světoznámých mediálních agentur.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle v roce 1996 vznikal Tux

Původní Tux má velmi benevolentní práva k užití: „Dělejte si s ním, co chcete, kdyby se ale někdo ptal, citujte mě jako lewing@isc.tamu.edu ,“ píše na svém webu Ewing. Díky tomu se Tux dočkal desítek a stovek přepracování a je součástí log hromady linuxových distribucí.

Tato myšlenka přirozeného zlepšování programového kódu je dodnes základem drtivé většiny svobodných licencí a může se uplatňovat i v ryze komerční sféře (svobodný a dostupný musí být kód, ale přeložená aplikace může být klidně zcela komerční – placená).

Hurd

Projekt GNU se na počátku devadesátých let skládal z hromady dílčích aplikací, chybělo ale jádro budoucího operačního systému. Sice se na něm pracovalo – jmenovalo se Hurd – ale vývoj byl pomalý a Stallman si brzy všiml mladičkého projektu Linux. Ten se krátce na to stal neoficiálním jádrem GNU a tak to trvá v podstatě dodnes. Na Hurdu se sice i dvacet let po ohlášení projektu GNU nadále pracuje, jeho budoucnost je však krajně nejistá. Linux zvítězil.

Richard Stallman je dnes spíše guru světa svobodných licencí a stejně tak projekt GNU. Samotné linuxové distribuce, tedy operační systémy založené na Linuxu a s hromadou softwaru, totiž spravuje a vyvíjí široká komunita mnohdy pod jinou svobodnou licencí než GNU GPL a také profesionální komerční firmy jako Red Hat, Novell a hromada dalších.

Android

V devadesátých letech Linux velmi zrychlil. Ačkoliv jej Torvalds sestavil na svém domácím počítači vyzbrojeném starou dobrou „tři-osm-šestkou“, brzy opustil exkluzivitu platformy Intel a byl portován na mnohé další procesorové architektury – zvláště díky tomu, že si získal popularitu na serverech.

Dnes sice linuxové jádro hraje ve světě domácích počítačů třetí housle a i na firemních serverech soupeří zejména s Windows, jinak je tomu ale u chytrých mobilních telefonů. Díky obrovskému nástupu Androidu (jeho jádrem je Linux) má Linusovo dítě našlápnuto k tomu, aby se v příštích letech stalo nejpoužívanějším mobilním operačním jádrem světa.

Jak se Linux nafouknul do obřích rozměrů

(Linux je monolitický kernel, většina částí operačního systému je tedy jeho přímou součástí, případně rozšířená pomocí speciálních modulů)

 • září 1991 – Linux 0.01, 10 239 řádků kódu C
 • prosinec 1991 – Linux 0.11, jádro lze už přeložit do strojového kódu přímo z Linuxu
 • březen 1992 – Linux 0,95, integrace grafického systému X Window System
 • 14. březen 1994 – Linux 1.0, 176 tisíc řádků kódu
 • leden 1999 – Linux 2.2, 1 800 847 řádků kódu
 • leden 2001 – Linux 2.4, 3 377 902 řádků kódu
 • prosinec 2003 – Linux 2.6, 5 929 913 řádků kódu
 • březen 2011 – Linux 2.6.38 – 14 milionů řádků kódu (!)

Šťastné dvacáte narozeniny!


Témata článku: Software, Technologie, Operační systémy, Linux, Open source, Linus Torvalds, Prince of Persia, Frak, Prince, Guru

217 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Tomáš Břinčil 9. 4. 2011 16:34:47
  Ubuntu má v české republice desetitisíce spokojených uživatelů a komunita...
 • Jarda Šimek 8. 4. 2011 18:12:21
  Linux je zpropadeně sympatický a vzrušující projekt! Jako, řekněme, power...
 • braqela 8. 4. 2011 16:46:30
  Tak Linux už slaví 20 roků? A že za tu dobu má zastoupení 2% na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 64

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama