Když se Suse Linux otevírá světu

Ve čtvrtek minulého týdne se do pražského sídla Suse Linuxu sjely desítky lidí z různých koutů republiky. Suse bylo najednou ještě otevřenější než kdy předtím. Na více než hodinových prohlídkách jsme nahlédli pod pokličku práce na distribucích Suse Linuxu.

Pro ty, kteří se ve čtvrtek 24. května do Prahy nedostali, jsme připravili krátkou reportáž z této zajímavé akce. Návštěvníci v sídle společnosti Suse Linux nahlédli pod pokličku tvorby openSuse Linuxu a obou produktů řady Suse Linux Enterprise (Desktop / Server). Dozvěděli se až překvapující množství podrobností a zajímavostí, zhlédli (doslova) tuny elektronických hraček a někteří se dokonce nadšeně účastnili soutěží.

Procházka místem zrodu různých částí linuxových distrubucí pod křídly Novellu probíhala postupně po jednotlivých pracovních týmech. Stejně pojmeme i tento článek a pokusíme se o každém z týmů vypíchnout několik klíčových a zajímavých informací. Postupujme od samotného základu až po komnunikaci se zákazníky.

Výstavka hardwaru jako časožrout

Aby se shromáždily skupinky dost velké pro hromadnou prohlídku, přichystali si v Suse pro návštěvníky výstavku zajímavého hardwaru. Mohli jsme tak vidět „dualseat“ počítač se dvěma nezávislými X servery a k nim i dvěma monitory, dvěma klávesnicemi a dvěma myšmi. Zbytek stolů pak byl ukázkou toho, na čem všem lze provozovat Linux (ne nezbytně Suse). Kromě obvyklého Wi-Fi routeru jsme viděli i komunikátor od Nokie, Sharp Zaurus, pokladní systém od IBM i tolik opěvovaný a neustále omílaný stopadesáti(avíce)dolarový notebook pro děti v rozvojových zemích, dříve známý jako OLPC.

Klepněte pro větší obrázek

OLPC v dobré společnosti: Sharp Zaurus, komunikátor Nokie a dosud neprodávané PDA FIC
Klepněte pro větší obrázek
OLPC ještě jednou, poněkud netradičně. Jde o starší revizi desky.

ALSA i Software suspend v Kernelu jsou z Česka

Vývojem Kernelu, GCC a GLIBC se v Suse zabývá oddělení Labs. V Česku sídlí druhý největší tým Labs na světě. Zaměstnává osm vývojářů Kernelu, tři pro GCC a jednoho pro GLIBC. Část z nich přitom nebývá v Praze fyzicky přítomna, svou práci odvádějí doma. Většina práce zde odvedené směřuje do upstreamu, kde její plody sdílí celá komunita. Vyvíjí se zde zvukový systém ALSA, kompletní řešení vstupních zařízení, software suspend (uspávání notebooků), nová obecná podpora Wi-Fi karet, či čtyřiašedesátibitové GCC.

Klepněte pro větší obrázek

I vývojáři Kernelu jsou jenom lidé... byť se specifickým smyslem pro humor

Kancelář s Labs sdílí i dva vývojáři pro desktop. Jeden z nich se zabývá prací na KDE, druhý pak na OpenOffice.org. Na tomto místě vznikl například port OpenOffice pro čtyřiašedesátibitová PC či 3D efekty pro KDE. Dozvěděli jsme se například, že kompilaci OpenOffice zde za použití distribuovaného buildu zvládnou za 25 minut.

Yet Another Setup Tool

Kdo se zkušeností se Suse Linuxem by neznal YaST, propracovaný instalační a konfigurační nástroj přítomný ve všech Linuxech vyvíjených Novellem? Využitelný je pro správu hardwaru i softwaru. Podporuje čtyři různá rozhraní - Qt, GTK, NCurses i ovládání přímo z příkazové řádky včetně podpory skriptování. I na vývoji tohoto produktu se podílí pražské vývojové centrum. Devět programátorů zde spravuje a vyvíjí kromě některých modulů také velkou část vlastního jádra YaSTu.

Co bychom dělali bez balíčků

Balíkáři v českém týmu spravují zhruba jednu čtvrtinu všech balíků v distribuci. Jejich úkolem je integrace softwaru do distribuce. Ta spočívá ve vyhledávání vhodných programů, tvorbě RPM balíků, hlídání aktualizací, testování, opravách chyb a prosazování vlastních patchů do upstreamu. S vydáním nové verze distribuce však práce nekončí. Balíky je nutno připravovat i zpětně. Dohledání balíků pro starší verze systému by měla umožnit služba openSuse Build Service, která se v současnosti otevírá veřejnosti. Jde o online službu pro tvorbu balíků. V tuto chvíli však registrace vyžaduje schválení Novellem. Podporovány jsou distribuce využívající nejen RPM, ale i DEB balíčky. Jmenovitě jde vedle Suse ještě o Debian, Fedoru, Mandrivu a Ubuntu. To vše pouze pro platformy X86 a x86-64. Pro zajímavost především těm čtenářům, kteří nikdy Suse neinstalovali a tedy neviděli všechny ty přehršle balíků dodáme, že jen lokalizací pro OpenOffice.org v openSuse 10.2 tu sestavují 42 různých.

