Kdy budou internetoví roboti předvídat budoucnost?

Webový robot prochází stále dokola web a potenciálně tak zná obrovské množství souvislostí. Pokud je dokáže pochopit, bude umět předvídat budoucnost, internet má totiž vědomí.

Gaia byla řecká bohyně země a dnes se tímto jménem zaštitují mnohá společenství od těch ekologických, podle kterých je celoplanetární ekosystém jeden živý organismus, až po postmoderní hnutí New Age a různé východní myšlenkové proudy.

Internet je živý, má totiž vědomí

Takovou Gaiou, společným globálním vědomím, je i samotný internet, který v průběhu tří desetiletí vyrostl z původní akademické sítě do složitého ekosystému, který už není jen jakýmsi prezentačním a komunikačním kanálem, ale součástí života miliardy obyvatel planety a předmětem studia postmoderní sociologie.

Googlism: co o nás ví internetové vědomí
O sdíleném vědomí internetu ledascos vypovídá Google, jen je třeba se správně zeptat. To dělá třeba zábavná služba Googlism, která vám pomocí výsledků ze světoznámého vyhledávače odpoví Co je to, Kdo je to, Kde je to a Kdy je to. Pokud se tedy Googlismu zeptáte, co je to Česká republika, odpovědí bude celkem sémantické vyjádření toho, co o nás internet skutečně ví.

Na začátku 21. století se internet proměnil. Zatímco v 90. letech jeho obsah tvořila především úzká skupina uživatelů, s explozí stovek komunitních služeb a především v souvislosti s příchodem instantního rychlého připojení začal obsah webu tvořit každý z nás. Americké 11. září je dnes díky YouTube nejlépe zmapovanou událostí v dějinách lidstva, zprávy o nedávném čtyřicetiminutovém výpadku vyhledávače Google se pak zase pomocí sítí Twitter nebo Facebook šířily rychleji než skrze IT zpravodajství na BBC. Příslovečnou tečkou pak bylo včerejší „komunitní“ odhalení mladíka, který na YouTube vystavil video, na kterém týral domácí kočku.

Komunita tvoří obsah současného webu, který se každý den rozroste o necelé tři miliardy nových webových stránek. Stejně tak vzrůstá penetrace internetového připojení zejména v Číně a dalších rozvojových regionech a z internetu se stává něco natolik samozřejmého jako funkční elektrická zásuvka.

Tato globální „supervesnice“, kde se data šíří z jednoho místa na druhé během několika minut až hodin, sdílí obrovské množství informací. Pokud by je bylo možné v reálném čase analyzovat, v jistém slova smyslu bychom mohli předvídat budoucnost.

Analýza internetového vědomí je takový malý stroj času

Pokusy o předvídání budoucnosti pomocí internetu již existují. Je to vlastně celkem prosté. Představte si situaci, že sto milionů lidí napíše na svůj blog, Twitter aj. zprávičku, že se bojí ekonomické krize a nekoupí si v příštím roce nové auto. Pokud by tuto informaci znal výrobce automobilů a tento slib by se stal skutečností, může se tomu zavčas přizpůsobit. V minulých deseti letech tak vzniklo mnoho specializovaných robotů, pavouků, crawlerů – jednoduše programů, které indexují web a sbírají pouze konkrétní typ informací. Podobné pavouky do světa vysílají třeba burzovní společnosti, které se tímto způsobem pokouší odhadnout náladu ve společnosti, která se dříve či později promítne v akciových trzích.

Největšími roboty jsou samozřejmě ty, které do světa vypustily ty největší globální vyhledávače. A nejzajímavější z nich je Googlebot, jelikož to byl právě Google, který se jako první vrhl do veřejně přístupné analýzy trendů. Každý z vás dnes tedy může hledat libovolné trendy pomocí Google Trends nebo Google Insights for Search.

Klepněte pro větší obrázek
Google Trends a časová osa, jak se v českém Googlu poslední roky vyhledával termín radar

Skutečnou první vlaštovkou mezi kukátky do budoucnosti z produkce Googlu je ale aplikace Flu Trends, kterou Google světu představil na podzim minulého roku před příchodem každoroční chřipkové epidemie. Flu Trends je zatím k dispozici pouze pro USA a na mapě severoamerického kontinentu zobrazí pravděpodobnost výskytu chřipkové nákazy v různých státech federace.

Data k výpočtu statistických dat ale Google nezískává u doktorů nebo v nejrůznějších zdravotních institucích, ale živě podle toho, co Američané zrovna vyhledávají ve stejnojmenném vyhledávači. Pokud tedy v Kalifornii začne v lednu 5 % návštěvníků Googlu vyhledávat informace o chřipce, je celkem pravděpodobné, že mají buď oni, nebo jejich blízcí chřipku. Pokud se o chřipku začne v Kalifornii zajímat 30 % návštěvníků Googlu, ohlásí Flu Trends poplach – a to prakticky okamžitě, mnohem dříve, než nakažení zaplní ordinace a nastalé situace si všimnou odpovědné orgány a média.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Flu Trends: praktická analýza internetového vědomí a odhad pravděpodobnosti výskytu chřipky

Flu Trends je jediné „kukátko do budoucnosti“, které Google zveřejnil, ale vzhledem k tomu, že jeho datová centra obsahují největší a nejčerstvější stav informací na webu – o novém článku na Živě.cz se Google dozví během několika minut -, je poměrně vzrušující spekulovat, co všechno ještě Google může teoreticky tušit a předvídat a co jeho management a inženýři z projektu Google Labs už skutečně tuší a před námi zatím tají.

Mytologický Web Bot Project
To všechno prý ví tajemný a kontroverzní Web Bot Project, který citují populární kabelové stanice i velmi pochybné weby věštící blízký příchod konce světa. Web Bot Project, robot-prorok, který prý původně vznikl za účelem analýzy nálady na akciových trzích, na základě studie „globálního internetového vědomí“ v minulosti předpověděl téměř každou katastrofu včetně jihoasijského tsunami, 11. září a konce světa v roce 2012. Napsal jsem „prý“, Web Bot Project je totiž vděčným tématem nejrůznějších konspiračních teorií a především zajímavou městskou legendou.

Sémantický web

Programy jako Flu Trends jsou dnes stále spíše případovou studií, nabízí ale ukázku směru, kterým se řítí vývoj – celý stále složitý web totiž míří k webu sémantickému. Takový web bude pro roboty i člověka srozumitelný, do vyhledávače tedy nebudete muset zadávat zkratkovitá hesla, ale smysluplné dotazy a systém samotný vám porozumí a nabídne vám paletu skutečně relevantních výsledků. Stejně tak roboti budou moci procházet webem a nebudou muset odhadovat, co se skrývá pod tímto blokem textu, co je na tomto obrázku a které obrázky na webu si jsou podobné. Roboti rozpoznají obsah zvukových nahrávek, YouTube bude k anglickému videu automaticky generovat titulky a bude v něm umět vyhledávat.

Děje se to už dnes. Některé fotoaparáty umí zaostřit automaticky na lidský obličej (nebo se o to alespoň snaží), Google, Microsoft i Adobe rozpoznají, jestli je vybraný obrázek fotografie, nebo malůvka a jestli jsou na ní vyfocení lidé, vědci z Masarykovy univerzity pro změnu umí na Flickru vyhledávat podobné fotografie. Za pár let tedy do vyhledávače možná nebudeme zadávat pouze slova, ale nahrajeme do Googlu fotografii z dovolené, kterou si neumíme geograficky zařadit, a vyhledávač nám odpoví, že byla vyfocena na řeckém ostrově Lesbos, protože bude znát podobné, geograficky již zařazené snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Barack Obama na Youtube řekl slovo Prague a Google Audio Indexing už o tom ví

Stejně tak se promění roboti, kteří budou sledovat sdílené globální vědomí internetu, který tou dobou bude čítat mnoho miliard aktivních uživatelů, a během několika hodin odhalí veškeré jeho pohnutky a záškuby a snad předpoví i něco jiného než jen příchod chřipky. Uvidíme. Teď už záleží pouze na vás, jestli v takovém světě budete chtít žít.

Témata článku: Budoucnost, Internet, Sociologie, Project, Gaia, Crawler, Tsunami, New Age

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Voseček 20. 2. 2009 0:12:40
    Chválím pěkný článek. Nesouhlasím s tím, že to je nesmysl, že Google...
  • Roman Langer 18. 2. 2009 12:02:23
    Nikdy!
  • jerry314 18. 2. 2009 8:20:46
    Myslím si, že až se lidstvu podaří vytvořit skutečně inteligentního...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?