Ke stažení: Virtuálně na PC

Nenaleznete zde popis helmy pro virtuální realitu ani žádné matrixové šifry. Místo toho vám nabízíme software pro vytváření virtuálních ploch, mechanik, portů, tiskáren a mnoho dalšího.

VirtuaWin

To, co uživatelé jiných operačních systémů považují již dlouhou dobu za samozřejmost, si můžete dopřát i ve Windows pomocí jednoduchého freewaru, který nezabírá v operační paměti téměř žádné místo. VirtuaWin slouží k vytvoření virtuálních ploch. Program je představován malou ikonkou v systémové liště znázorňující čtverec rozdělený na čtyři díly, přičemž vždy jeden z nich je barevně odlišen od ostatních. Takto jsou zobrazeny oddělení čtyř pracovních ploch a plocha právě aktivní.

Klepněte pro větší obrázek 
Malá ikonka, velké možnosti.

Přepínat jednotlivé plochy můžete jak pomocí definovatelných klávesových zkratek, tak i s použitím myši. Po kliknutí levým tlačítkem myši na ikonu aplikace v liště se zobrazí na první pohled dost nepřehledná kontextová nabídka. V ní se po chvilce cviku a zkoušení naučíte zobrazovat chtěná okna, přetahovat konkrétní programy mezi plochami i nastavit zvolené aplikace tak, aby se vždy zobrazovaly na všech plochách.

Klepněte pro větší obrázek 
Panel, který zpočátku nebudete mít vůbec rádi.

Tomu, komu by stávající funkce nestačily, nabízejí autoři na dvacet doplňkových modulů, které do značné míry rozšíří seznam dovedností programu. Některé moduly slouží ke grafickému vylepšení programu, jiné k doplnění a zlepšení orientace a přepínání mezi plochami, další zase ke zvýšení míry konkrétního nastavení pro každou plochu zvlášť. V každém virtuálním prostředí tak lze mít různou tapetu, jinak zobrazené ikony atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Je libo více funkcí?

stáhnout program VirtuaWin 4.2 (409 kB)


VirtualCamera

Software pro virtuální nahrazení webkamery. Nepotřebujete tedy fyzicky kameru jako takovou. Data čerpá ze souborů (obrázků, videoklipů a podobně.) a navenek se tváří jako opravdová kamera. Pokud webkameru máte, tuto aplikaci můžete využít také. Umožňuje jednoduše přepnout zdroj dat na reálnou kameru. Program lze například využít, když chcete kamarádům přes internet pustit sled obrázků či nějaké video.

Klepněte pro větší obrázek 
I vysílání statického obrázku postačí.

Program zvládá pracovat s většinou IM klientů, takže s kompatibilitou by neměl být problém. Rovněž podpora přenášených formátů je dostatečná. Zahrnuje většinu rozšířených obrázků - jpg, png (ten nově přibyl v této verzi), bmp, gif… - i videí – wmv, avi, asf, mpeg, rm atd. Lze rovněž zvolit složku, ve které je více souborů, které necháte přehrát jeden po druhém. Pouštět do sítě můžete i Macromedia Flash Movie.

stáhnout program VirtualCamera 1.2.1 beta build 0221 (1,4 MB)


Daemon Tools

Notoricky známý nástroj k vytváření virtuální mechaniky. Daemon Tools umožňuje vytvoření zálohy z CD, DVD, HD DVD i Blu-ray disků do podoby tzv. obrazových (image) souborů, které pak můžete skrze program spouštět bez fyzické přítomnosti disku. Tím samozřejmě také znatelně zvýšíte rychlost instalace a dalších operací z vytvořeného souboru. Program dokáže pracovat i s image vytvořených jinými podobnými programy.

Klepněte pro větší obrázek 
Vybírání image ke spuštění.

