Kittyhawk od IBM má 67 miliónů procesorových jader a 32 Petabyte RAM

Na dosti utopické myšlence pracují experti v IBM, kteří podle renomovaných světových zpravodajských serverů a novin údajně pracují na serveru, který by byl schopen hostovat veškerý obsah internetu. Využití superpočítačů už by tak nebylo pouze otázkou vědeckých výzkumů a podobných aktivit.

Pod celou koncepcí, se kterou vědci z IBM přišli, je opravdu těžké si představit něco konkrétního a realizovatelného. Ve stroji nazvaném Kittyhawk má být použito 67,1 miliónů procesorových jader PowerPC, každé o frekvenci 850 MHz. Operační paměť rovněž nebude z chudého kraje a osazeno tak bude 32 Petabyte RAM (pro představu 1 PB = milión GB).
Procesorová jádra budou propojeny do deseti uzlů pomocí 10GBitového ethernetu a datová propustnost by měla dosáhnout hodnoty 10,4 Petabytů za vteřinu.
O použitých pevných discích, které jsou na serverech rovněž velice důležitou složkou, bohužel nepadla zmínka.

Otázkou zůstává, k čemu bude tento „hostitel celého internetu“ dobrý. O tom, že by se celý obsah přesunul na jeden server, se dá dosti výrazně pochybovat, spíše to můžeme rovnou zavrhnout. Avšak jako představa toho, co v budoucnu budou počítače masově schopny, tento projekt velice dobře poslouží. Ostatně, o dalších z vizí budoucnosti podle IBM, si můžete přečíst v našem článku.

Zdroj: The Register

Diskuze (50) Další článek: Microsoft popírá vítězství Nintenda a věří v tuhý boj

Témata článku: , , , , , , , , , , ,