reklama

Jedenáctý malý obrázkový obchůdek: Corel Paint Shop Pro

Když v roce 2004 Corel kupoval společnost Jasc Software, obecně se předpokládalo, že jí vyvinuté hodnotné technologie, známé tehdejšímu počítačovému světu jako Jasc Paint Shop Pro, integruje do vlastních aplikací z balíku Draw! a PSP zmizí z online světa. Místo toho se Corel rozhodl pokrýt nižší segment trhu a dostupný nástroj pro editaci obrázků zachoval.
Kapitoly článku

Corel Paint Shop Pro PHOTO XI je program určený pro práci s grafikou. Využití má všestranné, neboť umožňuje práci jak s grafikou bitmapovou, tak i s vektrovou. Jde o velmi starý kousek softwaru, neboť úplně první verze se objevila na trhu již v roce 1992. Tehdy ještě pod značkou jeho původního tvůrce a distributora, minneapoliské společností Jasc Software. Postupem času se Paint Shop Pro (PSP) stal jedním z nejoblíbenějších poloprofesionálních nástrojů pro práci s grafikou - byl totiž dostupný v časově omezené zkušební verzi.

Na podzim 2004 se Jasc stal součástí velkých nákupů Corelu, který se jejich prostřednictvím snažil v urputné konkurenci Adobe udržet v černých číslech. Do stáje této kanadské firmy tak dnes patří i například známé společnosti Ulead či InterVideo. Ale zpět k Paint Shop Pro. Jak jsem se zmínil již v perexu, panovaly při převzetí Jasc Software Corelem obavy z vytěžení technologií a likvidace tohoto povedeného softwaru. Strach byl přirozený, PSP je totiž přímým konkurentem sady Corel Draw! Nakonec se však ukázalo, že Corel půjde jinou cestou a rozhodne se zaplnit prostor na trhu kvalitním a schopným programem za nízkou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Paint Shop Pro tak dnes seženeme za zhruba jednu šestinu ceny celé sady Corel Draw! a dokonce zhruba jednu osminu ceny samotného Adobe Photoshopu. V konkrétních číslech můžeme PSP mít za zhruba 3 300 korun, Corel Draw! za zhruba 17 500 korun a samotný Photoshop za cenu přesahující 23 000 korun. Corel navíc nabízí zajímavé studentské slevy. Aktuálně na trhu najdeme verzi XI (tedy 11, římské číslování bylo přejato od Draw! X3, kde se Corel vyhýbal nešťastné třináctce). Ta se původně objevila již v září 2006, v současnosti však v krabicích najdeme média s verzí 11.20, která je dostupná od února tohoto roku.

Instalace a spyware jako bonus

Instalace programu je zcela standardní a vystačí si pouze s několika málo kroky. Po jejím skončení nás však čeká nemilé překvapení. Spolu s PSP se totiž instaluje spyware třetí strany, konkrétně aplikace nTitles PSI Service, PSIService.exe, která za využití svých 188 KB operační paměti čas od času komunikuje se servery v internetu a ověřuje platnost licence. Licenční ujednání Paint Shop Pro o instalovaných aplikacích třetí strany nehovoří. PSIService navíc zůstává v systému přitomna i po odinstalování samotného Paint Shop Pro. Instalační program rovněž bez ptaní přepíše asociace některých typů souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Instalace finišující

Pro spuštění je vyžadován pětisetmegahertzový procesor, 256 MB operační paměti, 500 MB místa na pevném disku, rozlišení obrazovky alespoň 1024×768 a operační systém Windows 2000 SP4, XP SP2 či Vista s nainstalovaným Internet Explorerem alespoň verze 6. Je jasné, že na takovémto stroji je editace dnešních desetimegapixelových fotografií opravdovým martyriem. Lépe tak poslouží počítač konfigurace doporučované: Procesor o taktu jeden gigahertz je třeba doplnit 512 MB paměti a 500 MB místa na pevném disku. Pro využití všech pokročilých možností se doporučují Windows XP SP2 či Vista, e-mailový klient podporující rozhraní MAPI, DVD vypalovačka, DirectX 9 a Apple QuickTime 7.

Klepněte pro větší obrázek

Tady ho máme, mršku

Po spuštění

Program je cílen na využití fotoamatéry (maximálně poloprofesionály). Upravit v něm sadu fotografií z dovolené by měl dokázat snad každý. Tomu jistě přispívá i panel se skoro tajuplným (a tudíž ne zcela odpovídajícím) názvem Výukové středisko. Proč název ne zcela odpovídá? Při prvním spuštění jsem se totiž zaradoval: „Jéé, ono to má hlavní funkce přítomné v tomhle jednoduchém menu na jedno kliknutí!“. Při bližším pohledu jsem si však všiml onoho názvu a zklamán chtěl panel zavřít, „nebudu přeci číst nápovědu“. Přeci jen mi to nedalo a zkusil jsem kliknout. Ukázalo se, že panel je vyřešen tak, že snoubí přímou cestu k důležitým funkcím i nápovědě na jediném místě. Pokud některou funkci vyberete, program zobrazí její standardní konfigurační okno a zároveň k ní v celém Výukovém středisku vypíše podrobnou nápovědu.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní okno programu

Témata článku: Software, Windows, Corel, Shop, Chci, Photo, PSP, Corel Draw, Draw, Gimp, Sony PSP, Levné fotoaparáty digitální, Digitální fotoaparáty v akci

52 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomas 14. 8. 2007 3:27:47
    Moje řeč. Roky jsem používal 7.04. Když se objevila osmička, tak jsme...
  • Fireball 23. 5. 2007 19:00:00
    "Ked sa 3D grafikou zaoberas zopar rokov a ves to celkom dobre rozonat,...
  • Fireball 23. 5. 2007 8:43:19
    Neni potreba proxy - pokud provadis nakup z CZ, jeste to neznamena, ze jsi...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 34

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 127


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama