Karta, ovladače a barvy ve Windows 95

Adam Kadlec: Vlastním grafický adaptér REALTEK Super VGA Display Card a nemohu jeho ovladač...
Adam Kadlec: Vlastním grafický adaptér REALTEK Super VGA Display Card a nemohu jeho ovladač nainstalovat pod Windows 95 tak, aby mi ukazoval 256 barev. Tato karta obsahuje ovladače RTVGA Color Display (1024x768 x 16 with 512), RTVGA Color Display (640 x 480 x 16) , RTVGA Color Display (640x480 x 256 with 512), RTVGA Color Display (800x600 x 16) a RTVGA Color Display (800 x 600 x 256 with 512). Monitor mám značky Sunny Color, který v nabídce není uveden a nemám k němu žádnou disketu. Nyní používám ovladač k okamžitému použití. Už jsem vyzkoušel všechna nastavení, ale 256 barev se mi nastavit nepodařilo. Můžete mi nějak poradit?

Computer: Bohužel neuvádíte, zda ovladače grafické karty, jejichž názvy zde uvádíte, jsou určeny pro Windows 95. Ovšem právě z jejich popisované struktury soudím, že pro Windows 95 určeny nejsou. Tolik ovladačů, pro každý grafický mód jeden, bylo vždy pouze na disketách určených pro Windows 3.x.

Pokud tedy tyto ovladače nejsou určeny pro Windows 95, pak je příčina vašeho problému na světě. Ovladače pro Windows 3.x totiž nelze pod Windows 95 použít.

Jiná věc je, jak tuto potíž odstranit. Samozřejmě ideální stav je sehnat někde ovladače grafické karty přímo pro Windows 95. V množství ovladačů, dodávaných s Windows 95 Microsoftem samozřejmě ovladače pro vaši videokartu nejsou. Nejjednodušší cestou, jak tedy ovladače pro vaši kartu a Windows 95 získat, je navštívit dodavatele, který vám kartu prodal a požadovat tyto ovladače přímo po něm. Další možností je prohledat Internet, na kterém většina firem poskytuje upgrade ovladačů pro své výrobky. Mně se ovšem stránku firmy REALTEK najít nepodařilo. Třeba budete mít více štěstí, mimo to www stránky na Internetu přibývají každou hodinou.

Pokud ovšem selžou obě zmíněné cesty, což se může stát, pokud je vaše videokarta staršího data výroby, pak to již bude záležitost komplikovanější. Windows 95 poskytují dva standardní ovladače pro grafické karty. Pro klasickou VGA, zde ovšem nepřelezete rozlišení 640 x 400, nebo ovladač pro VESA VGA, u kterého můžete dosáhnout jak požadovaného rozlišení, tak barevné hloubky.

VESA je standard, který umožňuje ovládat videokarty různých výrobců pomocí jednoznačně definovaných příkazů. Ovšem k tomu musí daná karta nějakým způsobem VESA standard podporovat. Ty novější karty mají již tuto podporu integrovánu přímo v sobě, ty starší to řešily prostřednictvím rezidentního prográmku, který se spouštěl z DOSu.

Pokud vaše karta podporuje VESA standard přímo (nejsnáze to zjistíte v dokumentaci) pak použijte bez jakýchkoliv dalších operací ovladač VESA VGA. Naleznete jej pod položkou Standardní zobrazovací zařízení v nabídce všech videoadaptérů v nastavení obrazovky.

Pokud ovšem vaše karta přímou podporu VESA nemá, musel byste instalovat přídavný VESA ovladač při spouštění Windows 95 ze souboru AUTOEXEC.BAT. Je ovšem otázkou, co takovýto ovladač udělá s výkonností Windows 95 a jestli nebude s něčím kolidovat. Rozhodně by to bylo řešení z nouze.

Mohl byste ještě zkoušet ovladače pro jiné grafické karty a doufat, že ta vaše bude s nimi kompatibilní, ale to není příliš vysoká pravděpodobnost a najít mezi stovkami ovladačů Windows 95 ten pravý, to je přinejmenším hodně časově náročné.

Pokud tedy originální ovladače pro Windows 95 na vaši kartu neseženete a nebude pracovat ani VESA podpora, bude asi nejjednodušší pořídit si novou a o něco lepší grafickou kartu. Je to sice investice v rozmezí 1000–3000 Kč, podle toho jakou kartu si pořídíte, ale nenapadá mne jiné řešení, jak zařídit spolehlivý chod Windows 95 ve vámi požadovaném rozlišení s touto videokartou.

Témata článku: Windows, Barvy, Vesa, Display, Realtek, Sunny

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 45

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Dnes | Jakub Čížek | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?