Kdo bude šéfem Microsoftu? Elop to ještě nemá jisté

Ačkoliv je Stephen Elop nejčastěji skloňovaným kandidátem na nového šéfa Microsoftu, rozhodně není tím jediným. Seznamte se s šesticí adeptů na titul „Microsoft CEO“.

Microsoft hledá nástupce Steva Ballmera. Někoho, kdo by šéfoval gigantické firmě v době, kdy potřebuje stmelit své produkty a po letech marných pokusů konečně razantně vstoupit do mobilního byznysu. Dá se čekat, že se bude vybírat z řad Microsoftu, tak tomu standardně bývá. Zcela nová krev z externích zdrojů se zpravidla hledá až v okamžiku, kdy firmě teče do bot. To není případ Microsoftu, ten funguje stabilně a s vysokými zisky, v některých směrech však usíná a potřebuje „nakopnout“. Kdo by to mohl zvládnout nejlépe? Favorit je jasný, ale definitivní slovo ještě nepadlo.

Stephen Elop

Nejvážnějším kandidátem na šéfa Microsoftu zatím zůstává, tím spíš po včerejší zprávě o koupi Nokie Microsoftem, dosavadní CEO Nokie Stephen Elop. Ten přitom do Nokie přešel z právě Microsoftu, právě proto zaznívají kritické hlasy, že Elop byl do Nokie pouze nasazen, aby ji připravil na odkoupení Microsoftem.

Elop přitom je ostříleným manažerem, v minulosti byl generálním ředitelem společnosti Macromedia, která stojí za technologií Flash, poté šéfoval celosvětovým aktivitám Adobe.

V roce 2008 přišel do Microsoftu, aby zastával pozici business divize a měl tak na starost například vývoj Office. Odtud pak v roce 2010 odešel rovnou do zmíněné Nokie, která pod jeho vedením připravila úspěšné modely Nokia Lumia s operačním systémem Windows Phone.

Jeho šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 5:1

Klepněte pro větší obrázek
Stephen Elop přešel z Microsoftu do Nokie, aby ji zachránil (Luca Sartoni CC BY-SA 2.0) 

Přečtěte si více o Stephenovi Elopovi:

Kevin Turner

Stratég Kevin Turner je v Microsoftu mužem číslo dva hned po Stevu Ballmerovi, jedná se však o nejlépe placeného muže ve vedení firmy. Lidmi je označován jako „zázračný manažer“, kterého Microsoft přetáhl po 20 letech strávených ve Wal-Martu. Turner se ve 29 letech stal nejmladším manažerem v historii Wal-Martu.

I přes jeho nesporné manažerské schopnosti proti němu hovoří jeho značná neoblíbenost u zaměstnanců firmy. Turner je totiž znám pro své kontroverzní názory, kdy si nebere servítky.

Jeho šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 6:1

Klepněte pro větší obrázek
Kevin Turner přešel do Microsoftu z Wal-Martu (Microsoft)

Přečtěte si více o Kevinu Turnerovi:

Steven Sinofsky

Steven Sinofsky již v Microsoftu není, firmu opustil loni po vydání Windows 8. Právě za vývoj Windows byl ve firmě zodpovědný od roku 2006, avšak jeho prvními Windows byly teprve sedmičky, dokončení Windows Vista měl na starost Brian Valentine. Ještě před tím měl na starost vývoj Office.

Steven Sinofsky byl proslulý tvrdým manažerským stylem, navíc se spekuluje, že firmu neopustil v dobrém. Údajně měl dělat rozbroje mezi jednotlivými týmy a nepohodl se s Ballmerem. To vše mu snižuje šance, od nového šéfa se čeká, že bude firmu stmelovat. Na druhou stranu prokázal, že dokáže jít tvrdě za stanovenými cíli a nebojí se odvážných inovací.

