Ke stažení: bezpečné uložení přihlašovacích údajů

Jména, hesla, přezdívky. Ty používá denně prakticky každý uživatel počítače a internetu. Jejich velké množství a časté vypisování způsobuje orientační i bezpečnostní problémy.

KeePass Password Safe

Dnes již legendární a ohromně populární program, v jehož rozhraní můžete bezpečně uložit veškeré přihlašovací údaje a ochránit je jen jedním hlavním heslem. Nemusíte si tak pamatovat všechny hesla, či si je psát na klasické žluté nalepovací papírky. Nejde ale jen o ukládání hesel. Vzhledem k jejich seskupení do jednoho programu a tomu, že si je nemusíte pamatovat, můžete posílit bezpečnost přístupových kódů tím, že necháte program vygenerovat dle zadaných kritérií heslo nové, složité a tím pádem bezpečné.

Klepněte pro větší obrázek 
První a nejdůležitější heslo.

Po prvním spuštění se vás program zeptá na hlavní přístupové heslo. Toto heslo je jediné, které si musíte pamatovat. Závisí na něm také bezpečnost všech ostatních údajů. Poté se otevře přístup k celému programu. Zde se nacházejí kromě několika tlačítek s funkcemi především kategorie pro účty. Ty představují tematické okruhy Windows, Síť, Internet, E-mail, Bankovnictví. Sem můžete vkládat nové záznamy typu název, login, heslo a případně adresu serveru. Připojit lze dále různé poznámky a nastavit můžete i exspiraci záznamu.

Klepněte pro větší obrázek 
Několik oddělení pro větší přehled.

Bezpečnost posílíte využitím funkce pro generování hesla. To program vytvoří přesně na základě vašich požadavků. Nastavit si tak můžete délku hesla, rozlišení velkých a malých písmen, vkládání číslic a různých speciálních znaků apod. Celý obsah programu se ukládá do zašifrované databáze. Na ni je použit Advanced Encryption Standard (AES) a algoritmus Twofish. Samotná hesla jsou chráněna 256-bitovým systémem SHA-256. Značnou výhodu programu představuje jeho opensourcová licence.

Klepněte pro větší obrázek 
Přidávání nového záznamu.

stáhnout program KeePass Password Safe 2.16 (2,0 MB)


AI RoboForm

Šikovný program, který si umí uložit a zapamatovat webové formuláře či přihlašovací tabulky a pole. V případě, že potom navštívíte danou stránku znovu, můžete ve vteřině vyplnit daný formulář či přihlašovací pole původním heslem nebo identitou. Není tak třeba si pamatovat různé údaje u různých serverů. Vše je díky sofistikovaným šifrovacím metodám bezpečné, takže možnost prolomení ochrany databáze je mizivá.

Klepněte pro větší obrázek 
Seznam uložených údajů.

Nadto můžete zvýšit i bezpečnost účtu přímo na vzdálených serverech tím, že budete používat složitá hesla, která vám program na požádání vygeneruje. AI RoboForm také umožňuje zálohování údajů a jejich synchronizaci mezi počítači. S aplikací se můžete účinně chránit proti zákeřnostem moderního internetu v podobě phishingu a keyloggeru. Program podporuje hlavní webové prohlížeče a operační systémy. Použít jej můžete i na flashdiscích. Musíte si za něj ovšem zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek 
Generátor hesel.

stáhnout program RoboForm 7.2.5 (6,6 MB)


MessenPass

Pokud spoléháte při přihlašování k účtu pro instant messaging (IM) na svého klienta, že si zapamatuje login a hesla, která samovolně vyplní, a automaticky se přihlásí, můžete velice rychle tyto údaje zapomenout. Kdykoli pak reinstalujete celý systém nebo se budete chtít přihlásit na jiném počítači, může se vám stát, že si na přihlašovací jméno ani heslo nevzpomenete.

Klepněte pro větší obrázek 
Spuštěný a nalezený klient.

Jedná se o minimalistickou aplikaci o velikosti několika desítek kilobajtů, kterou není ani třeba instalovat, skládající se z jednoho malého okna, neobsahující téměř žádné možnosti nastavení a pouze s jednou velice konkrétní funkcí. Tou je získání hesel z právě běžících IM klientů. MessenPass dokáže získat hesla z populárních a rozšířených klientů ICQ (ve verzích 4.x, 5.x, 2003), MSN, Google Talk, Yahoo Messenger, Trillian, Miranda či GAIM/Pidgin a další.

