Levný notebook pod stromečkem je lepší než PC

Notebooky ukusují na trhu s počítači stále větší podíl. V posledních letech šly ceny notebooků drasticky dolů, a tak se nejlevnější modely dají pořídit už od patnácti tisíc korun s daní. Přitom se svými vlastnostmi stolním počítačům vyrovnají, dokonce je ve spoustě věcí předčí. Asi nenajdete moc dárků za přijatelnou cenu, ze kterého bude mít student stejnou radost jako z notebooku. Pojďte se s námi podívat, jaké výhody notebooky mají a podle čeho se při jejich výběru orientovat.

Za částky od patnácti tisíc korun seženete nejlevnější notebooky bez operačního systému. Typická konfigurace notebooku za sedmnáct tisíc působí na první pohled slabě. Procesor Intel Celeron M 380 běží „jen“ na 1,6 GHz, ale stejně jako u procesorů Core 2 Duo platí, že 1,6 GHz u mobilního Celeronu je mnohem víc, než 1,6 GHz u Celeronu pro stolní PC. Horší je to s operační pamětí. V této cenové kategorii se stále objevují konfigurace s dnes naprosto nedostatečnými 256 MB RAM (ze kterých ještě něco málo následně usurpuje grafická karta). Ale najdou se i modely s 512 MB RAM. O grafiku se starají v čipových sadách integrovaná grafická jádra, což znamená dostatečný výkon pro staré hry a kancelářské aplikace. Horší už to bude s Windows Vista a rozhraním Aero Glass, pravděpodobně skončíte s nepořízenou. Obvyklý je pevný disk s 5400 ot./min a velikosti 60 GB. Úlohu optické mechaniky zastupují DVD vypalovačky, někdy i s podporou DVD RAM, občas ještě narazíte na kombo CD-RW s DVD-ROM. Některé notebooky jsou vybavené čtečkou paměťových karet, Wi-Fi adaptér pro bezdrátové připojení schází opravdu jen výjimečně.

Především nelze opomenout displej – i když jde jen o nejlevnější technologii TN. V této kategorii standardní rozlišení 1024×768 bodů pomalu nahrazuje širokoúhlý formát 1280×800 bodů. V základní výbavě notebooku je celkem logicky i klávesnice a miniaturní reproduktory.

Jaký počítač pořídíme za stejné peníze

Pokud budete chtít poskládat podobně výkonné stolní PC s monitorem a ostatními periferiemi, které najdete v notebooku integrované, obdobná sestava vyjde jen o málo levněji. Smysluplná konfigurace skládající se z levného procesoru – například Celeronu D356, základní desky s integrovanou grafickou kartou (obdobně výkonnou, resp. nevýkonnou), 512MB DDR2 RAM, 80GB pevného disku, DVD vypalovačky a skříně se zdrojem vyjde na 9 200 korun s DPH. K tomu ještě musíte připočíst čtyři a půl tisíce za 15" LCD (neb co ušetříte nákupem levného CRT monitoru, se vám za dva roky vrátí na účtech za elektřinu) a asi pětistovku za nejlevnější klávesnici, myš a reproduktory. Celkem se tedy dostanete lehce přes čtrnáct tisíc korun.

Co u notebooku, který je o dva a půl tisíce drážší, dostanete navíc? Především je to mobilita a možnost pracovat i během cestování či na přednáškách mimo dosah elektrické zásuvky. Další výhodou je výrazně nižší spotřeba. U notebooku zapojeného do sítě se pohybuje mezi 20-40 W. Výše popsaný stolní počítač se zapnutým LCD panelem spotřebuje asi 120 W v klidu, při zátěži to bude ještě o něco víc.

Notebook má navíc, což vás asi nepřekvapí, baterie. To je obrovská výhoda v případě, že dojde k výpadku napájení. K notebooku ale ještě určitě pořídíte myš, nějakou brašnu a možná lepší klávesnici.

Za vyšší výkon časem zaplatíte

Výhodou stolního počítače bude vyšší výkon. Nejvíce to zřejmě bude znát u operací s pevným diskem – například při spouštění systému či aplikací - celý počítač bude výrazně svižnější. Rychlejší bude také optická mechanika. Vyšší bude i výkon procesoru, ale v tomto případě si nějakého rozdílu asi ani nevšimnete – v kancelářských aplikacích to nebude znát. Herní výkon je u obou řešení srovnatelný – hlavní brzdou bude grafická karta a tak se obě řešení příliš neliší.

Co je ale u stolního počítače horší, je hlučnost – větší spotřeba, a s tím související vyzářené teplo, se musí nějak dostat ven. Spousta ventilátorů a rychlejší pevný disk jsou také mnohem více slyšet. Díky tomu je stolní PC oproti notebooku výrazně hlučnější. Vyšší náklady na provoz cenový rozdíl mezi notebookem a stolním počítačem velmi rychle srovnají. S mobilitou budete na štíru, protože stěhovat počítač není nic, co by člověk rád denně provozoval. A pokud se budete chtít alespoň trochu bránit proti výpadkům proudu a dáte za UPS něco přes dva tisíce, získáte tím jen nějakých pět či deset minut provozu dobrých tak k uložení rozdělané práce.

Trochu spornější je to u servisu. Notebook v záruce by měl putovat do autorizovaného servisu. U stolního PC si ale zdatnější jedinci servis obstarají sami. Pro někoho výhoda, jiný musí stejně servis zavolat.

Stolní PC je variabilita sama

Obdobné je to i s rozšiřováním – u stolního počítače to jde mnohem snadněji, a vyměníte každou jeho součást. U notebooku můžete sami obvykle tak akorát doplnit paměť či vyměnit pevný disk a optickou mechaniku. Na druhou stranu spousta lidí do počítače dokoupí taktéž nejvýš paměť či pevný disk a upgrade řeší výměnou celého stroje.

Pokud do stolního počítače oproti výše uvedené konfiguraci investujete navíc pět tisíc na mnohem výkonnější grafickou kartu, rozšíření paměti, až trojnásobně větší disk a větší monitor, bude jeho herní výkon i užitná hodnota mnohem vyšší.

Pokud investujete navíc pět tisíc do notebooku, moc se toho nezmění. Namísto mobilního Celerona dostanete mobilní Pentium (výkon při operacích náročných na CPU bude o něco vyšší, zřejmě se zlepší i výdrž na baterie) či v lepším případě dvoujádrový procesor Core Duo (který, obzvláště u notebooků, využijete jen občas), jeden gigabajt operační paměti a 60GB disk nahradí stále příliš pomalá 100GB varianta. Největší slabinou pak bude stejná pomalá integrovaná grafika a stejně velký displej.

S výjimkou pomalejšího disku a horších možností rozšíření a smysluplného vylepšení konfigurace tak výhody notebooku přece jen převažují nad jeho nevýhodami.

Témata článku: Notebooky, Windows, Notebook, Repasované notebooky, PC, Stolní počítače, Nejlevnější notebooky, Pc klávesnice, Klávesnice k pc, Pc monitory, Výpadky paměti, Monitory k pc, Levné monitory k počítači, Levné stolní počítače, Herní klávesnice a myš

75 komentářů

Nejnovější komentáře

 • vydavatel 29. 12. 2006 20:06:32
  No tak jsem si to pročet a docela se pobavil. Stolní počítač i nb jsou aba...
 • Male_zvire, Male_zvire 19. 12. 2006 23:41:47
  ACER je takovej... divnej pořád.

  HP dělalo špičkový notebooky....
 • Tony 19. 12. 2006 23:10:44
  Každý model notebooku je jiný,mám starý notebook ACER (byl to asi Texas...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5