Ke stažení: Software pro operační paměť

Správný chod operační paměti může znatelně ovlivnit výkon operační paměti směrem k lepšímu. Účinná diagnostika, defragmentace a dobré nastavení dělají divy.

Názory na programy, které pracují s operační pamětí se velice různí. Někteří nedají na optimalizační software dopustit, protože zvyšuje celkový výkon počítače, zatímco jiní jej zatracují jako nefunkční a zbytečný. Jiné už to je v případě diagnostických programů, které dokážou odhalit nesprávnou funkci pamětí. Lze tak najít případné chyby, které mohou za pád systému.

SuperRam

SuperRam patří do oné první kategorie softwaru. který si klade za cíl zvýšení výkonu počítače pomocí uvolňování paměti. V základním okně program uživatele přivítá oblíbeným koláčovým grafem znázorňujícím poměr využité a volné operační paměti a také percentuální využití procesoru. Kromě toho program nabízí tři základní funkce – nastavení výkonu paměti, test výkonnosti a rychlosti a také průběžně se vytvářející statistiku a graf vytíženosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Koláčový graf na úvod.

Nastavení výkonu paměti v programu SuperRam vypadá tak, že pomocí dvou jezdců určíte hranice, kde software udržuje paměť a kde zaintervenuje a vyčistí paměť do určité míry, aby tak umožnil počítači její využití. V pokročilém nastavení lze zadat i další podmínky, kdy má SuperRam začít paměť čistit - hranice výkonu procesoru, časový interval apod. Abyste měli představu o tom, jak moc úspěšné vaše zásahy na výkon operační paměti jsou, můžete ji nechat prověřit sérií několika různých testů.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení pomocí dvou jezdců.

stáhnout program SuperRam 6.4.25.2011 (5,2 MB)


RamSmash

Tento program je velice podobný výše uvedenému SuperRamu. Je ještě menší a jednoduší, ale jinak funguje prakticky na stejném principu. Program také umožňuje nastavit dvě základní hranice pro práci s operační paměti a zobrazuje graf její vytíženosti, podle čehož můžete dále postupovat a vyvozovat další postup. RamSmash ale ve své jednoduchosti nenabízí už žádné další funkce typu testování výkonu paměti apod. To může přinášet ten problém, že jen tak lehce nezjistíte, jestli vaše současné nastavení zvýšilo výkon celého systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Prosté uživatelské prostředí.

RamSmash po základním nastavení běží bez dalších zásahů na pozadí a jeho přítomnost dokazuje pouze aktivní ikonka v panelu Start vedle hodin. Jeho minimalismus se v porovnání se SuperRam projevuje rovněž v menším obsazení operační paměti. Nicméně, rozdíl není až tak markantní a obsazení 6 MB resp. 4 MB u dnešních strojů nikoho nevytrhne. Protože jsou oba programy placené, odlišnost mezi nimi lze hledat i v ceně. Jednodušší RamSmash je o sedm dolarů lacinější.

Klepněte pro větší obrázek 
Dva jezdce nahrazují dvě čísla.

stáhnout program RamSmash 1.3.22.2010 (1,5 MB)


GoldMemory

Tento diagnostický program umožňuje snadno odhalit nesprávnou funkci paměťového systému. Pomocí speciálních algoritmů a intenzivním používáním prověřuje GoldMemory operační paměť, ale i funkci vyrovnávacích pamětí a procesoru ve vztahu k operační paměti. Dokáže tak najít chyby, které mohou nastat vlivem nesprávného nastavení parametrů paměťového systému v BIOSu nebo nestabilním napájením těchto komponent.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní rozcestník.

Běh programu je nezávislý na operačním systému. Stává se z něj tak univerzální nástroj. Pokud by někdo přeci jen chtěl pohodlí nějakého prostředí, může GoldMemory spustit v systému DOS. Samotné testování zabere díky své náročnosti velké množství času. Krátkodobé testování postrádá svůj smysl. Takto můžete odhalit např. vadné komponenty, nekompatibilitu paměťových modulů, čipsetů atd., chyby v důsledku přetaktování, nestabilní napájení apod.

Klepněte pro větší obrázek 
Testování probíhá...

stáhnout program GoldMemory 6.92 (986 kB)


Memtest86

Do značné míry podobný produkt, jako je výše uvedený GoldMemory. Ten je ovšem placený, přestože si můžete stáhnout časově omezenou trialovou verzi, která není omezena funkčně. Memtest86 je oproti tomu plně zdarma. Sám je velice nenáročný na paměť, takže výsledky měření jsou velice přesné. Memtest86 spouštíte mimo jakýkoli operační systém. Soubor, který z GigaManie můžete stáhnout, je třeba po rozbalení ve formě ISO vypálit na CD, čímž vytvoříte startovací disk před zavedením operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Bootovací CD s Memtestem.

Program ovládáte pomocí několika základních příkazů. Jejich seznam spolu se základním návodem naleznete na stránkách autora programu. Po uplynuté době testování, jejíž délka závisí především na rychlosti procesoru, program výsledky vyhodnotí a dodá podrobnou zprávu o případných nalezených chybách. Ne všechny chyby ale nutně musejí souviset pouze s operační pamětí. Testy zahrnují rovněž prověření procesoru, L1 a L2 cache i základní desky.

stáhnout program Memtest86 4.0 (672 kB)


RAM Defrag

Nejenom pevný disk, ale i operační paměť je potřeba čas od času defragmentovat. Použít k tomu můžete například tento program. Kromě defragmentace operační paměti nabízí smazání dočasných složek, vyčištění schránky, start se zpožděním a nabízí vícejazyčné rozhraní. Defragmentace a čištění paměti je vhodné zejména v momentě, kdy se chystáte spustit program, který je na ní velice náročný. Uvolněním prostoru tak můžete zajistit jeho hladký chod.

Klepněte pro větší obrázek 
Defragmentace operační paměti.

stáhnout program RAM Defrag 2.84 (1,1 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, GigaMania, Paměti

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jarda 16. 6. 2009 16:38:22
    právě možnost selekce souborů aplikací a celých složek pro zaplnění RAm je...
  • Petr Maleček 16. 6. 2009 10:53:00
    Jinak abych ještě připojil své skromné experience :-D ... před cca 8mi...
  • Petr Maleček 16. 6. 2009 10:48:05
    Od Visty už to neplatí. Vista už se chová trošlu víc jako UNIXový systémy,...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 72

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C