Jeho šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 8:1

Klepněte pro větší obrázek
Steven Sinofsky šéfoval vývoji Windows 7 a 8 (Microsoft Sweden CC BY 2.0)

Přečtěte si více o Stevenu Sinofském:

Julie Larson-Green

Jediná žena mezi vážnými kandidáty na obsazení místa šéfa Microsoftu přebrala vývoj Windows po odchodu Stevena Sinofského, po červencové reorganizaci firmy dostala na starost prakticky všechen hardware. V minulosti spolupracovala na vývoji Office a je nazývána matkou pásu karet ribbon, který se z Office postupně dostal také do Windows.

Proti ní však hraje její dlouholetá svázanost s Microsoftem - ve firmě je více než 20 let, nový šéf by měl firmě dát nový impulz, což se od Larson-Greenové neočekává. Byla by jen umírněnějším pokračovatelem Ballmera.

Její šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 8:1

Klepněte pro větší obrázek
Matka pásu karet ribbon nyní šéfuje vývoji Windows (Microsoft)

Přečtěte si více o Julie Larson-Greenové:

Terry Myerson

Terry Myerson dříve šéfoval vývoji Windows Phone, od Ballmerovy červencové reorganizace zastává ve firmě pozici viceprezidenta pro operační systémy. Myerson je ve firmě od roku 1997, kdy Microsoft koupil jeho firmu Intersé. Tu založil již ve svých 21 letech jako jednu z prvních společností podnikajících na webu. Podobně jako pro Julii Larson-Greenovou je proti Myersonovi paradoxně jeho dlouholeté působení v Microsoftu. 

Jeho šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 12:1

Klepněte pro větší obrázek
Terry Myerson šéfoval vývoji Windows Phone (Microsoft)

Přečtěte si více o Terrym Myersonovi:

Tony Bates

Tony Bates působil v několika IT firmách zvučných jmen. Pracoval v YouTube, byl manažerem v Cisco Systems, poté přešel na místo generálního ředitele komunikátoru Skype. Po jeho akvizici Microsoftem pokračoval ve vedení divize Skype v rámci Microsoftu.

Jeho šance dle sázkové kanceláře Ladbrokes: 14:1

Klepněte pro větší obrázek
Tony Bates dříve pracoval v Cisco Systems, pod jeho vedením Skype přešel pod Microsoft (Microsoft)

Přečtěte si více o Tonym Batesovi:

Další kandidáti

Mezi dalšími skloňovanými kandidáty se objevil například Satya Nadella, který je v Microsoftu viceprezidentem pro cloudové služby, nebo Tami Rellerová, která spolu s Julií Larson-Greenovou přebrala po Stevenu Sinofském vedení vývoje Windows. Ani jeden z nich však nemá velké naděje na to, stát se nyní šéfem celého Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek
Sázková kancelář Ladbrokes zveřejnila kurzy na nového šéfa Microsoftu

Často je mezi kandidáty uváděn i zakladatel a dlouholetý CEO Microsoftu Bill Gates. Ten však svůj návrat několikrát popřel a dá se očekávat, že názor nezměnil. Ještě více komicky pak vypadají návrhy na angažování Linuse Torvaldse (tvůrce Linuxu), Sheryl Sandbergové z Facebooku, Vice Gundotry z Google nebo dokonce CEO Apple Tim Cook – na něj Ladbrokes vypsalo kurz dokonce 100:1!

Témata článku: Microsoft, Byznys, Satya Nadella, Default, WWW, Julie, Microsoft Windows, News, Terry, Ribbon, Green, Flickr.com, Nokia Lumia, Lumia 1020, Lumia 920

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavelka IT amater 4. 9. 2013 23:52:43
    Jistě bych taky dal ten správný impuls a přinesl nové vize do...
  • ahoj1234 4. 9. 2013 20:20:50
    A ten, který by to měl vézt tam není. Všichni tito "kandidáti" mi...
  • Peter Fodrek 4. 9. 2013 19:34:01
    Jullie Larson Green: Visty byly omyl, přiznává Microsoft. Windows 7 mají...
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 28

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?