Když už je řeč o kompilacích, zastavme se v Susí serverovně. V malé místnůstce se skrývá několik desítek procesorů poskytujících velmi solidní výpočetní výkon - nezbytný právě pro sestavování aplikací. Přitom zrovna zmíněná sada OpenOffice je co do trvání kompilace zřejmě nejnáročnější.

Bez manuálu ani ránu

Ve světě Linuxu najdeme zřejmě jen dvě věci, s nimiž se prakticky zaručeně alepsoň někdy setkal každý uživatel operačního systému této rodiny. Vedle samotného Kernelu máme na mysli dokumentaci ve všech jejích podobách. Na její tvorbě se v Praze v současnosti podílí tři osoby. Pracují na openSuse, SLEDu i SLESu a plně ve své kompetenci mají dokumentaci k projektům SLEPOS (viz níže). Dokumentace se vytváří v ořezané verzi docbooku, nástroji zvaném novdoc. Výstupem jsou tištěné manuály či elektronické texty ve formátech HTML a PDF, které jsou také k dispozici ke stažení na webu Novellu. Dokumentační tým Suse Linuxu se stará o lokalizační portál i18n.opensuse.org a zároveň přispívá k lokalizacím KDE či Gnome.

Ohlídáme kvalitu

Žádoucí je, aby se v produktech jakékoli firmy nacházelo co nejméně chyb. Za tím účelem mají i v Suse svůj tým Quality Assurance. Jeho členové při své práci přicházejí do styku s nejnovějšími technologiemi linuxového světa. V současnosti se asi nejvíce zaobírají Xenem, Sambou, DHCP, Apachem apod. Významnou částí kontroly kvality softwaru je tvorba testovacích programů umožňujících automatizaci tohoto procesu. Testuje se na širokém spektru platforem. Za poslední půlrok zde provedli více než jeden tisíc instalací Suse Linux Enterprise Serveru 10 SP1. Oddělení QA se také stará, aby produkty Novellu byly certifikovatelné pod LSB, Linux Standard Base.

Podpora třetí úrovně

Se svým sesterským týmem v Norimberku kooperuje šestičlenný tým L3. Náplní jejich práce je poskytování podpory třetí úrovně velkým zákazníkům, kteří na tuto službu uzavřeli s Novellem smlouvy. Jde především o Intel, Peugeot či Deutsche Bank. Nejvíce zpracovávaných chyb, přibližně polovina, se nachází přímo v jádře. Proto jsou zde Kernel Oopsy, crash dumpy a zamrzlé systémy každodenní realitou.

Klepněte pro větší obrázek

Trocha starého harampádí a simulátor klepání na dotekovou obrazovku je na světě. Teď jen najít hlášenou chybu.

SLEPOS

Suse Linux Point of Service je jen složitý název pro všem známé pokladní systémy. V pražském Suse pro tyto mašinky od IBM a NCR vyvíjejí operační systémy (jde obvykle o obyčejná PC) a ovladače všelijakých nezvyklých periférií (speciální klávesnice, pokladní tiskárny apod.). Se Suse v pokladně se lze setkat například v supermarketech Billa či Norma. Nad operačním systémem je obvykle nasazena javovská aplikace zajišťující samotné pokladní služby. O tuto část a konkrétní implementaci u zákazníků se však starají již samotní výrobci těchto zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Opravdu hodně pokladních terminálů

Činnost POS systémů je zajišťována tak, že z centrálního serveru v sídle obchodní společnosti jsou distribuovány jednotlivým pobočkovým (branch) serverům již nainstalované image systému. Každý terminál si dle potřeby takový image stáhne. Tím je zajištěna i možnost použití bezdiskových terminálů.

Rozloučení

Celá prohlídka byla skončena v odpočinkové místnosti, kde si zaměstnanci obvykle užívají stolního fotbálku. Na otevřeném Suse zde však bylo připraveno drobné občerstvení a také vyhlášení vědomostní soutěže o tričko s chameleonem. Ti, kteří se do Prahy nedostali, přišli o hodnotný zážitek. Bylo, nač se dívat. A na obtíž nebyli ani všudypřítomní tučňáci, chameleoni a zelenkavá barva. Z druhé strany ledničky (i když vzhledem k počasí spíše z druhé strany grilu) o otevřeném Suse píše na svém blogu i Anička Bernáthová.

Témata článku: Linux, Pokladní systémy, Chameleon, Sharp, Peugeot, Crash, Samba, Deutsche Bank, Pokladní tiskárny

108 komentářů

Nejnovější komentáře

  • lední brtník 31. 5. 2007 23:55:00
    co je na tvé reakci dospělé? si ten text snad ani nechtěl pochopit....
  • Dalibor 31. 5. 2007 23:26:29
    Také jsem si říkal, proč tolik argumentů. To je jak někomu házet perly...
  • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 31. 5. 2007 15:58:31
    Tolik zbytecne energie kvuli jednomu idiotovy?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?