Připojení vytvořené virtuální mechaniky je velice snadné a provádí se skrze ikonu v panelu Start vedle hodin. Jednoduše zadáte připojit mechaniku a již se těšíte dalšímu DVD v počítači. Pracovat s ní můžete jako s úplně klasickým CD/DVD diskem – procházet soubory, kopírovat je, spouštět apod. Přidat takto můžete až dvě IDE a až 32 SCSI mechanik. A to vše zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Celé ovládání přes malou ikonku.

stáhnout program Daemon Tools Lite 4.40.2 (11 MB)


VMware Player

Vyzkoušejte přehrávač virtuálních systémů, který je také zdarma. Nový virtuální počítač s ním sice nevytvoříte, ale můžete v něm bez problémů provozovat virtuální stroje vytvořené někým jiným. Jejich velký výběr naleznete samozřejmě na internetu. Program je ideální pro zkoušky jiných operačních systémů i testování různého softwaru. Nemusíte tak mít obavy z toho, že byste si přivedly chybnými zásahy svůj počítač do mnohadenní nečinnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehrajte si jiný operační systém.

stáhnout program VMware Player 3.10 Build 261024 (104 MB)


True BoxShot

Vytvořte si virtuální obal ke svému softwaru nebo jinému výrobku! Tento program vezme obrázky jednotlivých stran virtuálních obalu a vytvoří působivý prostorový obraz, který pak třeba můžete umístit k nahlédnutí na své webové stránky. Vše zvládnete lehce během několika okamžiků. Vadou na kráse tohoto jednoduchého programu je fakt, že za jeho užívání musíte autorům platit. Proto je třeba si položit otázku, jestli vám virtuální krabice za ony nemalé peníze stojí.

Klepněte pro větší obrázek 
I takto může vypadat vaše krabice.

stáhnout program True BoxShot 1.9 (4,3 MB)


PDFCreator

U virtuálních nástrojů samozřejmě nelze zapomenout na klasickou virtuální tiskárnu, která slouží k ukládání z libovolné aplikace do univerzálního formátu PDF. Stačí, když vyberete v programovém menu volbu Tisk a zvolíte tiskárnu PDFCreator. K dispozici je i pokročilejší nastavení formátu, kvality apod. Kromě PDF lze s nástrojem vytvořit i soubory ve formátu png, jpg, tiff, bmp, pcx a další. Největší výhodou oproti konkurenci je open source licence.

Klepněte pro větší obrázek 
Je libo PDF prakticky z čehokoli?

HW Virtual Serial Port

HW VSP3 je softwarový ovladač, který přidá do operačního systému zdánlivý sériový port, (například COM 5) a data z tohoto portu přesměruje po síti TCP/IP na jiné hardwarové rozhraní, určené IP adresou a portem. Běží jako standalone aplikace i služba (NT services), a lze ji tedy použít na serverech. Podporuje RFC 2217. Pomocí NVT je tak možné po TCP vzdáleně měnit parametry vzdáleného sériového portu (přenosová rychlost, parita, stop bity, atd..).

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení nového portu.

stáhnout program HW Virtual Serial Port 3.0.37 (1,8 MB)


Virtual Keyboard

Virtuální klávesnice, která umožní zadávat text prostřednictvím myši. Jde tedy o zajímavou pomůcku pro postižené uživatele, kteří mají problém se psaním na klávesnici. Nemusí ale sloužit pouze tomuto účelu. Program totiž nabízí až 52 národních rozložení kláves. Použití je teda nasnadě. Potřebujete psát např. speciální ruské znaky, ale použití přepnuté klasické klávesnice kvůli chybějícím popiskům vše zpomaluje? Spustíte Virtual Keyboard a vše vidíte a ovládáte hezky na obrazovce. Navíc potěší freewarová licence u této drobné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek 
Psaní v ruštině rychle a přehledně.

stáhnout program Virtual Keyboard 3.1.5 (434 kB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Download, GigaMania, Daemon, Keyboard, Virtuální klávesnice, DVD Player, Ip kamery, Ruská klávesnice, Webkamery zdarma, Přepnutí klávesnice

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radiusxe 27. 10. 2009 13:31:54
    ja ho taky pouzivam a je vybornej, na linuxu lape ale o krok lepe nez na...
  • Jan Salava 20. 10. 2009 4:19:37
    To je sice pravda, ale zmíněný program toho umí o trošku víc (ne o mnoho -...
  • Jan Salava 20. 10. 2009 3:55:31
    Asi zatím nepublikovaná beta verze. Stejná verze VMplayer 3 byla součástí...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?