Konfabulator: Doplňky pro Windows i Maca

Uživatelé pracující v grafickém prostředí operačních systémů se dělí do dvou skupin. Jedněm z různých důvodů vyhovuje spartánské prostředí s téměř prázdnou plochou a ukrytou nabídkou. Ti ostatní si pracovní plochu rádi zpestří příjemným obrázkem, vyzkouší změnu výchozího vzhledu a pracovní plochu čas od času doplní užitečným prográmkem. Patříte-li mezi ně také, čtěte dál. V tomto článku najdete tip na užitečné rozšíření pracovní plochy.

Plusy / minusy
+ cena
+ rozšiřování podle potřeb uživatele
+ množství widgetů
– součásti v češtině
– výběr výchozích widgetů

Konfabulator je zajímavé rozšíření pracovní plochy pro Windows 2000/XP a Mac OS X. Modulární systém se skládá z několika částí. Tou hlavní je jádro Konfabulatoru. Jedná se o engine založený na JavaScriptu, který vytváří zastřešující prostředí pro spouštění jednotlivých prvků, widgetů. Bez nich by samotný projekt tedy neměl smysl. Jedná se o malé prográmky, které slouží k nejrůznějším účelům. Pomohou vám s hledáním na internetu, zobrazí informace o počasí, upozorní vás na různé stavy počítače atp.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní plocha se spuštěnými widgety Konfabulatoru

Související odkazy

Slovník
CPU
engine
WiFi

Pro Windows XP je potřeba stáhnout z webu necelých devět megabajtů velký instalační program. Majitelé Maců několik megabajtů ušetří. Klasickým instalačním průvodcem se proklepe i méně zkušený uživatel. Potěšující je, že po instalaci není vyžadován restart počítače. Konfabulator stačí spustit poklepáním na zástupce na ploše. Po restartu systému je Konfabulator spouštěn automaticky. Najdete jej v nabídce Start | Po spuštění. Základní verze obsahuje výběr šestnácti widgetů, pojďme se na ně tedy podívat.

Klepněte pro větší obrázek

Základní nastavení mají všechny widgety Konfabulatoru stejné

Co najdete po instalaci?

Zřejmě nejjednodušším widgetem je malé zpestření plochy v podobě kulatých hodin. Ty nenabízí příliš mnoho voleb k nastavení. Ovlivnit můžete zobrazení data (pořadí dne v měsíci), vteřinové ručičky a upozornění na určitý časový interval. Podle vkusu si můžete upravit barvu rámu a ciferníku. Hodiny mohou být podobně jako většina ostatních widgetů poloprůhledné, přičemž míru průhlednosti je možné upravit. Máte-li skrývací hlavní lištu ve Windows, můžete hodiny nastavit tak, aby byly neustále na očích a nebyly překryty spuštěnými aplikacemi.

Hodiny se skvěle doplňují s kalendářem. Potřebujete-li mít neustálý přehled o tom, na který den připadá konkrétní datum, poslouží vám výborně. Doporučuji si nastavit jako první den v týdnu pondělí, jinak vás bude kalendář trochu mást. Ani zde nechybí nastavení barev, písma a také typu pozadí. Zajímavým efektem je splynutí kalendáře s pozadím plochy.

Mezi widgety najdete ještě jeden ukazatel času. Jedná se o digitální hodiny s budíčkem. Jejich výchozí vzhled není příliš dobře čitelný, naštěstí lze bez problémů předělat. V nastavení najdete volbu pro přepínání mezi dvanácti a čtyřiadvacetihodinovým formátem. Aktivovaný budíček je možné pravidelně opakovat.

Klepněte pro větší obrázek

Orientace v čase a kalendáři s widgety Konfabulatoru

Další skupinou jsou ukazatelé stavu počítače. První v řadě je jednoduchý ukazatel využití operační paměti. Kromě klasického nastavení průhlednosti a umístění nic dalšího neovlivníte. Stav obsazené paměti je ukazován v procentech, v kontextové nabídce widgetu najdete informace o využití fyzické a virtuální paměti počítače.

Uživatelé přenosných počítačů ocení pěkný indikátor kapacity baterií. CPU Portal je zjednodušenou podobou monitoru výkonu ze Správce úloh ve Windows. Nedělá nic jiného, než že zobrazuje aktuální zatížení systému. Nastavit si můžete interval, v jakém budou zobrazené informace aktualizovány.

Funkci, respektive smysl widgetu s názvem Waste Basket jsem příliš nepochopil. Slouží pouze pro zobrazení koše a podobně jako běžný zástupce na ploše nabízí jeho otevření a manipulaci s položkami. Jediným rozdílem je možnost změny velikosti symbolu a informace o počtu položek určených ke smazání.

Pracujete-li s bezdrátovými sítěmi WiFi, mohl by se vám hodit monitor WiFi signálu. Graficky zobrazí jeho sílu. Textová informace pod grafem slouží ke zobrazení procentuální síly signálu, případně k názvu sítě, ke které jste připojeni. Obojí najednou bohužel není možné.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o počasí přímo na ploše


Pro manažery a kancelář

Netroufám si odhadnout, zda někdo použije k plánování a připomínání úkolů právě widgety Konfabulatoru, nicméně jednoduchá možnost tady je. Ve sbírce základních widgetů objevíte Pim Overview. Pracuje buď s daty MS Outlooku nebo s formátem iCalendar, který můžete najít například u produktů z rodiny Mozilla.  Tento widget zobrazuje data z vámi vybraného zdroje. V momentě, kdy nastane okamžik, který máte naplánován v kalendáři, budete upozorněni. Jednoduše si můžete prohlížet i události pro předchozí a následující dny.

Další pomůcka vám zobrazí aktuální kurz na burze. Několik položek je již definováno, další si můžete přidat v jednoduchém dialogu. Nevím, na kolik je tento prográmek spolehlivý, několik údajů, které jsem zkusil vyhledat, však nenašel. Jeho data jsou čerpána z Yahoo! Finance.

Posledním v trojici kancelářských doplňků je plánovač úkolů. Pod sebou zobrazuje jednotlivé záznamy, u kterých si můžete vybrat z celkem pěti stupňů důležitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Doplňky pro kancelářskou práci

Počasí, multimédia, internet

Dva widgety slouží ke zobrazení informací o počasí a měsíční fázi. The Weather zobrazuje teplotu vzduchu a předpověď počasí na další dny. Místo, pro které jsou údaje zobrazovány, si můžete nastavit. Bohužel zde chybí pomůcka pro vyhledávání údajů nutných pro správné zadání. Myslím, že pokud podobný program používáte, jistě jste na takovou pomůcku zvyklí. Werewolf Monitor zobrazí všem zájemcům aktuální obraz měsíce.

Používáte multimediální přehrávač iTunes? V takovém případě by se vám mohlo hodit rozšíření v podobě dálkového ovladače pro tento program. Widget je zobrazen jako oválný předmět s tlačítky ovládajícími přehrávání. Na požádání je možné vysunout panel s informacemi o skladbě.

Jestliže máte na pracovním stole málo místa na fotku svých blízkých, nahrajte si jejich obrázky do počítače a použijte widget Picture Frame. V nastaveném pravidelném intervalu zobrazuje fotografie z vybrané složky. Pro lepší pocit si můžete změnit typ rámečku.

Klepněte pro větší obrázek

Multimediální doplňky poslouží řadě uživatelů

Protože Konfabulator byl přijat pod křídla portálu Yahoo!, najdete zde také pěkný vyhledávač informací na internetu. V plovoucím panelu můžete zadat hledaný výraz a počkat na spuštění výchozího webového prohlížeče. Informace je možné vyhledávat v portálu Yahoo!, ve skupině s obrázky, či videem a také v Yahoo! Local, News a tamním obchodě. Vyhledávač slouží i pro nalezení některého widgetu v bohaté galerii na internetu. Zajímavým doplňkem je vyhledávání poštovních zásilek u některých společností. Pokud vám Yahoo! nevyhovuje, můžete tento widget nastavit k prohledávání Google, MSN, eBay a dalších známých portálů.

Klepněte pro větší obrázek

Prohledávač internetu: Užitečný doplněk z výchozí sady widgetů

Základní sbírka widgetů udělá možná dojem na méně zkušené uživatele. Ti protřelejší však budou chtít více. V internetové galerii widgetů najdete nepřeberné množství různých doplňků. Pokud Konfabulator používáte, můžete dát do diskuze pod článkem tip, na nějaký zajímavý widget.

Zatížení systému Konfabulatorem se projeví v závislosti na tom, kolik jeho částí máte spuštěno. Samotný Konfabulator zabere v operační paměti asi 860 kB. Se spuštěným widgetem pro hledání na internetu se však tato hodnota vyšplhá i na jedenáct megabajtů. Na svém počítači jsem však nějaké zpomalení nezaznamenal ani při spuštění více prvků Konfabulatoru.

Nic vám nebrání si Konfabulator také vyzkoušet. Je zdarma a widgetů je k dispozici opravdu velké množství.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka nastavení internetového vyhledávače

Konfabulator 2.1.1
produkt rozšíření pracovní plochy
výrobce Yahoo! Inc.
web http://www.konfabulator.com/
cena zdarma
OS Windows 2000 SP3, Windows XP SP1, Mac OS X 10.2 a novější

Témata článku: Windows, Doplňky do prohlížeče, Widget, Weather, Yahoo Finance

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jk 28. 11. 2005 14:38:28
    http://developer.apple.com/documentation/AppleApplications/Conceptual/Dashb...
  • atulif 28. 11. 2005 14:36:14
    No jo, zapomnel jsem ze nejen Tigerem ziv je uzivatel OS X
  • Tom 28. 11. 2005 9:13:06
    Čau , program je super! ale nevím jak a kde ho nastavit, aby se mi spustil...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?