reklama

Konec licencím? Jasná zpráva o licencích v mracích (4)

Můžete občas zaslechnout „v cloudu už žádné licence nebudou“. Po vzoru Saturninovy Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru se to pokoušíme trochu upřesnit.

Po VDI, VDA (VECD) a SA z prvního dílu, který se týkal řešení pro desktopové OS provozované v datacentrech), po ryze cloudové dílu druhého, věnovali jsme se dále licencím pro poskytovatele služeb (SPLA) a jejich možným kombinacím s licencemi koncového zákazníka v dedikovaných řešeních. Podle plánu nás teď čekají online služby – nejprve Microsoft CRM. Co přijde dál? Nejvyšší čas pro Office 365. A pak náš oblačný seriál buď skončí, nebo vy sami, milí čtenáři, vyvoláte ještě jeden „bonusový“ díl – a to otázkami, které nám k tématu licencí v cloudu položíte.

CRM, které stačí jen zapnout?

Kouzelná zkratka CRM v sobě skrývá netušené možnosti. CRM je systém pro řízení vztahů se zákazníky (Customer Relationship Management), nebo s kýmkoli cítíte potřebu vztah řídit. (Obvykle se tedy myslí na vztahy 1_TO_many. Na řízení vztahu s partnerem či partnerkou není CRM, i když se někdy balí do obecnějšího označení xRM, tak docela vhodné ;-)) Někteří si ale myslí, že CRM je komplikovaná rozsáhlá aplikace vhodná pouze pro velké firmy, jako jsou banky a pojišťovny. To je však omyl. Díky rozvoji hostovaných řešení a „cloudu“ je nyní dostupná všem a za rozumnou cenu.Zákazník k CRM systému přistupuje naprosto stejným způsobem, jako by byl umístěn na jeho vlastní IT infrastruktuře. K dispozici je jak klient pro Microsoft Outlook, tak klient pro webový prohlížeč Microsoft Internet Explorer.

Jak je to však z pohledu licencí?

V současné době jsou tři možnosti, jak využívat MS Dynamics CRM:

  1. on premise řešení (CRM máte nainstalované u sebe ve firmě)
  2. hostované řešení od partnerů společnosti Microsoft (např. služba Profi CRM)
  3. hostované řešení, které nabízí přímo Microsoft (Microsoft Dynamics CRM Online)

První varianta znamená, že zákazník musí pořídit patřičný hardware (nebo se rozhodne pro provoz ve virtuálním prostředí některého ze svých serverů), jemuž pořídí a přiřadí licence na server, a dále potřebuje licence pro uživatele podle způsobu, kterým budou CRM používat (co všechno budou chtít dělat). Klientské licence jsou trojího typu – Employee Self Service CAL, Limited CAL a Full CAL–a lze je postupně rozšiřovat, podle funkcionality, kterou chcete uživateli zpřístupnit. Velmi podrobná tabulka, která popisuje, jaká licence je potřebná ke kterým činnostem, je součástí Licensing & Pricing Guide Microsoft Dynamics CRM 2011. Také lze volit mezi licencí přidělenou uživateli (User CAL), který pak může přistoupit ke službám serveru z libovolného zařízení, nebo můžete licence přidělit zařízení (Device CAL), z něhož pak může přistupovat libovolný uživatel. Tento druhý scénář je například častým řešením u Call Center, která bývají provozována na směny. Je možné také kombinovat různé úrovně CAL (ESS, Limited a Full) i různé typy (User a Device), pozor však na to, abyste takovou komplikovanější strukturu dokázali uhlídat, kdyby došlo na prokazování legality. Ještě také upozorňujeme, že User i Device CAL mají vždy stejnou cenu a zaměnit je mezi sebou lze pouze při obnově Software Assurance (SA), kdy můžete pořídit SA toho druhého typu. Licence CAL pro CRM se vždy na počátku pořizují včetně Software Assurance, její obnova je pak volitelná, ale rozhodně doporučené. Vždyť tento nástroj se obvykle stává jedním z nejkritičtějších řešení pro podnik.

Pro malé firmy (a nebo pro postupný náběh řešení) může postačit CRM Workgroup Server, který umožňuje práci maximálně pěti uživatelům (licenčně pochází z modelu Specialty Servers). Ten může být později rozšířen pomocí StepUp licence na plný server. Posledním licenčním bonbonkem, který stojí za to zmínit v případě On Premise řešení, je licence External Connector, která slouží uživatelům mimo organizaci – nejčastěji zákazníkům či obchodním partnerům. Dopřává omezenou funkcionalitu čtení i zápisu, podrobnosti opět nejlépe v Licensing & Pricing Guide.

Provoz a údržbu serveru s On Premise řešením si zákazník zajišťuje sám, nebo si tyto činnosti objednává od svého dodavatele - implementátora.

Detailně se však podívejme na hostované řešení, a jak to je zde s licencemi. V rámci hostovaného řešení zákazník platí měsíční poplatek. V poplatku je zahrnuta jak licence na aplikaci MS Dynamics CRM, tak i služby provozu a údržby serverů, technická podpora pro uživatele.

Jaký je rozdíl mezi hostovanými řešeními?

Jaký je rozdíl mezi hostovaným řešením od partnerů a řešením přímo od Microsoftu?

Technologicky jsou řešení víceméně identická, využívají MS Dynamics CRM. Rozdíly jsou ve smluvních a finančních podmínkách, v možnostech konfigurace, v umístění dat zákazníků a v poskytování technické podpory. Obecně platí, že hostované služby od partnerů společnosti Microsoft nabízejí specifická či vertikální řešení založená na platformě Microsoft Dynamics CRM.

