Konec pasů? Po Austrálii chce zavést biometrický imigrační systém i Francie

 • USA odebírají otisky prstů a fotografie už dlouhé roky
 • Austrálie chce pasy rovnou zrušit
 • Francii dohnal terorismus k plánu na biometrický systém

Zatímco při vstupu do USA odevzdá každý turista otisky prstů a imigrační úředník si jej vyfotí, zbývající svět přísnou a občas kontroverzní biometriku teprve objevuje. Na stranu druhou, jde s dobou a nových verifikačních technologií chce využít především pro rychlejší odbavení.

Austrálie chce prakticky zrušit pasy

Na sklonku ledna tak médii prolétla zpráva o australském projektu Seamless Traveller, díky kterému budou moci cestovatelé na nejmenší světový kontinent již na sklonku roku využít automatický biometrický imigrační systém.

To v praxi znamená, že při prvním vstupu do země se turista zaregistruje do imigračního systému, odevzdá otisky prstů, sken oční duhovky aj. Při další cestě se pak už může vyhnout klasické pasové kontrole a namísto ní vstoupí do jakéhosi skenovacího kiosku, který jej opět pomocí biometrických skenů identifikuje.

Austrálie hodlá tímto způsobem zrychlit celý systém odbavování a zároveň prakticky přestat používat pasy, ty totiž při dalších cestách do země prakticky nebudou potřeba.

Francie na letištích zavede automatický biometrický imigrační systém

Podle Bloomebergu nicméně nezůstane jen u Austrálie, o automatickém biometrickém imigračním systému totiž touží i Francie. Země galského kohouta se v posledních letech potýká se zhoršenou bezpečnostní situací, teroristické útoky totiž zpřísnily mimo jiné i kontroly na letištích a doba odbavení cestovatelů se v průměru výrazně prodloužila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kiosky s biometrickými kamerami podle plánu Vision-Box

Aby se letiště neponořila do úplného chaosu, organizace Groupe ADP, která má na starost provoz na tamních leteckých přístavech, spustí na pařížském letišti Charlese de Gaulla pilotní projekt jakýchsi biometrických kiosků.

Technologii dodá Francii společnost Vision-Box, podle jejíchž nákresů se skutečně jedná o jakési boxy, ve kterých si obličej turisty osahá kamera a uloží biometrické údaje do systému. Při další kontrole pak bude autorizace cestujícího mnohem snazší a rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pilotní projekty biometrických kiosků (otisk prstů, sken tváře, analýza oční duhovky aj.) na letištích v São Paulu a Kataru a jednodušší forma jen se skenem tváře na nizozemském Schipolu

Technologie Vision-Box už dnes testují v americké Tampě, na nizozemském Schipolu, v Lisabonu, São Paulu a Kataru. Pařížské letiště Charlese de Gaulla a výhledově další francouzské letecké přístavy, bude další velký úlovek.

Až se do biometriky pustí neuronová síť

Systém nebude povinný, takže Francie chce teprve zjistit, jestli bude o podobnou technologii zájem. Ostatně mnohá letiště v Evropě již roky nabízejí zrychlenou kontrolu pomocí skenu biometrického čipu v pasech, nicméně i tuto mnohem střídmější formu podle Bloombergu používají pouhá 3 procenta cestujících na pařížských letištích.

V každém případě, pokročilému biometrickému skenování se v podobných situacích výhledově neubráníme a je jen otázkou času, kdy budou podobné systémy na většině světových letišť. Kontroverzní sběr osobních dat má přitom dalekosáhlejší konsekvence. Jelikož úřady získají podobná data, mohou je zároveň analyzovat třeba pomocí strojového učení a jednou třeba i vskutku bizarní neuronové sítě z Číny, která údajně dokáže podle rysů tváře identifikovat, jestli jste potenciální kriminálník. Raději se tedy napříště do každé veřejné kamery pouze usmívejte.

Témata článku: Bezpečnost, Umělá inteligence, Francie, Doprava, Biometrie, Letadla, Vision, Facial, Airport, Cute, Paris

10 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Barnney 14. 2. 2017 19:53:04
  Vítejte v gulagu jménem Evropská unie, zařaďte se do fronty na tetování...
 • dpcstb 14. 2. 2017 12:11:35
  konecne dalsie obmedzenie sukromia, uz som sa bal ze dnes nic nebude...
 • Nedos. 14. 2. 2017 11:15:25
  Hmm, a statisíce dětí z afriky se tu bude pohybovat bez dokladů, pod...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?