reklama

Konec sporů: Intel zaplatí AMD 1,25 miliardy dolarů

Intel se dohodl s konkurenčním AMD a zaplatí mu částku 1,25 miliardy dolarů. AMD stáhne všechny své žaloby a navíc získá novou licenci na výrobu x86 procesorů.

Společnost Intel je největším výrobcem mikroprocesorů na světě již od roku 1991, soudní spory různého rázu jsou tak denním chlebem. Intel je obviňován po celém světě, a to například z nekalé obchodní praktiky, kdy zvýhodňoval velké odběratele (HP, Dell, Acer, Lenovo a další) pokud budou preferovat produkty Intel oproti AMD.

Nekupujte konkurenci, dostanete slevu

Intel je obviněn ze znevýhodňování konkurence federálním hospodářským úřadem (FTC) v USA, který má na starost právě antimonopolní zákony a zákony pro ochranu spotřebitelů. Tato žaloba je však zatím ve fázi vyšetřování. V roce 2005 se ale dostal do hledáčku také japonského úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže, pro porušení místního antimonopolního zákona. Komise „doporučila“ zrušení veškerých slev a výhod, které diskriminovaly konkurenční AMD. Intel toto doporučení navenek akceptoval, čímž se zatím vyhnul soudnímu sporu a oficiálně tak nic nepřiznal. Mluvčí Chuck Mulloy tehdy řekl: „Převrátili význam našich podnikatelských praktik, žádným způsobem jsme nepoškodili zákazníky“.

V únoru roku 2006 začalo také vyšetřování proti praktikám Intelu v Jižní Korei a v roce 2007 byl již Intel obviněn z porušování antimonopolních zákonů. Původně chtěla komise vyměřit Intelu pokutu ve výši 3 % ročního obratu, nakonec Intelu nařídila zaplatit přibližně 25,5 milionů dolarů.

Asi nejznámější obvinění pochází z Evropské unie, kde Intel dostal po dlouhém vyšetřování rekordní pokutu ve výši 1,06 miliard Euro. Důvod obvinění je stále stejný, tedy poskytování slev a výhod velkým odběratelům, pokud nebudou kupovat produkty především od AMD či jejich odběr sníží na minimum.

Ve všech případech se Intel samozřejmě odvolal a nebýt konečného usmíření mezi oběma lídry, soudy by se táhly ještě dlouho a Intel by nakonec pokuty musel pravděpodobně zaplatit.

AMD a Intel: co jsme si, to jsme si

Intel včera vydal oficiální tiskovou zprávu, ve které oznámil uzavření komplexní dohody mezi ním a Advanced Micro Devices (AMD). Dle této dohody AMD stáhne veškerá obvinění a stížnosti po celém světě, na oplátku dostane od Intelu jakési odškodné ve výši 1,25 miliardy dolarů. Tato částka je nižší než celková výše případných pokut a problémů, Intel tak svým způsobem udělal dobrý obchod. Navíc se zavázal, že podobné obchodní praktiky, které by mohly využívat jeho monopolní postavení, již nebude používat.

Intel s AMD navíc uzavřeli novou pětiletou licenční smlouvu týkající se technologie x86 a patentů obou společností. Tato smlouva zajišťuje vzájemnou výměnu technologií a patentů (kvůli kompatibilitě) a umožňuje vůbec AMD vyrábět x86 procesory. V tomto ohledu hrozil žalobou a zamezení této licence právě její vlastník - Intel, protože AMD začala spolupracovat s GlobalFoundries na výrobě procesorů, což je jasným porušením podmínek.

Nová smlouva o dalším pětiletém využívání licence tak ruší předchozí, a stará podmínka v podobě nutného vlastnictví vlastních výrobních továren byla vymazána. Tím se otevírá volná cesta pro společnost GlobalFoundries, která bude vyrábět nejen čipy pro AMD, ale také pro další výrobce a chce se stát světovou dvojkou na poli výroby čipů. Celkem 66% podíl v GlobalFoundries má společnost ATIC (Advanced Technology Investment Company), která sídlí v Abu Dhabi, hlavním městě Spojených arabských emirátů.

Intel tak udělal historický krok, který se však netýká jen zlepšení vztahů s AMD a snahy o navrácení fair-play jednání, ale případně i budoucí možnosti uvolnění x86 licence pro další společnost. I když Nvidia vede s Intelem své spory kvůli patentům z kterých by mohla taktéž něco vytěžit, zatím se oficiálně vyjádřila, že na trh x86 procesorů nehodlá vstupovat. Proti tomuto tvrzení ale částečně hovoří fakt, že Nvidia najala již minulý rok spoustu inženýrů ze společnosti Transmeta, včetně nákupu několika technologií.

Čtěte také:

Témata článku: Abu Dhabi, Fair Play

31 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Tomášek 15. 11. 2009 16:40:11
    dolar vs koruna
  • Tolik 15. 11. 2009 12:58:45
    Tak kolik teda?...
  • ehlo 15. 11. 2009 9:44:54
    Mno, jen jestli nebude problém v trošku něčem jiném. totiž ne v...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

Včera | Jakub Čížek | 250

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama