Kde je živo, tam je Microsoft

Rekordní pokuta, žaloby, spojení dvou trojek v jednu dvojku a další události přinesl uplynulý týden. Jak to vidí Živě.cz?

Rekordní pokuta, žaloba Yahoo a Gatesova absence

Do třetice všeho dobrého. I tak lze formulovat událost, kdy Evropská komise udělila Microsoftu pokutu ve výši astronomických 899 miliónů eur, což je větší částka než součet předchozích dvou. Jako oficiální vysvětlení, které podala jedna z euro komisařek, zaznělo nepodrobení se příkazu evropského antimonopolního úřadu ve věci tzv. interoperability. Microsoft měl totiž nakázáno zveřejnit podrobnější specifikace svých klíčových produktů konkurenci a umožnit jim tak rychlejší práci při vývoji.
Pokud to komise myslela opravdu takto, budiž jim toto finanční přilepšení přáno a doufejme, že Microsoft opravdu přispěje k rychlejšímu vývoji kvalitního softwaru. Pokud se však jedná o chytrou záminku, jak naplnit děravý rozpočet, tak… ono by to vlastně nebylo nic nového.

Klepněte pro větší obrázek
Eurokomisařka Neelie Krosová v současné době nepatří k nejoblíbenějším

Kolem nabídky, kterou před měsícem učinil Microsoft internetové společnosti Yahoo, je stále rušno. Odmítnutí střídají spekulace, ty zase požadavky a nakonec je z toho i žaloba. Dva detroitské penzijní fondy, které vlastní některé akcie americké internetové firmy, nezažalovaly Microsoft, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale Yahoo. Chování společnosti podle nich může vést k poklesu akcií na trhu, což by se jim samozřejmě nelíbilo.
Než se žalující a žalovaný nějakým způsobem dohodnout, poperou, nebo to za ně rozhodne někdo jiný, může už mít Microsoft vyhranou svojí započatou bitvu a jeho plán na ovládnutí všech ne-hardwarových segmentů IT trhu může začít.

Bill Gates se v Los Angeles neobjevil a potvrdil tak, že v Microsoftu opravdu „končí“. Absence charismatu nejbohatšího muže planety bude ještě nějakou dobu Microsoftu chybět a projev Stevea Ballmera, ač byl jakkoliv přesvědčující, se keynote slavného Billa vyrovnat nemohl.
I bez Billa však Microsoft dokázal předvést své tři nové produkty určené do profesionální IT sféry. Během dvou hodin se v Nokia Theatre v L.A. vystřídalo několik řečníků, kteří postupně představili ty nejzajímavější novinky z Windows Serveru 2008, SQL Serveru 2008 a Visual Studia 2008. Vše pak doplnily případové studie v podobě „Heroes“, tedy těch, kteří nasadili tyto technologie ještě před uvedením. Překvapivě se mezi nimi objevil i Josef Hynek, děkan fakulty informatiky na univerzitě v Hradci Králové.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer se v L.A. ojevil, Gates skončil v Las Vegas

Kdo si hraje, nezlobí

Čeští Mafiáni možná zamíří do Ameriky. Největší vydavatelský moloch digitálních her na světě, společnost Electronic Arts (EA), totiž projevila zájem o vydavatelského konkurenta Take-Two, pod kterého nedávno spadla i brněnská firma Illusion Softworks stojící za herním hitem Mafia.
EA musí mít o 2K opravdu veliký zájem, protože už týden před podáním druhé nabídky byli vyhozeni dveřmi. Vrací se tedy oknem a pokouší se dostat k tomu, na co čeká snad každý hráč her. 2K už v tomto roce vydá Grand Theft Auto IV, které se snad podle všech světových magazínů stane jednou z vůbec nejúspěšnějších (ať už komerčně nebo kvalitativně) her všech dob. Pod pokličkou je toho samozřejmě i mnohem více, včetně chystané Mafie 2, na kterou jsme my Češi právoplatně hrdí.

Klepněte pro větší obrázek
Mnoho hráčů si spojení 2K s EA nepřeje. Mafia 2 by mohla spadnout pod křídla tohoto giganta

Google opět potvrdil svojí vynalézavost, punc originality a vůbec vše ostatní, a informoval, že hodlá spojit Ameriku a Japonsko svým podmořským optickým kabelem, do kterého bude investovat s několika partnery. Důvodem této finančně nákladné akce samozřejmě není to, že by se vedení nudilo, nebo chtělo konat dobré skutky, ale skutečnost, že zájem v asijských zemích o jejich služby neustále narůstá a tímto krokem tak chce posílit konektivitu. Výsledná kapacita se má pohybovat okolo osmi Tb za sekundu. Aby jim to při tom narůstajícím počtu obyvatel asijských zemí vůbec stačilo.

Centrum a Atlas se spojují, zloději opět útočí

Vehementní spekulace ze začátku týdne, podle kterých se měly spojit dva české portály Centrum a Atlas, byly nakonec potvrzeny. Obě společnosti nyní bude řídit pouze jediná, a sice Netcentrum.
Podle představitelů není cílem ohrozit prozatím neotřesitelnou pozici Seznamu, ale zlepšit a urychlit technologický vývoj a samozřejmě zvýšit zisk. Do internetové reklamy sice má podle odhadů opět proudit více peněž než v předcházejícím roce, přesto si však nemohu spojit vyšší výdělky s ničím jiným, než se sebráním části trhu Seznamu. Poněkud zvláštně se jeví i strategie nové akvizice. Obě služby, tedy Centrum i Atlas, se budou i nadále tvářit jako dva samostatné subjekty a společnou by měly mít pouze technologii na pozadí. Svatá prostoto, k čemu je toto dobré? Vyčkejme však, co přinese čas.

Další chytráci si opět hrají a zkoušejí hloupost a naivitu uživatelů a pomocí phisingu se snaží ukrást jejich citlivá data, v tomto případě číslo a PIN k účtu. Objevila se totiž falešná internetová stránka, na které je použit naprosto stejný design webu, jaký má Česká spořitelna. Uživatelé jsou o její existenci informováni pomocí e-mailu, ve kterém se rovněž uvádí, že překročili jakousi kapacitu a pomocí Servisu 24 od České spořitelny tento problém mohou vyřešit. V podvodném designu pak zadají své údaje a…

AVG uvedlo nové AVG. Bývalý Grisoft oficiálně vydal a představil nejnovější verzi svého antivirového programu AVG s označením 8.0, který už v sobě zahrnuje komplexní internetovou ochranu, jež společnost získala odkupem Exploit Prevention Labs. Přepracováno bylo i jádro, způsoby detekce a další, což po testech a prvních zkušenostech s užíváním přináší poměrně povedené antivirové řešení. Konečně jsme se tedy dočkali AVG, které při kontrole neodrovná celý systém, najde vše, co by najít mělo a vůbec se chová poměrně logicky.

Následující týden určitě zůstaňte s námi. V německém Hannoveru opět proběhne slavný veletrh CeBIT, na kterém samozřejmě naše redakce nemůže chybět, díky čemuž vám přineseme ty nejzajímavější novinky přímo z místa dění.

Témata článku: Microsoft, Google, Mafia, Absence, Charisma, Illusion, Heroes, Grand Theft Auto, Grand Theft Auto IV, Grand Theft Auto V, Atlas software

167 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pepa 4. 3. 2008 23:37:41
    :-D:-D:-D:-D:-D A k tomu zbytku - podívejte se na to, odkud pochází...
  • LR 4. 3. 2008 9:44:07
    Soude podle poctu vykricniku a stylu psani toho asi moc neumis, vid?...
  • LR 4. 3. 2008 9:31:42
    Hele, hvezdo, a co treba napsat aplikaci dodrzujici standardy, kterou by...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5