Kde je živo, tam je Microsoft

Rekordní pokuta, žaloby, spojení dvou trojek v jednu dvojku a další události přinesl uplynulý týden. Jak to vidí Živě.cz?

Rekordní pokuta, žaloba Yahoo a Gatesova absence

Do třetice všeho dobrého. I tak lze formulovat událost, kdy Evropská komise udělila Microsoftu pokutu ve výši astronomických 899 miliónů eur, což je větší částka než součet předchozích dvou. Jako oficiální vysvětlení, které podala jedna z euro komisařek, zaznělo nepodrobení se příkazu evropského antimonopolního úřadu ve věci tzv. interoperability. Microsoft měl totiž nakázáno zveřejnit podrobnější specifikace svých klíčových produktů konkurenci a umožnit jim tak rychlejší práci při vývoji.
Pokud to komise myslela opravdu takto, budiž jim toto finanční přilepšení přáno a doufejme, že Microsoft opravdu přispěje k rychlejšímu vývoji kvalitního softwaru. Pokud se však jedná o chytrou záminku, jak naplnit děravý rozpočet, tak… ono by to vlastně nebylo nic nového.

Klepněte pro větší obrázek
Eurokomisařka Neelie Krosová v současné době nepatří k nejoblíbenějším

Kolem nabídky, kterou před měsícem učinil Microsoft internetové společnosti Yahoo, je stále rušno. Odmítnutí střídají spekulace, ty zase požadavky a nakonec je z toho i žaloba. Dva detroitské penzijní fondy, které vlastní některé akcie americké internetové firmy, nezažalovaly Microsoft, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale Yahoo. Chování společnosti podle nich může vést k poklesu akcií na trhu, což by se jim samozřejmě nelíbilo.
Než se žalující a žalovaný nějakým způsobem dohodnout, poperou, nebo to za ně rozhodne někdo jiný, může už mít Microsoft vyhranou svojí započatou bitvu a jeho plán na ovládnutí všech ne-hardwarových segmentů IT trhu může začít.

Bill Gates se v Los Angeles neobjevil a potvrdil tak, že v Microsoftu opravdu „končí“. Absence charismatu nejbohatšího muže planety bude ještě nějakou dobu Microsoftu chybět a projev Stevea Ballmera, ač byl jakkoliv přesvědčující, se keynote slavného Billa vyrovnat nemohl.
I bez Billa však Microsoft dokázal předvést své tři nové produkty určené do profesionální IT sféry. Během dvou hodin se v Nokia Theatre v L.A. vystřídalo několik řečníků, kteří postupně představili ty nejzajímavější novinky z Windows Serveru 2008, SQL Serveru 2008 a Visual Studia 2008. Vše pak doplnily případové studie v podobě „Heroes“, tedy těch, kteří nasadili tyto technologie ještě před uvedením. Překvapivě se mezi nimi objevil i Josef Hynek, děkan fakulty informatiky na univerzitě v Hradci Králové.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer se v L.A. ojevil, Gates skončil v Las Vegas

Kdo si hraje, nezlobí

Čeští Mafiáni možná zamíří do Ameriky. Největší vydavatelský moloch digitálních her na světě, společnost Electronic Arts (EA), totiž projevila zájem o vydavatelského konkurenta Take-Two, pod kterého nedávno spadla i brněnská firma Illusion Softworks stojící za herním hitem Mafia.
EA musí mít o 2K opravdu veliký zájem, protože už týden před podáním druhé nabídky byli vyhozeni dveřmi. Vrací se tedy oknem a pokouší se dostat k tomu, na co čeká snad každý hráč her. 2K už v tomto roce vydá Grand Theft Auto IV, které se snad podle všech světových magazínů stane jednou z vůbec nejúspěšnějších (ať už komerčně nebo kvalitativně) her všech dob. Pod pokličkou je toho samozřejmě i mnohem více, včetně chystané Mafie 2, na kterou jsme my Češi právoplatně hrdí.

