reklama

LCD obrazovky: sto milionů kusů ročně

Není lepší zprávy pro milovníky kvalitního a velkého obrazu, než je rychlý pokrok v LCD (a svým způsobem i plazmových) zobrazovacích technologiích. Sice přijdou až v roce 2010, ale budou levné – oba hlavní konkurenti už nyní zvyšují kapacitu a připravují nové technologické generace.

Související odkazy

Slovník
CRT
DVD
HDTV
LCD

Katalog produktů
LCD televizory

LCD již svou technologickou podstatou bourají pevné rozlišení dnešních (CRT) televizorů, když nabízejí jednak maximální rozlišení až řádově větší, a především plynule škálovatelné bez degradace obrazu. Pokud totiž existovala nějaká bariéra pro skutečnou HDTV (v současné nejvyšší variantě rozlišení), pak to bylo právě v nedostatku koncových zobrazovacích zařízení, která by je mohla využít (respektive v jejich velmi vysoké ceně).

Rostou nové továrny

Oba největší producenti LCD televizorů na světě, korejský Samsung a korejsko-holandské konsorcium LG. Philips, staví nové továrny na LCD jako o závod. Pro oba je to běh vyčerpávající a paradoxně s malou šancí na vítězství pro kteréhokoli z nich. Analytici varují, že na trhu je už nyní přebytečná kapacita (nabídka převyšuje poptávku), a ta se s novými továrnami dále zvýší, takže zisk se bude na LCD dosahovat velmi obtížně.

Pro obě firmy ale už neexistuje cesta zpátky. Na CRT televizích se zisk již nedá dosahovat takřka vůbec, protože supermarketové řetězce, které jsou dnes dominantními odběrateli a prodejci CRT televizorů, si nadiktují tak nízkou cenu, že výrobcům zbude jen na holé přežití.

(Proč se výrobci neubrání s vyšší cenou? Protože CRT je dnes komodita, kterou na zakázku levně vyprodukuje kdejaká čínská fabrika, přeprodejce pro ni vymyslí privátní značku-neznačku a zákazník si ji bez problémů koupí.)

Velkolepé investice

Samsung uvede navíc na jaře příštího roku na trh tzv. sedmou generaci LCD obrazovek. V ní je deska, ze které se pak řežou jednotlivé zobrazovací panely, velká 1,87 x 2,2 metru. Princip je podobný jako u substrátu („wafer“) u čipu: čím větší je základní panel, který vyjíždí „na jeden zátah“ z výrobní linky, tím víc se z něj nařeže jednotlivých elementů a tím vyšší je efektivita výroby.

Investice do těchto továren jsou stále gigantické – Samsung tvrdí, že uvedení této technologie do provozu ho stojí 4 miliardy dolarů (!). Přitom už koncem příštího roku bude připravovat do provozu generaci osmou (zatím s nespecifikovanými parametry).

Zánik tradičních televizorů a počítačových monitorů je už nablízku. Samsung odhaduje, že z letošních cca 20 milionů prodaných kusů se číslo vyšplhá až na 100 milionů ročně, a to o čtyři léta později.

Televizím se prodlouží život

Televize s vysokým rozlišením (i rozměry obrazovky) je považována za jeden z mála možných pokusů, jak zachránit trh televizní reklamy. Ten se na Západě považuje za „sice ne ještě mrtvý, ale nepochybně těžce nemocný“.

To samozřejmě našinci přijde nepochopitelné. Jsme totiž především díky (ale nejen pouze) zákonodárcům jednou z mála zemí na světě, ve kterých má televizní reklamní trh tak silnou pozici a navíc stále posiluje.

Ve vyspělých zemích totiž televize coby reklamní médium spíše ustupuje (internetu, ale také překvapivě tištěným médiím, která jsou považována za trvanlivější a méně obtěžující reklamní prostředek). K tomu napomáhá jak roztříštění trhu do stovek kanálů digitálních a kabelových televizí, tak prostředky k vystříhávání reklam z běžících pořadů (TiVo atd.) a zvýšený zájem o aktivní formu sledování obrazovky (přehrávání filmů z DVD).

Neskutečné možnosti zvýšení kvality obrazu, které přináší plné využití HDTV – například při sportovních přenosech, což film na DVD nebo internet těžko nahradí –, by mohly televizním stanicím prodloužit život.

Témata článku: LCD

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Golem 17. 11. 2005 23:03:08
    Jenže autor hovoří nejen o konci CRT, ale i též o konci TV stanic...
  • Hlavenka 17. 11. 2005 10:10:51
    vida, už si to našel.........co bych pro Vás já, Jirka, neudìlal :)
  • Jiří Hlavenka 17. 11. 2005 10:08:13
    http://hlavenka-zive.blog.cz/
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 309

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama