Křišťálová hudba podle Creative: Stojí za to?

Creative XMod slibuje křišťálové prokreslení hudby. Z vašich empétrojek vydoluje frekvence potlačené kompresí, zlepší dokonce i nahrávku nekomprimovanou. Anebo ne? A pokud ano, vyplatí se do této zázračné bílé krabičky investovat? Technologie X-Fi tentokrát v jiném nasazení.

Creative XMod, stylová externí... zvuková karta

Creative XMod. Zázračná bílá krabička, která zkrášluje zvuk. Marketingové materiály však mluví nejasně. Creative jej předkládá jako zařízení, které se zapojí mezi počítač a reproduktory a pomocí svého DSP procesoru „vylepší“ zvuk. Taková představa by však nutně znamenala zbytečný převod zvuku na analogový (na výstupu zvukové karty), zpět na digitální (na vstupu XModu) a opět na analogový (na výstupu XModu). Takovýto postup by kvalitě nepřidal, přesto však nechybí. Je vhodný například v případě, kdy posloucháte zvuk ze svého přenosného MP3 přehrávače na větší reprosoustavě. Na stránkách časopisu o počítačích nás však bude zajímat druhá, mnohem méně propagovaná varianta.

Klepněte pro větší obrázek

Nenechme se zmást tím, že některé online obchody neřadí XMod mezi zvukové karty, ale spíše mezi příslušenství. Dělají chybu. Přestože Creative tak XMod nedeklaruje, jde o USB zvukovou kartu. Creative propaguje XMod jako nadstavbu nad zvukovou kartu, kterou však jednoznačně není, neboť jej lze použít namísto zvukové karty i na počítači, který žádnou nemá. Ve faktu, že jde o zvukovou kartu, leží ukryta jistá hodnota, k níž se vrátíme v závěru článku, nyní se však podívejme na samotný XMod.

Černý zvenku, bílý uvnitř

XMod se dodává v rozměrné černé krabici. Ne snad proto, že by byl sám velký, ale proto, že je obložen bytelnou vrstvou molitanu a doplněn o příslušenství. V balení tak najdeme navíc sluchátka, manuály a sáček z pevné textilie určený pro přenášení XModu. Samotný XMod je krabička o rozměrech cca 10×4×1 cm, z níž na vrchní straně vystupuje velký stříbrný otočný ovladač hlasitosti a intenzity efektů. Celá vrchní polovina přístroje je jedním velkým tlačítkem Select sloužícím pro přepínání jednotlivých funkcí. Na něm najdeme trojici diod, které informují o jejich činnosti. Svrchu dolů jde o aktivovaný X-Fi Crystalizer, X-Fi CMSS-3D a hlasitost. První dvě diody svítí či nikoliv v závislosti na aktuálním stavu každé z funkcí. Dioda indikující hlasitost mění barvu mezi modrou a červenou. Červeně se rozsvěcí tehdy, kdy stiskneme ovladač hlasitosti směrem dolů, čímž se zvuk vypne (funkce mute). Na straně pod ovladačem hlasitosti si našla místo loga výrobce a technologie X-Fi.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé prvky najdeme i po bočních stěnách modulu. Obě kratší Creative věnoval vstupům a výstupům. Navrchu tak najdeme USB konektor pro připojení k počítači a výstup na reproduktory, naspodu potom vstup analogového zvukového signálu (linkový i mikrofonní) a výstup pro sluchátka. Na bocích najdeme vždy po jednom posuvném přepínači. Levý aktivuje X-Fi Crystalizer a pravý X-Fi CMSS-3D. Intenzita efektů se reguluje v případě Crystalizeru po dvojím stlačení tlačítka Select a v případě CMSS-3D po stlačení trojím.

Klepněte pro větší obrázek

XMod je určen pro operační systémy Windows XP SP2 a vyšší a Mac OS X 10.4. Ve Windows (XP a Vista) je instalace bezproblémová. Není třeba instalovat ovladače, systém sám XMod detekuje a nainstaluje. Pro použití bez počítače vyžaduje externí napájení adaptérem, jenž bohužel není standardní součástí dodávky.

Bratranec zvukových karet X-Fi

Zabudované funkce X-Fi Crystalizer a X-Fi CMSS-3D, jež výrobce vyzdvihuje více než fakt, že jde o zvukovou kartu, řadí XMod do rodiny produktů Creative X-Fi. XMod je tak svou reprodukcí zvuku poměrně kvalitní externí zvukovou kartou s podporou některých efektů X-Fi- Ty však umí při zapojení mezi přehrávač a reproduktory aplikovat i na jakýkoli analogový signál.

X-Fi Crystalizer je funkce, jíž Creative poprvé představil s uvedením zvukových karet SoundBlaster řady X-Fi. Jde o digitální čtyřiadvacetibitovou úpravu zvuku, která zvýrazní jinak špatně slyšitelné zvuky v nízkých a vysokých frekvencích. Speciálně je tak vhodná pro komprimovanou hudbu (MP3), kde komprese právě tato pásma, jež považuje za neslyšitelná, ořezává. Mám-li použití Crystalizeru u MP3 ohodnotit, dávám deset bodů z deseti. MP3 komprese je totiž takovým ublížením originálu, že další deformace Crystalizerem je zde ve skutečnosti přínosem. V empétrojkách se tak objeví i nástroje dříve neslyšitelné. Přímo krásně se Crystalizer projeví na vysokých tónech akustických kytar či různých břinkátkách a chrastítkách. Vše má ale samozřejmě háček.

Klepněte pro větší obrázek

Creative propaguje Crystalizer jako funkci, která dokáže zvýšit i kvalitu hudby nekomprimované. V této oblasti musím, jako příznivec hudby v bezeztrátových formátech, udělit hodnocení zcela opačné. Nekomprimovaná hudba je Crystalizerem velmi nepříjemně zkreslena - do té míry, že o odstavec dříve vychvalovaná prokreslená chrastítka nyní doslova bolí do uší. Zvuk je zkrátka příliš břinkavý. Osobně si tak i na svém SoundBlasteru X-Fi zapínám Crystalizer pouze při poslechu hudby z komprimovaných formátů a filmů. Sice to může znít jako vyhánění čerta (jedné deformace zvuku) ďáblem (další deformací), v případě MP3 není co ztratit - přitom záplata nabídnutá Crystalizerem je kvalitní.

O CMSS-3D nemá v souvislosti se stereofonní zvukovou kartou (na vícekanálových funguje jinak) valného smyslu se rozepisovat, jde o klasické přidání virtuálního prostoru do zvuku, jinými slovy v naprosté většině případů o jeho neposlouchatelné zkreslení. Častou otázkou potenciálních zákazníků bude, zda je mezi efektem Crystalizeru na SoundBlasterech X-Fi a na XModu nějaký rozdíl. Troufám si odpovědět, že není.

Pro koho a za kolik?

U většiny recenzí nebývá závěrečná pasáž tou nejtěžší, zde však ano. Kdyby XMod nebyl externí zvukovou kartou, nýbrž pouze modulem zkvalitňujícím zvuk, nedovedl bych na českém trhu najít jeho cílovou zákaznickou skupinu. Za 1900 korun (+ napájení) by zkrátka šlo o příliš drahý špás. Cena by sice neodrazovala určité skupiny příznivců kvalitního podání zvuku, ti se však poohlížejí po jiných značkách než je Creative a navíc z principu odmítají jakékoli „zkvalitňování“ zvuku jeho deformací.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož ale jde o externí zvukovou kartu, cílová skupina je v počítačovém světě jasná. XMod ocení všichni majitelé notebooků, kteří chtějí lepší kvalitu reprodukce než nabízí integrované kodeky. Stejně tak je velmi pohodlné XMod používat u jakéhokoli počítače jako externí sluchátkovou přípojku se samostatnou regulací hlasitosti. Majitelé karet SoundBlaster X-Fi (Extreme Music a vyšších) pořízením X-Modu nezískají nic po zvukové stránce. Navíc přemýšlíte-li o XModu ke stolnímu počítači, je třeba zvážit nevýhody USB zapojení, jen stereo výstupu a výhody externího sluchátkového konektoru a pohodlného ovládání hlasitosti oproti o zhruba 400 korun dražšímu PCI SoundBlasteru X-Fi Extreme Music.

Klepněte pro větší obrázek

XMod je zajímavé zařízení. S nekvalitním zvukem dokáže opravdu kouzla. Uživatel vnímající jej jako kvalitní externí zvukovou kartu k notebooku se příliš nepozastaví ani nad jeho cenou, přesto bych vzhledem k marketingovým prohlášením výrobce čekal za danou cenu něco navíc (oproti například USB SoundBlasteru MP3+, který používám) než jen dvojici DSP efektů - jež lze navíc zařídit zcela zadarmo či za zlomek ceny softwarovou cestou.

Témata článku: Windows, Zvukové karty, Sluchátka k počítači, Sluchátka k notebooku, Sluchátka za uši

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • falken 1. 4. 2007 2:56:16
  panove frikulini, kdyz tak posloucham ty ciste osobni nicim neoverene...
 • Aleš 23. 2. 2007 11:23:02
  podpora USB 1.1 není až taková výhoda (malá datová propustnost)
  o BS...
 • A.J.Rimmer 22. 2. 2007 20:08:13
  no právě sem si kopil NTB AMILO 1547 a má problém že po připojení k...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5