Klepněte pro větší obrázek 
Údaje, které si necháte zjistit.

V okně programu se zobrazí seznam nalezených aktuálně spuštěných IM klientů a účtů. Slovo „aktuální“ je zde klíčové, protože tím se eliminuje možnost použití programu k prolamování hesel k cizím účtům. Pouze pokud klient běží, může posloužit k získání hesla. Vzhledem k tomu, jakým způsobem aplikace pracuje, se může stát, že bude některými obrannými programy označena za závadný software. MessenPass funguje dobře, spolehlivě a zdarma.

stáhnout program MessenPass 1.42 (71 kB)


My Privacy

Nyní se podíváme na přístupové údaje z druhé strany. Váš počítač je plný citlivých dat, které jsou různě rozložené a pozapomenuté v různých dočasných souborech, odkladištích apod. Citlivé informace jako číslo kreditní karty, vaše loginy a hesla atd. mohou být zneužity útokem zvenčí. My Privacy tyto choulostivé informace nezvratně smaže a bude s vámi dále spolupracovat na ochraně vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí jako omalovánky.

Program úspěšně promazává nejen loginy a hesla pro přístup k webovým serverům, ale čistí i historii navštívených stránek, stažené cookies soubory, dočasně vytvořená data (tempy) a stáhnuté grafické prvky. Veškeré operace se provádějí v jednoduchém a líbivém prostředí, které je díky práci Františka Bartoše nyní i v češtině. Program se svým zaměřením, zpracováním a lokalizací hodí spíše pro méně zkušené uživatele.

stáhnout program My Privacy 4.0 (1,4 MB)


PassMan-C4

Program české provenience velice podobný výše uvedenému KeePass Password Safe (až na licenci), který si klade za cíl jednoduše, bezpečně a efektivně spravovat a uchovávat citlivé údaje typu uživatelských jmen, hesel, PIN kódů apod. I zde je hlavní původní heslo, které doslova vládne všem. Hlavní okno programu je tvořeno především polem pro jednotlivé skupiny hesel (podle určení, umístění, prostě jak si je sami zvolíte) a polem se seznamem konkrétních záznamů.

Klepněte pro větší obrázek 
Nejdřív je třeba vyplnit.

Při vkládání záznamu můžete vyplnit jeho název, citlivé údaje (login, heslo…), jednoduchou poznámku dle vlastního uvážení, adresu na konkrétní soubor nebo URL na internetové připojení a také datum exspirace. I zde naleznete generátor hesel. Pro rychlejší přístup k přihlašovacím údajům můžete celý program zmenšit do pracovní lišty. Program také nabízí pomocí funkce File Encryptor zašifrování souboru až do velikosti 100 MB a to do pouhých několika vteřin.

Klepněte pro větší obrázek 
Lišta pro rychlý přístup je vždy navrchu.

stáhnout program PassMan-C4 2.0 (2,6 MB)


Opera Password Recovery

Zapomněli jste hesla k e-mailovým účtům a webovým stránkám uložené v programu Opera? Tato aplikace vám je pomůže opět získat. Nabízí automatický i manuální režim. Autor programu Passcape Software nabízí i mutace tohoto produktu pro jiné webové prohlížeče a programy. Naleznete tak u něj obnovu hesel pro Internet Explorer, Mozillu, Outlook, Outlook Express, Windows Mail, IncrediMail, Eudoru či TheBat! Všechny programy jsou ovšem placené.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchý průvodce.

stáhnout program Opera Password Recovery 5.2 (2,6 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Internet, Bezpečnost, Download, GigaMania, Password, Login, Safe

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • František Novák 26. 10. 2009 12:03:29
    Já používám už několik let Roboform a jsem nadmíru spokojený, těch 20$...
  • Boris Grebennikov 26. 10. 2009 10:36:57
    Pozžívám KeePass Password Safe v jeho portable verzi a jsem s ním moc...
  • bob.bob 25. 10. 2009 18:41:23
    Pane Krausi, pod "opensourcová licence" si máme představit co? Je jen...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5