Microsoft CRM Online využívá infrastrukturu ve špičkovém datovém centru společnosti Microsoft, pro Evropu v irském Dublinu. Smlouvu se zákazníkem uzavírá přímo Microsoft (se sídlem v Irsku), minimální doba smluvního vztahu je 12 měsíců. Služba se platí v měně Euro, platby jsou prováděny platební kartou. Nabízí se pouze jeden typ uživatelské licence – User Subscription License, která se přiděluje pojmenovanému uživateli a zpřístupňuje kompletní funkčnost. Microsoft také nabízí společnostem, které mají licence tradičního CRM On Premise včetně aktivního pokrytí Software Assurance, pořízení Step Up licence, která umožní jejich přenesení a využití služeb Microsoft CRM Online.

Technická podpora je poskytována ze zahraničí. Velkou výhodou CRM Online je cena řešení. Jsou zde však určitá technická omezení, např. propojení na poštovní server přes e-mail router není možné přímo, je nutno si pořídit vlastní server. Taktéž pokud zákazník potřebuje specifické úpravy a konfigurace, vyžadující administrátorská práva na servery CRM, tak to není možné. Proto v takových případech je vhodné používat hostované řešení od partnerů společnosti Microsoft, které tyto úpravy umožňuje.

Podívejme se na příklad, službu Profi CRM. Využívá datové centrum v České republice. Smlouva se uzavírá mezi poskytovatelem služby (což může být provozovatel nebo případně jeho obchodní partner) a zákazníkem. Není definovaná minimální doba vztahu. Služba se platí v Kč, platební podmínky jsou domluveny individuálně (platba fakturou). Navíc k Profi CRM lze dokoupit speciální doplňky, např. ARES konektor nebo Pokročilý e-mail marketing modul. ARES konektor slouží pro jednoduché zadávání firem do CRM z databáze ARES. Pokročilý e-mail marketing modul rozšiřuje možnosti standardního modulu (např. lze odesílat přílohy z marketingové kampaně včetně obrázků, lze vytvářet strukturované e-mail zprávy apod.).

Hostované CRM v praxi

Pro vyzkoušení CRM 2011 Online stačí se zaregistrovat na http://crm.dynamics.com. Prvních 30 dnů je testování a používání Microsoft Dynamics CRM 2011 Online zdarma. Informace o službě Profi CRM jsou na www.proficrm.cz . Službu Profi CRM si můžete vyzkoušet po dobu 30 dnů zdarma se vzorkem svých naimportovaných dat. Stačí požádat o demo účet.

Zásadní výhodou hostovaného CRM řešení je, že máte okamžitě k dispozici profesionální systém pro řízení vztahů se zákazníky a přitom nemusíte investovat do vybavení (nákup serveru, software), ani do školení správců IT na instalaci a správu aplikace MS Dynamics CRM. Vaši správci IT se mohou věnovat jiným úkolům, které jim dáváte. A pokud správce IT nemáte, tak pro hostované řešení CRM jej potřebovat nebudete. Platíte pouze měsíční poplatky za jednotlivé uživatele, kteří CRM využívají.

Další z výhod je rychlé nasazení systému a zřízení přístupů do aplikace CRM.Pokud se rozhodnete využívat CRM, přístup k němu získáte ještě tentýž den.

Aplikace je v českém jazyce. Co zákazníci hodně oceňují je uživatelská přívětivost a provázanost s MS Outlookem a dalšími aplikacemi rodiny Office (samozřejmě včetně podpory i pro nový Office 2010). Například posíláte nabídku e-mailem. Pak rovnou v Outlooku „kliknete“ na funkci „Sledovat v CRM“. A máte tuto komunikaci uloženou v CRM.Získáte centrální systém s přístupem k zákaznickým datům kdykoliv a kdekoliv (online, offline).

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek: doplněk CRM do Outlooku

Výhodou řešení hostovaného partnery společnosti Microsoft je, že poskytují svým zákazníkům konzultace a programátorské úpravy prostředí. CRM lze propojit na další aplikace a systémy, které již ve firmě využíváte (např. ekonomické systémy). V rámci partnerského programu poskytuje obyvkle dodavatel podporu i svým obchodním partnerům, kteří CRM dodávají svým zákazníkům. Navíc dodavatel služby pořádá zadarmo úvodní základní školení. Samozřejmostí je poskytování profesionální technické podpory pro jednotlivé uživatele (česky, slovensky, anglicky).

Velkou výhodou hostovaných řešení obecně je také výrazně jednodušší správa licencí. Prakticky ve všech případech se odpovědnost koncového zákazníka omezuje na to, aby správně spočítal a nahlásil počet uživatelů, kterým je služba zpřístupněna. Nemusí řešit typy serverových licencí, všelijak definované typy klientských licencí, nezbytný přídavný software (například databáze a operační systémy, bez kterých se to všechno samozřejmě neobejde) a jeho technické zajištění a licenční pokrytí – to vše je na bedrech profesionálního poskytovatele služby.

Protože jsme v průběhu setkávání nad seriálem dospěli až do okamžiku, kdy bylo spuštěno veřejné betatestování online služby Office 365, je tohle téma rozhodně aktuální pro příští díl – a jak jsem psala na začátku, o tom, zda bude poslední, nebo zda bude následovat ještě jeden – s odpověďmi na vaše dotazy, rozhodne jen váš zájem a zvídavost – otázky pokládejte nejpozději do 1. července 2011.

Zatím se loučí

Darina Vodrážková, MCTS, DAQUAS

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Software, Licence, Microsoft Outlook, Device, Guide, MS Office

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Milan Křepelka 9. 5. 2011 16:49:36
    No nevim. webové rozhraní nesplňuje moje požadavky na rychlost, ale nižší...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama