Kolos jménem ENIAC a magická hříčka Scrabble

V tomto týdnu si můžeme zavzpomínat například na uvedení přelomového počítače System/360 od společnosti IBM. Ze stejného soudku pak lze vylovit narození J. P. Eckerta, spoluvynálezce legendárního ENIACu. Kalendárium potěší i všechny příznivce hry nazvané Scrabble či mobilních telefonů.

V zajetí písmenek

Příznivci stolní společenské hry Scrabble si mohou 4. dubna připomenout výročí úmrtí (1899) jejího tvůrce Alfreda Moshera Buttse. Tento Američan již delší dobu pěstoval svou lásku a zálibu v jazyku a jeho rozmanitostech, konečná podoba hry Scrabble však nebyla jeho úplně prvním výtvorem. Nejprve dal totiž vzniknout zábavě nazvané Lexico, kde hráči (podobně jako v pozdějším Scrabblu) získávali počet bodů přímo úměrně s délkou a složitostí jimi vytvořeného slova.

Bodování jednotlivých písmen bylo samozřejmě založeno na četnosti jejich výskytu v běžném textu, k čemuž Buttsemu posloužily články deníku The New York Times. Lexico se prozatím hrálo bez desky, a ačkoliv se Butts snažil, nedařilo se mu s různými variantami uspět v podání žádosti o patent. Nakonec hru postoupil svému příteli a budoucímu obchodnímu kolegovi Jamesu Brunotovi, který jí dal novější podobu (například uspořádal prémiová pole) a úspěšně ji nechal patentovat. Scrabble byl na světě.

Podobně jako jakákoliv jiná stolní společenská hra však nemohl zůstat netknut rukou moderní výpočetní techniky. Scrabble lze tedy získat hned v několika variantách. Zajímavá je také návaznost na další samostatné hříčky, které použily hávu Scrabblu – viz například online kratochvíle Scrabble Puzzles. Stálicí a hojně navštěvovaným herním Scrabble serverem na českém internetu je www.herna.net/scrabble, kde není problém si zahrát v češtině nebo slovenštině.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: http://www.scrabbel.org.uy/datos.htm

Další informace:
www.mattelscrabble.com/en/adults/history
www.scrabble-assoc.com/info/history.html
www.hrejsi.cz/scrabble/historie.htm

Přelomový počítač IBM System/360

Dne 7. dubna uplyne 42 let od doby, kdy společnost IBM uvedla rodinu svých počítačů s označením System/360. Dosud je považován za jeden z nejrevolučnějších systémů. U zrodu stála trojice Erich Bloch, Fred Brooks a Bob Evans, celkové tehdejší náklady na vývoj System/360 se odhadují na pět miliard dolarů. S nástupem počítače System/360 již zákazníci nemuseli dále kupovat celé nové systémy, jelikož se zde začal uplatňovat princip pořízení jednotlivých periferií.

Vývoj a uvedení počítače System/360 znamenal nástup zcela nových technologií, které předurčily směr budoucího vývoje moderní výpočetní techniky – například ustanovení bajtu jako posloupnosti osmi bitů. Během vývoje byly společnosti IBM uděleny více než tři stovky patentů. Na lingvistické úrovni autoři sáhli po doplnění označení System číslovkou, která představuje počet stupňů kružnice.

Další informace:
en.wikipedia.org/wiki/System/360
www.answers.com/topic/system-360

John Presper Eckert a počítač ENIAC

Tento týden si můžeme připomenout i výročí narození amerického inženýra a jednoho z průkopníků počítačového světa – Johna Prespera Eckerta. Narodil se 9. dubna 1919, v roce 1945 spolu s Johnem W. Mauchlym a Johnem von Neumannem dokončili svou první pýchu – ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer).

Práce na ENIACu skončily na podzim roku 1945 a jednalo se o první sálový elektronkový počítač. Dne 15. února 1946 jej pak slavnostně věnovali Pensylvánské univerzitě. Následovaly BINAC a UNIVAC.

Počítač ENIAC nebyl žádným drobečkem, protože zabíral přes 200 m2, jeho celková váha se blížila 30 tunám a obsahoval téměř 20 000 elektronek. Pro zajištění dostatečného chlazení bylo zapotřebí dvou leteckých motorů, za což se ENIAC s „chladnou hlavou“ odvděčil pěti tisíci operacemi za vteřinu. Během prvního roku svého působení na Pensylvánské univerzitě počítal trajektorie balistických střel a také se podílel například na řešení problému předpovědi počasí.

Klepněte pro větší obrázek

Třicetitunový kolos ENIAC

Další informace:
www.thocp.net/biographies/eckert_john.html
www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=128188

Prvopočátky mobilu a logaritmů

Dne 3. dubna roku 1973 vynálezce Martin Cooper, otec mobilních telefonů, uskutečnil první hovor přenosným bezdrátovým telefonem. Tento „mobil“ měl poněkud větší rozměry 25 x 7,6 x 3,8 cm a jeho váha přesahovala tři čtvrtě kilogramu. Nahradil do té doby v automobilech používané telefony, jejichž hmotnost byla 13 kg.

V roce 1617, přesněji 4. dubna, zemřel skotský matematik John Napier. Díky jeho výzkumům a poznatkům se logaritmus nakonec stal tak důležitým, jak dnes je. Jménem tohoto skotského matematika byly později pojmenovány Napierovy kosti – sada kostěných či slonovinových kousků, s jejichž pomocí bylo možné převést složité násobení dvou čísel na podstatně jednodušší sčítání.

Dne 4. dubna si můžeme připomenout také výročí narození inženýra Sira Williama Siemense (narozen 1823). Tento fyzik výrazným dílem přispěl do světa vědy a techniky. Jemu i jeho bratru Wernerovi k slávě pomohlo například položení kabelového vedení na podmořském dně v roce 1857. Zlepšování kabelových technologií se vůbec k Williamu Siemensovi neodmyslitelně váže, stejně tak jako pokročilý vývoj telegrafu.

Další informace:
www.cellular.co.za/cellphone_inventor.htm
www.macs.hw.ac.uk/~greg/calculators/napier/demo.html
www.czechdesign.cz/index.php?lang=1&status=c&clanek=803

Témata článku: Scrabble, Brooks, Cooper, Evans, Fred, Chlazení motoru, Obchodní váhy

3 komentáře

Nejnovější komentáře

 • 5198703468 4. 4. 2006 10:37:14
  Páni redaktoři, máte tam nějaký hokej v letech.

  "Příznivci stolní...
 • dacan 4. 4. 2006 9:47:45
  viz. kniha Chaos(Joyce) - v prvni rade nejde o vykon, ale o to jak(model)...
 • Peppa 4. 4. 2006 8:28:44
  "a také se (ENIAC) podílel například na řešení problému předpovědi...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 112

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 17

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C