reklama

Jolicloud 2 chce být agregátorem všeho

Během posledních let jsme si zvykli, že agregátor RSS nabídne v prohlížeči přehled zpravodajských webů a blogy. Jolicloud 2 je webtop, který chce agregovat celý osobní web od FB po Dropbox.

Když internet před několika málo lety zažil krátkou éru webtopů, mnozí se logicky ptali, k čemu to proboha je. Webtop je zpravidla klasický desktop přenesený na web – do internetového prohlížeče. Po přihlášení tedy můžete uvnitř prohlížeče otevírat okénka s všemožnými webovými aplikacemi, číst poštu a koukat na videa z YouTube. Tím výčet jejich schopností zpravidla končil a webtopy tak byly zajímavé hlavně proto, že je dokázal vůbec někdo naprogramovat ať už v HTML a Javascriptu, nebo velmi často také ve Flashi.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z nejpokročilejších webtopů roku 2009 byl iCloud. Jeho vize byla jasná: budete mít celý desktop na jakémkoliv počítači s webovým prohlížečem.

Může webtopy reinkarnovat chromebook?

Dnes už drtivá většina z nich nefunguje, nebo jejich autoři pochopili, jakým směrem vane vítr, a své služby zcela přepracovali do všemožných webových úložišť. Stejně pochybovačně se ale tehdy mnozí dívali i na Chrome OS od Googlu. Kdo by používal laptop, který má vlastně jen webový prohlížeč a bez internetu je naprosto k ničemu? Když na pulty amerických obchodů dorazily první chromebooky, skutečně to vypadalo tak, že celý experiment skončí ohromným fiaskem, poněvadž zájem byl poměrně dlouhou dobu opravdu velmi nízký, jenže chromebooky brzy začaly bodovat svou nízkou cenou a hlad zákazníků se začal zvyšovat. Dnes se jedná o jeden z mála rostoucích segmentů na poli klasických počítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Popularita chromebooků by mohla přeskočit i na některé webtopy

V této souvislosti se nabízí otázka, jestli to nejsou právě chromebooky, kdo by mohl nastartovat renesanci webtopů. Pokud se celé grafické prostředí desktopu skládá vlastně jen z jednoduché lišty a okýnek prohlížeče Chrome, nezatoužili by uživatelé po nějakém webovém rozcestníku, který by integroval všechny jejich populární služby do jednoho portálu?

Jolicloud 2 chce být agregátor na všechno

Této vizi věří také autoři aktivně vyvíjeného webtopu Jolicloud, který ke všemu jako bonus nabízí i vlastní operační systém Joli OS. Podobně jako Chrome OS obaluje základní linuxovou distribuci webovým prohlížečem s prostředím webtopu Jolicloud. Joli OS si můžete stáhnout jako klasický instalační ISO obraz, přičemž nechybí ani režim live distribuce bez instalace. K dispozici je ale i instalátor pro Windows, který nainstaluje Joli OS přímo na oddíl Windows a zapojí do dualbootu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jolicloud jako samostatný linuxový operační systém Joli OS, který je tvořen pouze prohlížečem Chromium a webtopem Jolicloud

Autoři v těchto dnech vydali Jolicloud 2 a prohlašují, že je optimalizovaný právě pro chromebooky. Co vlastně získáte? Webtop Jolicloud (a operační systém Joli OS) vlastně fungují jako agregátor několika populárních webových služeb, které odebíráte skrze jednotné prostředí. Můžete odtud tedy v netradičním (ale jednotném) rozhraní číst Facebook, koukat na videa z YouTube, hodnotit fotky přátel na Instagramu, pročítat blogy na Tumblru a konečně i odebírat RSS, poněvadž Jolicloud lze nově propojit i s RSS agregátorem Feedly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení, vyhledávání a sledování YouTube
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
RSS agregátor Feedly uvnitř Jolicloudu – na rychločtení a přehlednou katalogizaci to zatím moc není
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební rádio Ex.fm, Slideshare a další služby k dispozici. Všimněte si, že hudební přehrávač hraje na pozadí a je dostupný z postranního panelu.

Všechny tyto připojené služby najdete v levém postranním panelu, přičemž v nové verzi přibyly také dvě složky What’s New a Library. V tom prvním šuplíku najdete nejnovější obsah ze všech napojených služeb na jednom místě a Library slouží jako celkový pohled s filtry na obrázky, video, dokumenty a články/odkazy. Pokud tedy budete odebírat videa z YouTube a Vimea, zde najdete všechny na jednom místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled What's New, tedy výběr nejnovějšího odběru na propojených službách

Jolicloud jako webdisk pro Dropbox a další

Jolicloud ale nechce být jen klasických agregátorem, je to opravdu webtop, takže musí mít po ruce i nějakého toho správce souborů. Služba samotná nemá vlastní rozměrné úložiště, můžete do ní ale napojit Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Box a další webdisky, přičemž je opět budete spravovat přes jednotné rozhraní, které umožňuje všechny běžné úkony se soubory a složkami. Můžete je vytvářet, mazat, přesouvat a samozřejmě i nahrávat přetažením do okna prohlížeče. Správce webdisků na Jolicloudu tedy může být nakonec paradoxně i chytřejší a použitelnější než některá z původních služeb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnost napojení několika webdisků a správce souborů včetně možnosti nahrávání přímo na některou z propojených služeb
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procházení propojeného webdisku, prohlížení jeho souborů a rychlé sdílení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud do Jolicloudu napojíte Google Drive, můžete dokonce přímo odtud vytvářet i všechny typy jeho dokumentů

Jolicloud samozřejmě nebude pro každého, ale jako agregátor všemožných webů by fungovat mohl. Ostatně před deseti lety jsme také RSS nečetli ve webových čtečkách, zatímco dnes je to už samozřejmost. Jolicloud jde jen o stupínek dál a neagreguje pouze zpravodajství a klasické blogy, ale i celé sociální sítě, úložiště, webová rádia a tak dále.

Buď to bude za pár let běžná praxe, nebo Jolicloud i nadále zůstane spíše na okraji zájmu jako další z mnoha služeb, u které je sice velmi zajímavé, jak to všechno funguje, ale nikdo ji vlastně nechce a nepotřebuje.

Témata článku: Web, Operační systémy, Chromebook, OSA, Osu, Icloud Drive, Google Drive

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Koloděj 17. 12. 2013 7:43:03
    iCloud zase přesračkoval Apple. Není to tak dávno, co jsem objevil jeho...
  • rolls_royce 17. 12. 2013 0:52:21
    Muj nazor se tyka clanku 61,5 % webového provozu prý tvoří roboti, spravne...
  • Pavelka IT amater 17. 12. 2013 0:31:36
    Cože, článek je vcelku bez kapitol ? :-) Tak to je hezký dárek čtenářům...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama