reklama

Kamerka QuickCam for Notebooks Pro - videohovory na cestách

V této recenzi se podíváme na zoubek webové kameře Logitech QuickCam for Notebooks Pro. Už její název předurčuje hlavní použití - je určena zejména pro přenosné počítače a lze ji tak snadno přenášet. Jaké další vlastnosti lze od tohoto modelu čekat?

Telefonování přes Internet je dnes již relativně běžné a díky rozšiřování rychlejšího připojení roste i obliba videohovorů. Není to tak dávno, co přidal tuto možnost do svého programu například Skype a videochatování je již dlouhá léta součástí většiny IM programů. U stolního počítače velikost kamerky celkem nevadí, k notebooku by to chtělo spíše něco kompaktnějšího. Řada výrobců integruje kamery již přímo do rámu displejů, ale pokud váš model tuto vymoženost nemá, nezbývá než si nějaký vhodný přenosný model dokoupit. Jeden takový nabízí právě Logitech.

Co najdeme v balení, hardware

Součástí balení je pochopitelně samotná webkamera, která má na svém těle "klipsnu", pomocí které ji lze přichytit na horní rám displeje notebooku. Uchycení také umožňuje kameru vertikálně naklápět. Kamera má rovněž integrovaný mikrofon. Pokud je kamera v provozu a snímá, informuje nás o tom modrá dioda. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že je připojena k počítači pomocí USB.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Pokud by snad někomu nestačil integrovaný mikrofon a/nebo neměl v notebooku integrované reproduktory, najdete v balení i jednoduchý mono "head-set". Jedná se o jedno sluchátko do ucha, na kabelu je pak umístěn malý mikrofon. Při komunikaci si tak můžete užít i trochu soukromí.

Pro snadné přenášení je součástí balení také kožené pouzdro, do kterého se kamerka pohodlně vejde. V krabici najdeme ještě dva manuály. První popisuje vhodné nastavení audiosystému ve čtyřech jazycích, čeština chybí. Druhý manuál pak rozebírá instalaci samotné kamery a softwaru. Tentokrát už čeština mezi 16 jazyky nechybí. Poslední součástí balení je pak instalační CD s ovladači a softwarem (obojí pouze Windows).

Kamerka zvládá fotografie až do rozlišení 1,3 megapixelu, video pak umí v maximálním rozlišení 640x480 bodů. Obsahuje také technologii RightLight, která zabezpečuje optimální světlost obrazu při různých světelných podmínkách. Technologie RightSound zase zamezuje nechtěným ozvěnám při audiokomunikaci.

Samotnou kvalitu snímání je pak obtížné nějak objektivně hodnotit, proto se raději podívejte na přiloženou fotografii. Není to celkem nic mimořádného, kvalita je srovnatelná například se snímači ve fotoaparátech u mobilních telefonů a trpí stejnými neduhy, tj. občas horší barevné podání závislé zejména na světle a také poněkud horší obraz u okrajů. Kamera však není určena pro nějaké velké focení či natáčení, ale pro videohovory, a pro tyto účely je plně dostačujících i 640x480. Celkem nepřekvapí, že kamerka neobsahuje optický zoom, digitální zoom pak zajišťuje dodaný software.

Klepněte pro větší obrázek

Fotografie v rozlišení 640 x 480 bodů

Video je nahráváno maximálně v rozlišení 640 x 480 bodů při 15 snímcích za sekundu do "formátu" AVI. Pro fotografování slibuje snímač rozlišení až 1,3 megapixelu (1280 x 960 bodů).

Software

Instalace proběhla hladce a bez problému. Dle manuálu se doporučuje nejprve nainstalovat software a ovladače a teprve poté připojit kameru do USB portu. Pro některé pokročilejší funkce je vyžadována přítomnost Internet Exploreru 5.5+, avšak program si zatím neumí poradit s Internet Explorerem 7, který byl na testovacím počítači shodou okolností nainstalován. Bylo tak nutné jej nejprve odstranit.

Po instalaci je příslušný software dostupný buď přes nabídku Start a nebo prostřednictvím ikony v systémovém panelu vedle hodin. Kromě nápovědy, spuštění webové aktualizace (či nastavení pravidelné automatické kontroly aktualizací) jsou hlavní položky menu nastavení kamery, aplikace QuickCapture, QuickAssistant a Logitech QuickCam. Jednotlivé položky si teď postupně projdeme.

Logitech QuickCam je základní "spouštěč" podporovaných aplikací. Těmi jsou jednak MSN Messenger, AIM a Yahoo! Messenger. Máte-li je v systému nainstalované, kliknutím se spustí. V opačném případě je vám nabídnut odkaz pro jejich stažení. Právě pro MSN Messenger je tato kamerka doporučena Microsoftem a nese příslušné logo. Poslední aplikací je QuickCapture přímo od Logitechu, o které si budeme povídat za chvíli.

Klepněte pro větší obrázek

Základní "startovací" aplikace

Přes tuto hlavní nabídku lze také rychle vytvořit video e-mail, dostat se k nastavení kamery či stáhnout více aplikací, resp. jedná se spíše o rozličné návody pro práci s kamerou.

QuickCapture je velmi jednoduchá aplikace, která slouží pro nahrávání videa a focení. V okně vidíte živý obraz z kamery a příslušnými tlačítky lze buď pořídit fotografii či nahrát video. Soubory se pak uloží do zvoleného adresáře a jsou pojmenovány automaticky (vzestupné číslování).

Klepněte pro větší obrázek

QuickCapture - jednoduchý program pro natáčení a focení

Z menu aplikace či přímo z menu v hlavním panelu je možné otevřít okno Quick Assistant. Pomocí něj lze provádět některé doplňkové funkce, které jsou pak viditelné v okně QuickCam. Lze použít funkci digitální zoom a obraz zvětšit. Díky digitálnímu zoomu lze pak také simulovat pohyb objektivu kamery, kdy lze ve zvětšeném obraze "švenkovat", ale vše je jen virtuální a pouze se posouvá zvětšený obraz. Při nezvětšeném záběru pochopitelně záběr posouvat nelze.

Se zoomem souvisí i funkce sledováni obličeje, kterou lze rovněž aktivovat přes asistenta. Pokud se během videohovoru pohybujete, kamera dynamicky zoomuje na váš obličej. Aktivovat lze také vylepšení barev obrazu. Někdy je tento post processing účinný a barvy jsou o něco věrnější, jindy jsou zase naopak příliš nepřirozené.

Přes menu efektů v okně Quick Assistant lze ze stránek Logitechu stáhnout a nainstalovat tzv. Avatary a Face Accessories. Avatar je trojrozměrný model (různá zvířata, smajlík, kreslené lidské obličeje atd.). Face Accessories jsou pak například falešné kníry a brýle, různé čepice a další doplňky. Avatar může nahradit váš obličej během chatování. Kamera (resp. software) rozpozná hlavní rysy vašeho obličeje a avatara pak animuje podle vašich pohybů. Pokud nechcete přímo nahradit váš obličej avatarem, stačí použít některý ze zmiňovaných doplňků. Na váš obličej je pak "naklíčován" například klobouk či brýle. Musím uznat, že software fungoval poměrně slušně a v dobrých světelných podmínkách, kdy je možno přesně zaměřit jednotlivé části obličeje, fungovalo animování avatarů docela obstojně.

Klepněte pro větší obrázek

Avatar v akci

Závěr

Co říci závěrem? Kamerka Logitech QuickCam for Notebooks Pro je určena především pro přenášení s notebookem. K tomu je uzpůsobena a tak je i vybavena. Nečekejte tedy nějaké pokročilé funkce jako je otáčení objektivu či optický zoom. Nabízí však poměrně slušnou kvalitu videa v rozlišení 640 x 480. Zábavnější chatování si pak můžete užít i pomocí avatarů. Za tuto kamerku zaplatíte přibližně 3200 korun včetně DPH.

Témata článku: Software, Video, Internet, Avatar, Pace, Zoom, Megapixel, Quick, Digitální fotoaparáty v akci, Sluchátka za uši

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • wilis 10. 8. 2006 10:25:48
  Petra mohla by si mi povedat kde mas taky zdroj??
 • petra 10. 8. 2006 10:18:50
  ja ju mam za 1 200
  treba vediet ako:))
 • Marian 5. 5. 2006 6:24:43
  Koupil jsem ji nedavno na eBay za necelych 1700 Kc. Za 3200 bych ji...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 131

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama