Komentované dění uplynulého týdne v IT

Co zajímavého ve světě informačních technologií přinesl poslední lednový týden? Tentokrát toho bylo opravdu hodně.

Začněme trochu zlehka. Slavná japonská společnost Nintendo slavnostně oznámila, že v roce 2007 téměř zdvojnásobila své příjmy oproti roku předchozímu. Čistý zisk činil něco málo přes dvě a půl miliardy amerických dolarů a fenomenální úspěchy herní konzole Wii a handheldu DS tak jasně naznačily ostatním přítomným na písečku, jakým směrem se mají ubírat. Špinavá „pařanská“ doupata nejsou v módě, Nintendo sází na široké masy a zábavu více lidí u televize. Kdepak zbytečné a mnohdy nehratelné HD tituly.

V herní branži slavilo i Vivendi, konkrétně tedy jeho sekce Blizzard. Megalomanský World of Warcraft vydělal v loňském roce společnosti něco okolo osmnácti miliard českých korun. Dá se předpokládat, že se tento čistý zisk v tomto roce ještě zvětší. Na trh má přijít druhý datadisk a jak pravil jeden diskutující čtenář na fóru: „WoW je dokonalý plán Blizzardu, jak ovládnout svět“. Něco na tom bude.

Stejně jako hokynář Vendelín Bajza, tak i slavný Palm musel zavřít svůj „kšeft“, a dokonce ne jeden. Z několika lukrativních světových míst zmizelo čtyřiatřicet obchůdků s technikou od Palmu. Vedení společnosti to okomentovalo tím, že je do budoucna potřeba soustředit všechny síly do vývoje nového mobilního operačního systému. No, při vší úctě k legendě a všemu co dokázala, kde nic není, ani smrt nebere. Palm v posledních letech klesl do nezávidění hodné pozice a pokud se z ní chce dostat, určitě by to neměl zmařit vývojem dalšího systému do už tak přesyceného trhu.

Google se rozhodl oslavit padesáté narozeniny stavebnice Lego po svém a na celý inkriminovaný den změnil své logo. To bylo poskládané ze samotných kostiček s lego panáčkem procházejícím se nad druhým písmenem g. Google začal zkrášlování svého loga uplatňovat k mnoha různým příležitostem a jak už to tak bývá, už tolik naklonované české lite verze Googlu s tím museli přijít také.

Za málo peněz hodně muziky. Kdo dnes tuto poučku neaplikuje v praxi při kompletování sbírky své muziky, jako by ani nežil. Klasické hudební CD se přestávají prodávat, hudba v digitální podobě se z internetu legálně zase až tak moc nestahuje. Zato ta nelegální, ta má na růžích ustláno. Hudební vydavatelství, IFPI, OSA a další organizace se zlobí a někteří dokonce chtějí odpojovat hříšníky od internetu. Podpořily tak návrh francouzského prezidenta Sarkozyho. A to je ten pán, který přišel na tiskovou konferenci minimálně připitý?

Pan Lukačovič ze Seznamu se minulý rok na přednáškách, které pořádal na některých vysokých školách, chvástal, že jeho dítko nepotřebovalo v minulém roce vůbec žádnou reklamu. No, tento rok už jí asi potřebovat bude, protože na veřejnost „unikl“ odvážný reklamní spot určený pro televizní vysílání. Že by na tom vstupu Googlu na český trh přeci jenom něco bylo?
Ostatně, Google je se Seznamem spojen pupeční šňůrou a ani o tom chudák neví. Tým „produkťáků“ české vyhledávací jedničky na svém blogu blogoval o inovacích, které v průběhu tohoto roku chystá. API rozhraní pro gadgety, podpora více e-mailových účtů, sdílené RSS kanály… Kde jenom už to bylo k vidění?

Google se postupně učí jazyku českému a naučila se to i jeho služba Coop. Ta je určená primárně pro webdesignery, kteří si mohou do svého webu integrovat prohledávání obsahu stránky za použití technologie Googlu. Navíc na tom může i vydělat. Čeština pro takový produkt je samozřejmě příjemným zpestřením, proč ale zůstává kalendář o pár slovech stále nepřeložen? Aha, těch pár slovíček se přece může naučit každý.

Yahoo! už není tím, čím bývalo. Skype se ukázal jako projekt dost prodělečný, navíc ta zpropadená konkurence vymýšlí pořád něco nového a ukrajuje si stále větší část tržního podílu. Příjmy citelně klesají a přirozenou reakcí na nepříznivý ekonomický stav společnosti tak je propuštění asi tisícovky zaměstnanců. Nebo je ideálním východiskem spadnout pod molocha Microsoft a zalepit krvavé rány jeho gázou z dolarových bankovek? No, z velínu v Redmondu to jistě budou trochu jiné úmysly. V internetu je budoucnost a především tolik peněž, kolik by Česká republika dokázala nechat vytunelovat během několika málo měsíců. Ví to i Microsoft a už několikrát se nechal slyšet, že chce během několika málo let nahoru i v oblasti internetu. A ten jak si něco vezme do hlavy, většinou se mu to podaří. Google už podle některých začíná být nebezpečný, možná je tedy na čase, aby se začala formovat schopná konkurence.

Něco na tom tučňákovi je. Na jaře by se měl na trhu objevit nový herní handheld stavěný na Linuxu. Krom toho, že nabízí opravdu zajímavé parametry a proporce, nabídne i vestavěný softwarový emulátor prvního PlayStationu a v budoucnu možná i Nintenda 64. Správně, s TuxRacerem by to asi moc dobře nešlo.
Přechod na Linux ve firemní sféře dokáže dost razantně snížit náklady spojené s provozem informačních technologií. Své o tom ví už mnoho společností a státní orgánů. Nyní se k nim přidává i Francouzská vojenská policie, která hodlá své ohromné počty osobních počítačů přeorientovat z Windows XP na Ubuntu. Ušetřit by se mělo až sedm miliónů eur ročně. Kam takto ušetřené penízky poputují? Daňovým poplatníkům v peněženkách určitě nezůstanou.

Co přinese týden další? Sledujte každodenní zpravodajství na Živě.cz a nově i kompletní komentovaný souhrn každou neděli.

Témata článku: Microsoft, Google, Lega, Lego, Muzika, Coop, Nintendo Wii, Wii U, Aha, Warcraft, Warcraft 3, IFPI, Nintendo Ds, Nintendo wii herní konzole, World of Warcraft

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zephyrin Xyrdal 3. 2. 2008 19:13:51
    Proboha, nejak si nevzpominam, ze by starej Bajza svuj kolonial zavrel...
  • profesional 3. 2. 2008 14:13:20
    A opravdu vyznamnou novinku, a sice ze Nokia koupila Trolltech (Qt), jsem...
  • Bobas 3. 2. 2008 13:44:27
    Taky sem me fakt libi. Ale nechapu, proc je to jak ve clancich tak v...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5