Klepněte pro větší obrázek
Mnoho hráčů si spojení 2K s EA nepřeje. Mafia 2 by mohla spadnout pod křídla tohoto giganta

Google opět potvrdil svojí vynalézavost, punc originality a vůbec vše ostatní, a informoval, že hodlá spojit Ameriku a Japonsko svým podmořským optickým kabelem, do kterého bude investovat s několika partnery. Důvodem této finančně nákladné akce samozřejmě není to, že by se vedení nudilo, nebo chtělo konat dobré skutky, ale skutečnost, že zájem v asijských zemích o jejich služby neustále narůstá a tímto krokem tak chce posílit konektivitu. Výsledná kapacita se má pohybovat okolo osmi Tb za sekundu. Aby jim to při tom narůstajícím počtu obyvatel asijských zemí vůbec stačilo.

Centrum a Atlas se spojují, zloději opět útočí

Vehementní spekulace ze začátku týdne, podle kterých se měly spojit dva české portály Centrum a Atlas, byly nakonec potvrzeny. Obě společnosti nyní bude řídit pouze jediná, a sice Netcentrum.
Podle představitelů není cílem ohrozit prozatím neotřesitelnou pozici Seznamu, ale zlepšit a urychlit technologický vývoj a samozřejmě zvýšit zisk. Do internetové reklamy sice má podle odhadů opět proudit více peněž než v předcházejícím roce, přesto si však nemohu spojit vyšší výdělky s ničím jiným, než se sebráním části trhu Seznamu. Poněkud zvláštně se jeví i strategie nové akvizice. Obě služby, tedy Centrum i Atlas, se budou i nadále tvářit jako dva samostatné subjekty a společnou by měly mít pouze technologii na pozadí. Svatá prostoto, k čemu je toto dobré? Vyčkejme však, co přinese čas.

Další chytráci si opět hrají a zkoušejí hloupost a naivitu uživatelů a pomocí phisingu se snaží ukrást jejich citlivá data, v tomto případě číslo a PIN k účtu. Objevila se totiž falešná internetová stránka, na které je použit naprosto stejný design webu, jaký má Česká spořitelna. Uživatelé jsou o její existenci informováni pomocí e-mailu, ve kterém se rovněž uvádí, že překročili jakousi kapacitu a pomocí Servisu 24 od České spořitelny tento problém mohou vyřešit. V podvodném designu pak zadají své údaje a…

AVG uvedlo nové AVG. Bývalý Grisoft oficiálně vydal a představil nejnovější verzi svého antivirového programu AVG s označením 8.0, který už v sobě zahrnuje komplexní internetovou ochranu, jež společnost získala odkupem Exploit Prevention Labs. Přepracováno bylo i jádro, způsoby detekce a další, což po testech a prvních zkušenostech s užíváním přináší poměrně povedené antivirové řešení. Konečně jsme se tedy dočkali AVG, které při kontrole neodrovná celý systém, najde vše, co by najít mělo a vůbec se chová poměrně logicky.

Následující týden určitě zůstaňte s námi. V německém Hannoveru opět proběhne slavný veletrh CeBIT, na kterém samozřejmě naše redakce nemůže chybět, díky čemuž vám přineseme ty nejzajímavější novinky přímo z místa dění.

Témata článku: Microsoft, Google, Mafia, Grand Theft Auto, Grand Theft Auto IV, Absence, Illusion, Heroes

167 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pepa 4. 3. 2008 23:37:41
    :-D:-D:-D:-D:-D A k tomu zbytku - podívejte se na to, odkud pochází...
  • LR 4. 3. 2008 9:44:07
    Soude podle poctu vykricniku a stylu psani toho asi moc neumis, vid?...
  • LR 4. 3. 2008 9:31:42
    Hele, hvezdo, a co treba napsat aplikaci dodrzujici standardy, kterou by...
Určitě si přečtěte

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 127

Sbíječky vyměnili za klávesnice. Nový projekt má za cíl přeučit horníky na programátory

Sbíječky vyměnili za klávesnice. Nový projekt má za cíl přeučit horníky na programátory

** Programátorů je málo a horníků bez práce po uzavření dolu Paskov bude moc ** Problém řeší unikátní projekt ** Pilotní kurz dává naději, že by z horníků mohli být použitelní kodéři

28.  11.  2016 | David Polesný | 79